مجله اینترنتی تناسب اندام بانوان و مردان تبلیغاتافزايش سن و سوخت و ساز

شايد تا بحال متوجه شده باشيد که هرچه سن‌مان بالاتر می‌رود، باید به طور متناسب، مصرف غذايمان را كم كنيم تا در وزن ايده‌آلمان بمانيم. یا به زبان ديگر، می‌توان گفت كه هر چه سن‌تان بالاتر می‌رود، وعده‌ی غذايیتان بايد کمتر شود.

چرا چنين اتفاقی می‌افتد؟

به این دلیل که هر چه پا به سن می‌گذاريم، سوخت و ساز بدنمان كندتر می‌شود. دانشمندان دلیل آن را فعالیت کمتر میتوکندری -سلولی که کار تنفس در اندام‌ها را انجام داده و بیشتر انرژی مورد نیاز بدن را تولید می‌کند- به علت کاهش میزان آن در سنین بالا می‌دانند. دليل ديگری كه متأثر از کاهش فعالیت میتوکندری است، ضعيف شدن عضلات است.

اين عارضه بنام Saropeni (پیری عضلات) شناخته می‌شود و همیشه باید انتظار چنین اتفاقی را در اثر افزایش سن داشت. اين عارضه با سست شدن، ضعف عضلات و كاهش حجم آن‌ها نمود پيدا می‌كند. عضلات انرژی خود را از پروتئین می‌گیرند، و وقتی حجم عضلات کاهش پیدا کند، میزان انرژی بیشتری هم از دست خواهد رفت.

آيا راهی برای جلوگیری از این اتفاق وجود دارد؟

درواقع هنوز راهی برای جوان ماندن پیدا نشده، ولی با رعایت نکات زیر می‌توانید سلامت خود را در سنین بالا حفظ کنید:

ورزش دائم

با افزايش سن، ورزش را رها نکنید. ورزش تاثير بسیار زیادی دارد. هم عضلاتتان را قوي نگاه می‌دارد، از پیری عضلات جلوگيري می‌كند، ميزان میتوکوندوری را در سلول‌هايتان افزايش می‌دهد. همین موارد باعث می‌شود انرژي بيشتري در عضلاتتان ایجاد شود که خودش باعث افزایش سوخت و ساز می‌شود.

وعده‌های غذايی سالم

اصلاً جای تعجب نیست. شما هميشه باید غذای سالم بخوريد؛ اگرچه وقتي پا به سن می‌گذاريد، بايد بیش از پیش مراقب باشيد. وعده‌های غذايی شما بايد تمام مواد مغذی مورد نياز را داشته باشند، و توجه داشته باشید که باید به تناسب سنتان، حجم غذای مصرفی‌تان را کاهش دهید. به هرحال، مراقب مصرف آب مورد نيازتان هم باشيد، هيچ‌وقت اين مورد نبايد كاهش پيدا كند.

مكمل‌های ويتامينی

هنگامي كه ميزان وعده‌های غذايی‌تان را كاهش می‌دهيد و كمتر می‌خوريد، ممكن است در تأمین مواد غذایی مورد نیاز بدنتان دچار مشکل شوید. پس برای جلوگیری از این اتفاق، می‌توانید مكمل‌های ويتامينی مصرف کنید. البته همواره به خاطر داشته باشید که مصرف این مکمل‌ها در هر صورتی باید تحت نظارت پزشک و با تجویز وی انجام شود

به اشتراک بگذارید: تلگرام گوگل پلاس لینکدین


نظر خود را بیان کنید