مجله اینترنتی تناسب اندام بانوان و مردان تبلیغاتبدنسازی در ماه رمضان

روزه داری و ورزش بدنسازی
(10 رای, میانگین: 3٫30 از 5)

هیچ دلیلی وجود ندارد که بدنسازان نتوانند در طول ماه رمضان همچنان قوی‌تر، عضلانی‌تر، و حجیم‌تر شوند. با یک برنامه‌ی غذایی و تمرینی صحیح، ماه رمضان هم پشت سر گذاشته خواهد شد.

در حقیقت، ماه رمضان از بسیاری جهات هم، فرصتی عالی است تا قوی‌تر شوید و چربی بدنتان را کاهش دهید.

اجازه بدهید برای آنهایی که دقیقا نمی‌دانند رمضان چیست، کمی به عقب برگردیم. رمضان ماهی مقدس برای مسلمانان، و از دیدن آن‌ها ماه میهمانی خداوند است. مسلمان‌ها در سراسر این ماه، از اذان صبح که چند ساعت قبل از طلوع آفتاب است، تا اذان مغرب که نزدیک‌های غروب آفتاب یا کمی بعد از آن است، روزه می‌گیرند.

روزه‌ی این ماه، بدین ترتیب است که در ساعاتی که گفته شد، نه چیزی می‌نوشند، و نه چیزی می‌خورند. هرچه از نظر طول جغرافیایی شمالی‌تر باشید، زمان روزه برایتان طولانی‌تر خواهد بود. حتی ممکن است زمان روزه بیش از ۲۰ ساعت به طول بینجامد!

بسیار خب، همانطور که حتما تا الان تصور، یا تجربه کرده‌اید، عضله سازی و چربی سوزی در این شرایط بسیار چالش برانگیز خواهد بود. بنابراین، چطور می‌توانیم در طول ماه رمضان، قوی‌تر شویم، عضله سازی کنیم، و چربی‌هایمان را کاهش دهیم؟

بطری آب

کم آبی در ماه رمضان و ورزش بدنسازی

تمرینات هوازی و کم آبی بدن

چند توصیه‌ی مفید. اول اینکه ننوشیدن آب از طلوع تا غروب آفتاب (بین ۱۲ تا ۲۰ ساعت) برای اکثر روزه‌داران مشکل خاصی نیست، اما برای آنهایی که درگیر تناسب اندام خود هستند، واقعا مشکل بزرگی است.

کم آبی بدن، می‌تواند توان شما را تا ۱۹٪ بکاهد، و اگر هوا گرم باشد، کم آبی بدن می‌تواند زندگی‌تان را هم به خطر بیندازد.

پس اولین توصیه‌ی من این است که احتمالا باید تمام تمرین‌های هوازی خودتان را در طول ماه رمضان تعطیل کنید، مگر اینکه در گرینلند، ایسلند و یا قطب شما زندگی می‌کنید.

اگر جایی زندگی می‌کنید که هوا گرم است، بجای تمرینات هوازی شدیدی که باعث می‌شوند کلی عرق بریزید، راه رفتن را برگزینید. کار دیگری که می‌توانید انجام دهید، این است که از تمرینات اینتروال بهره ببرید.

اگر معمولا مسافت‌های طولانی را می‌دوید یا دوچرخه سواری می‌کنید، رمضان بهترین موقع برای تعویض سیستم تمرینی‌تان به اینتروال است.

تنها با ۱۰ دقیقه تمرین اینتروال شدید و با کمترین میزان تعریق، می‌توانید از حداکثر فواید تمرینات کاردیو بهره‌مند شده، و سرعت سوخت و سازتان را افزایش دهید.

برای مثال ۵ دقیقه آرام می‌دوید، سپس ۳۰ ثانیه با حداکثر سرعت دویده، ۳۰ ثانیه هم پیاده روی می‌کنید، و این ۱ دقیقه را ۱۰ بار به همین شکل تکرار می‌کنید.

