مجله اینترنتی تناسب اندام بانوان و مردان تبلیغاتراهنمای ورزش در ماه رمضان

۹ نکته در مورد ماه رمضان و ورزش کردن
(4 رای, میانگین: 5٫00 از 5)

ماه رمضان برای ۱.۶ میلیارد نفر در جهان آغاز شده است و تعداد نسبتا زیادی از بدنسازان و مشتاقان تمرین نیز در میان آنها هستند. در این مطلب توضیح می‌دهیم که چگونه بدون لطمه زدن به اهداف تناسب اندامتان، رمضان را گرامی دارید.

 1. تمرین کردن را متوقف نکنید

اولین و مهمترین نکته را در همین ابتدا بیان می‌کنیم: در طول ماه رمضان، تمرین کردن را متوقف نکنید. بدن شما توده‌ی عضلانی را تا زمانی که احساس کند لازم است، حفظ می‌کند. هنگامیکه ورزش را متوقف می‌کنید، بدنتان هر چیزی که احساس کند دیگر غیر ضروری است و انرژی بی مورد مصرف می‌کند را به آرامی تجزیه کرده و از بین می‌برد. با اینکه ممکن است در ماه رمضان توده عضلانی‌تان افزایش پیدا نکند، اما اگر برنامه‌ی تمرینی‌تان را ادامه دهید، حداقل می‌توانید آنچه که دارید را حفظ کنید.

 1. شدت را تنظیم کنید

در برنامه‌ی معمولتان، شما قادرید مقدار زیادی وزن را در پرس سینه بالا ببرید، یا بدون نگرانی ۴۰ کیلو جلو بازو بزنید. اما اگر شما معمولا تمریناتتان را در اواخر بعد از ظهر انجام می‌دهید و سعی دارید همان شدت تمرین را در ماه رمضان ادامه دهید، موثر نخواهد بود. در یک روز معمولی در ماه رمضان، شما حداقل بمدت ۸ تا ۱۰ ساعت روزه هستید و روز پر مشغله‌ای هم دارید. در چنین شرایطی، بسیار سخت است که بخواهید از عهده‌ی شدت تمرین معمولتان بر بیایید.

ذخایر کربوهیدرات شما ته کشیده‌اند، و کربوهیدرات هم آن چیزی است که به شما امکان می‌دهد با شدت تمرین کنید. بنابراین شدت تمرینتان را کمی کاهش دهید. آنچه که باید انجام دهید، تغییر دادن وزنه‌هایی است که از آنها استفاده می‌کنید، یا تعداد تکرارهایی است که انجام می‌دهید.

اگر می‌خواهید از همان وزنه‌های سابق استفاده کنید، تکرارهای کمتری انجام دهید و اگر نتوانستید به تعداد حداقل تکرارها دست یابید، وزن را کاهش دهید. اگر می‌خواهید وزن را از همان اول پایین بیاورید، وزنه‌ای را انتخاب کنید که در شرایط روزه داری، به شما اجازه می‌دهد حداکثر ۱۲ تا ۱۵ تکرار انجام دهید.

 1. زمانبندی پروتئین

اگر شما بطور معمول در روز، چندین سهم کوچک پروتئین مصرف می‌کنید، مطمئنا نمی‌توانید این کار را در طول ماه رمضان انجام دهید. اما اگر طوری برنامه ریزی کنید که یک وعده پروتئینی در صبح‌ها قبل از نماز صبح و وعده‌های بزرگتر هم در غروب و بعد از اذان مغرب مصرف کنید، حداقل تا حدودی آن را جبران می‌کنید. پروتئین در مواد غذایی، معمولا کندتر از پودرهای پروتئین جذب می‌شود. اگر می‌خواهید از یک پودر پروتئین استفاده کنید، باید پودری بر پایه کازئین باشد، نه بر پایه وی که سریع جذب می‌شود.