باید پس از مغرب و پیش از اذان صبح، تا جایی که می‌توانید آب بنوشید، حتی اگر خوابتان را خراب کند، چرا که دائم باید بیدار شوید و به دستشویی بروید! بخاطر داشته باشید که تشنگی، نشانه‌ی خیلی مهمی از کم آبی است. و از آنجایی که زمان تشنگی شما در روزهای ماه رمضان زیاد است، ممکن است چندین ساعت طول بکشد تا بدنتان کاملا هیدراته شود. و تا زمانی که به آن نقطه نرسیده باشید، به ۱۰۰ درصد توانتان باز نخواهید گشت.

این موضوع، مخصوصا صبح‌ها هنگامی که برای سحری خوردن از خواب بر می‌خیزید به شدت اهمیتش بیشتر است. دقیقا وقتی از خواب بیدار شدید، قبل از اذان یک یا دو لیتر آب بنوشید. با اینکار، نه تنها اشتهایتان کاهش خواهد یافت و با کالری کمتری سیر خواهید شد، بلکه بدنتان را هم پس از خواب شبانه هیدراته خواهید کرد.

نمک

تغذیه مناسب بدنسازان در ماه رمضان

در ماه رمضان چه چیزی بخوریم؟

چه بخوریم و چقدر بخوریم. بنظر من، این که یک بدنساز چه بخورد، خیلی مهم‌تر از این است که کی می‌خورد. با توجه به اینکه شما تمرینات هوازی‌تان را کاهش می‌دهید، طبیعتا باید کالری دریافتی‌تان را نیز کمتر کنید تا چربی بدنتان اضافه نشود. بخاطر بسپارید که قرار است از رمضان برای کاهش چربی بدنتان استفاده کنید!

وقتی که خیلی گرسنه هستید و موقعیتش هم هست که مثل یک گرگ به یخچال حمله کنید، آب بهترین چیزی است که می‌توانید سراغش بروید. پیش از خوردن هر چیزی، حداقل یک لیتر آب بنوشید، ۲۰ دقیقه صبر کنید، آنوقت بخورید. اولین وعده‌ی غذایی ایده‌آل شما در هنگام افطار هم، چند عدد خرما است.

در طول ماه رمضان، بدن شما بیش از هر وقت دیگر در سال، به مواد غذایی خوب و مغذی احتیاج دارد. پس با خوردن خوراکی‌های شیرین و هله هوله به بدنتان فشار نیاورید. اگر قرار باشد که فقط یکبار در سال سالم غذا بخورید، بهترین زمان ماه رمضان است. در رمضان، نباید هیچ جایی برای آشغال خوردن داشته باشید!

می‌دانم که غذاهای سنتی بسیاری در ماه رمضان مرسوم است. اما می‌توانید مقدار کمی از غذاهای پر کالری بخورید، و وعده‌های حجیم‌ترتان را از چیزهایی که ترکیب خوبی از کربوهیدرات، پروتئین و سبزیجات هستند تامین کنید. همه چیز به کنترل وعده‌های غذایی بر می‌گردد.

اگر تابحال از هیچ مکملی استفاده نکرده‌اید، رمضان زمان خوبی است تا به یک مکمل پروتئینی خوب بیندیشید. با فرصت کمی که برای خوردن دارید، دریافت پروتئین کافی برای عضله سازی، یک چالش واقعی است! یک نوبت قبل از اینکه به رختخواب بروید، و یک نوبت هم پیش از اذان صبح، ۴۵ گرم پروتئین را با آب مخلوط کرده و بنوشید. در این صورت به افزایش پروتئین مورد نیازتان دست پیدا خواهید کرد.

همچنین بخوانید: راهنمای ورزش در ماه رمضان

چه نوع تمرینی انجام دهیم؟

اول اینکه ریلکس باشید. بعضی‌ها فکر می‌کنند که اگر به ۲ ساعت تمرینی که ۱۰ سال است هر روز انجام می‌دهند نچسبند، بدنشان می‌سوزد و عضلات برجسته‌شان صاف می‌شود. باید بگویم در بسیاری از موارد، مثلا هنگامی که در حال انجام دوچرخه زدن‌های طولانی مدت برای افزایش استقامتتان هستید، کاهش چربی بدن خیلی سخت خواهد بود.

ماه رمضان زمان مناسبی است تا کاملا به یک برنامه‌ی تمرینی دیگری مهاجرت کرده و عضلاتتان را گیج کنید. شما زمان آزاد زیادی در روزهای رمضان ندارید، بنابراین وقتی تمرین می‌کنید، هر دقیقه‌اش حساب خواهد شد. تقسیم برنامه‌های تمرینی‌تان به ۵ تمرین جداگانه برای هر گروه عضلانی را کنار بگذارید، حتی اگر یک بدنساز حرفه‌ای هستید.

من پیشنهاد می‌کنم که به سراغ تمریناتی بروید که در ۳ روز کل بدن را هدف قرار می‌دهند، یا اینکه گروه‌های عضلانی را در ۳ روز تقسیم کرده باشد. مثلا اگر اسکات، ددلیفت و پرس سینه انجام می‌دهید، آنوقت فقط به همان ۳ تمرین بچسبید و یک برنامه‌ی ۴۵ دقیقه‌ای که کل بدنتان را هدف قرار می‌دهد و می‌توانید ۳ بار در هفته انجامش دهید بسازید.

اگر واقعا می‌خواهید که ترکیبی از تمرینات بیشتری داشته باشید، می‌توانید تمرینات سبک رزمی، یعنی همان تمریناتی که با وزن بدن انجام می‌شوند را هر روز انجام دهید. اخم نکنید! قرار نیست که در این ماه، همان تمریناتی که در ۱۱ ماه دیگر سال انجام می‌دهید را تکرار کنید.

از این ماه، برای گیج کردن عضلاتتان استفاده کنید، چیزی را به آنها نشان دهید که به آن عادت ندارند! گیج شدن عضله، یعنی رشد!

اهمیت خواب برای ورزش ورزشکاران در ماه رمضان

اهمیت خواب برای ورزش ورزشکاران در ماه رمضان

اهمیت خواب در ماه رمضان

حتما از اهمیت خواب برای تناسب اندام اطلاع دارید. اگر نه، اینجا را بخوانید: اهمیت استراحت برای عضله سازی.

خوابیدن کافی، برای عضلانی شدن، و افزایش قدرت ضروری است، از طرفی حتی هنگامی که تصمیم دارید تا چربی سوزی یا کات کنید هم، خواب اهمیت زیادی خواهد داشت.

مشکل اینجاست که وقتی از خواب محروم شوید، و کمبود کالری هم پیدا کنید، بجای اینکه چربی از دست بدهید، توده‌های عضلانی‌تان را از دست می‌دهید، و این چیزی نیست که ما می‌خواهیم. البته نیازی نیست که شما کل ۸ ساعت را یکجا بخوابید. تقریبا با توجه به زمان‌بندی‌های ماه رمضان، این کار نشدنی است.

شما باید هر زمانی که می‌توانستید چرتی بزنید، تا اینکه در طول ۲۴ ساعت، در مجموع حداقل ۷ یا ۸ ساعت خوابیده باشید. وقت گذاشتن برای چرت زدن خیلی ضروری است، پس برای آن اولویت قرار دهید!

بهترین زمان تمرین در ماه رمضان

بسیار خب، حالا برویم سروقت این موضوع که چه زمانی تمرین کنیم. بهترین زمانی که می‌توانم پیشنهاد کنم، دقیقا بعد از طلوع آفتاب است! یعنی زمانی که استراحتتان را کرده‌اید، بدنتان کاملا هیدراته است، و شکمتان هم خالی نیست.

اگر این زمان برایتان ممکن نیست، بنظرم بهترین زمان بعدی این است که تا پس از اذان مغرب صبر کنید. چند عدد خرما با کلی آب بخورید، تمرین کنید، و بعد وعده‌ی غذایی کاملتان را میل کنید. بنظر من گزینه‌ی اول خیلی عالی است، چرا که پیش از تمرین به بدنتان کاملا آبرسانی شده است، اما بهرحال گزینه‌ی دوم هم خوب است.