مقاله مرتبط: بدنسازی در ماه رمضان
 1. کربوهیدارت‌ها در صبح

یکی دیگر از دلایل خوردن وعده غذایی صبح، آن است که شما نه تنها می‌توانید مقداری پروتیئن در آن زمان مصرف کنید، بلکه می‌توانید کربوهیدرات نیز ذخیره کنید. از آنجا که کربوهیدرات‌ها به شما امکان می‌دهند با شدت تمرین کنید (همانطور که در بالا گفتیم)، مصرف مقداری کربوهیدارت در صبح‌ها باید با کمبود کربوهیدارت در طول روز مقابله کند. اگر قبلا یک وعده غذایی قبل از تمرین مصرف می‌کردید، این کار، بطور کامل آنرا جبران نخواهد کرد، اما حداقل بطور موقت به شما کمک می‌کند.

 1. زمان تمریناتتان را تنظیم کنید

بسیار مفید خواهد بود اگر بتوانید طوری برنامه ریزی کنید که تمرینتان را در عرض چند ساعت بعد از خوردن وعده صبح انجام دهید، زیرا ذخایر کربوهیدرات شما در آن زمان، بالا هستند. اگر تمرینات شما پس از یک دوره طولانی روزه داری انجام شود، ممکن است احساس خستگی شدید کنید. یا اینکه می‌توانید تمرین خود را به بعد از افطار موکول نمایید. و پس از یک وعده‌ی سبک، که البته حاوی کربوهیدرات، پروتئین و مایعات کافی، نه زیاد است، تمرینتان را آغاز کنید.

 1. وقتی که بهترین احساس را دارید، تمرین کنید

با اینحال، بسیاری از مردم طبیعتا نمی‌توانند تمریناتشان را در زمانی که از همه مفیدتر خواهد بود، انجام دهند، بخصوص در طول ماه رمضان. می‌توانید کمی منعطف باشید: بجای انجام تمریناتتان در زمان‌های معمول، در طول ماه رمضان آنها را هنگامی انجام دهید که وقت دارید و بیشترین انرژی را احساس می‌کنید. تمرین در هنگامیکه احساس پر انرژی بودن دارید و می‌توانید آن را درست انجام دهید، بهتر از تمرینی است که آن را تحت فشار و با عجله انجام دهید.

همچنین بخوانید: ورزشهای مناسب ماه رمضان
 1. مایعات کافی مصرف کنید

هنگامیکه در مورد تغذیه صحبت می‌کنیم، نباید دریافت مایعات کافی را فراموش کنیم. قبلا به شما گفتم که تشنگی، شاخص خوبی است که نشان می‌دهد چه زمانی باید مایعات مصرف کنید. با اینحال در طول ماه رمضان، شما نمی‌توانید هنگامیکه تشنه هستید، آب بنوشید.

بنابراین رمضان، یکی از معدود زمان‌هایی است که توصیه من، نوشیدن مقدار زیادی مایعات بصورت پیشگیرانه است، قبل از آنکه تشنه شوید. این مسئله بخصوص برای کسانی از شما که در آب و هوای گرم زندگی می‌کنند مهمتر است، بویژه اگر بخواهید در طول روز تمرین هم انجام دهید.

 1. در غروب‌ها، پرخوری نکنید

عجیب است، اما با وجود آنکه رمضان، ماه روزه داری است، اما من تعداد زیادی از مسلمانان را می‌شناسم که در طول این ماه، در واقع دچار افزایش وزن می‌شوند! دلیلش این است که غذایی که در بسیاری از خانواده‌ها در هنگام غروب سرو می‌شود، بیشتر از مقداری است که برای جبران غذایی که در طول روز مصرف نکرده‌اند، لازم است.

البته پرخوری کردن در هنگامیکه شما ۱۰، ۱۲ یا حتی ۱۴ ساعت غذا نخورده‌اید، نسبتا آسان است، اما سعی کنید بر خودتان کنترل داشته باشید. در غروب‌ها آن پروتئینی که در موردش صحبت کردیم را مصرف کنید، اما حواستان به کالری‌هایی که دریافت می‌کنید هم باشد.

 1. رمضان در تابستان، سخت تر است

در نهایت فراموش نکنید که گذراندن ماه رمضان در تابستان، سخت تر از زمستان است، زیرا در طول تابستان، روزها بسیار طولانی هستند، در نتیجه شما زمان کمتری برای خوردن و نوشیدن دارید، و همچنین کمتر هم می‌خوابید. بنابراین در طول سال‌هایی که رمضان در تابستان است (مانند امسال)، این آمادگی را داشته باشید که ممکن است نتوانید از عهده‌ی همان تمریناتی بر بیایید که در زمانیکه رمضان در زمستان است، انجام می‌دهید.

بسیار خب. این توصیه‌ها با دانش عمومی ما در مورد تغذیه، تمرین و عملکرد فیزیکی در حالت روزه داری تهیه شده است. بنابراین اگر شما تجربیات دست اول، اصلاحات یا توصیه‌هایی در مورد رمضان و بدنسازی دارید که دوست دارید اضافه کنید، حتما آنرا در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

به اشتراک بگذارید: تلگرام گوگل پلاس لینکدین


7 دیدگاه

 1. عليرضا بيات در

  با سلام،
  طي چند روز اخير كه جهت امادگي براي ماه مبارك شروع به برنامه ريزي با استفاده از مقالات كرده ام، در اكثر قريب به اتفاق سايت هاي خارجي پيشنهاد تمرين قبل از افطار شده است، ولي اينجا نه. هنوز منتظر يافتن جواب صحيح هستم كه ايا سحر بهتر است يا قبل از افطار.

 2. سلام
  الان چند ساله که ماه رمضان در فصل تابستان قرار گرفته و خوشبختانه من تونستم در همه این سالها هم روزه بگیرم و هم تمرین کنم . فقط چیزی که برام عجیبه اینه که من زمان قبل از افطار رو برای تمرین انتخاب می کنم و بطور متوسط یک روز درمیان تمرین سبک انجام می دم (سبک از نظر خودم !!!) ولی هر سال توی همه ی سایتها میبینم که می گن تمرین قبل از افطار مناسب نیست ولی من با این روش هم کاهش وزن خوبی دارم و هم در پایان ماه رمضان احساس خوبی دارم و تا بحال مشکلی هم از نظر سلامتی نداشتم . اینم بگم که من عادت دارم بدون سحری روزه بگیرم . با همه این حرفا من احساسم نسبت به این کار مثبته و با توجه به اینکه الان چندین ساله که ماه رمضان در تابستان هست فکر می کنم اگر قرار بود برام مشکلی پیش بیاد تا حالا باید مشخص می شد ولی دوست دارم شما هم بصورت کارشناسانه و اختصاصی نظرتون رو بهم بگید
  از بابت سایت خوب و اطلاعات مناسبی که در اختیار همگان قرار می دید سپاسگزاری میکنم

  موفق باشید

  • سلام آرش عزیز،
   ابتدا اینکه، تمام مربیان با تجربه همیشه می‌گویند که باید به صدای بدنتان گوش دهید. این، یعنی اینکه بدن هر شخصی، در مقابل برنامه‌های مختلف غذایی و تمرینی واکنش‌های متفاوتی نشان می‌دهد. اصلا به همین دلیل است که سیستم تمرینی قهرمانان دنیا، در تمامی رشته‌های ورزشی، باهم تفاوت دارد.
   بنابراین موضوع، شما هم باید به صدای بدن خودتان گوش دهید و روشی که از آن نتیجه بهتری می‌گیرید را اعمال کنید. از نظر تئوری، بله، ورزش در حالت روزه داری به دلایلی که در مقالات مختلف ذکر شده است پیشنهاد نمی‌گردد. می‌توانید امسال تست کنید و تمرینتان را به بعد از افطار موکول کنید. درست است که تمرین در زمان روزه‌داری شما را سرحال و شاداب نگه می‌دارد، اما شاید تمرین بعد از افطار از آن هم بهتر بود! موفق باشید :)

نظر خود را بیان کنید