امیدوارم ماه رمضان خوبی پیش رویتان باشد. اگر در رابطه با تمرین یا برنامه‌های غذایی در ماه رمضان نکاتی هم به ذهن شما می‌رسد، حتما آنها را با ما در میان بگذارید.

به اشتراک بگذارید: تلگرام گوگل پلاس لینکدین


17 دیدگاه

 1. Saeed’:این برنامه برای کات وحفظ. افزایش عضله خوبه ؟.
  فطار: شما در این وعده ۱ عدد سیب زمینی  کوچک ، ا لیوان چای سبز یا چای سیاه شیرین شده + یک لیوان شیر کم چرب داغ با ۴ عدد خرما + آش شله قلمکار یا رشته و در آخر نیز یک بشقاب کوچک فرنی و مقداری از قندهای مفید مثل آب میوه و هندوانه مصرف نمایید.
  بهتر است در این وعده کمتر پروتئین غذایی بخورید ولی حتما ۱ الی ۲ عدد تخم مرغ عسلی کامل فراموش نشود.
  این وعده سبک تنظیم شده و پس از آن ، میزان ۳۰ الی ۶۰ دقیقه استراحت و بعد تمرین سبک انجام شود.
  برای افراد عضلانی ( قند های ساده ) مثل شکر و قند نیز مانعی ندارد.

  وعده دوم:

  توصیه های وعده دوم که سنگین تر از وعده اول طراحی شده عبارت است از :کربوهیدرات مثل برنج ۱۰ الی ۱۵۵ قاشق کته + پروتئین غذایی شامل مرغ ، ماهی وگوشت قرمز به میزان ۳۰۰۰ گرم با کاهوسبز ، کلم بروکلی، سالاد شیرازی ، میوه و مجدد  ۱ عدد تخم مرغ کامل، یک لیوان شیر با ۲ قاشق عسل.
  نکته: روزانه از افطار تا سحر تا ۶۶ قاشق روغن زیتون و حدود ۱۰ الی ۱۵۵ عدد خرما مفید می باشد.

  وعده سوم:

  کمی دیرتر بخوابید و یک وعده سبک تر از وعده دوم را مد نظر قرار دهید ؛ شامل موز ، هندوانه ، طالبی ،کمی میوه جات + یک عدد سیب زمینی یا ۱۰ قاشق برنج کته ، مقدار کمتری پروتئین غذایی با سالاد شیرازی حاوی ( گوجه، خیار، هویج، لیمو، نعناع و پیاز) و یک ظرف فرنی.
  نکته : ادویه جات تند مثل فلفل سیاه و  دلمه ای ، مقاومت شما را در مقابل گرما و کم آبی زیاد می کند.

  وعده چهارم:

  وعده ۴ کاملا شبیه به وعده دوم باشد. در این وعده (آب میوه ، هندوانه و کربوهیدرات پیچیده) می تواند بیشتر باشد. همچنین میزان ۳۰۰ الی ۵۰۰ گرم پروتئین غذایی لحاظ شود

 2. با سلام و خسته نباشید
  ایا میشه در ماه رمضان افزایش وزن و عضله رو داشت؟
  اگه تازه از این ماه تمرینات بدنسازی رو شروع کرده باشه
  ممنون

 3. سلام و خسته نباشید
  ایا تمرین با وزنه در بدنسازی در شب های ماه رمضان باعث سوختن ماهیچها میشه؟
  مصرف پروتین وی در ماه رمضان اشکالی داره؟
  با تشکر فراوان

  • سلام فرشید عزیز، خیر، در صورتی که تغذیه کامل و استراحت کافی داشته باشید مشکلی پیش نخواهد آمد. مصرف پروتئين وی هم آزاد است، پیشنهاد می‌کنیم مقالات دیگر ما در زمینه ماه رمضان را هم مطالعه بفرمایید :)

 4. سلام. بعد از ماه رمضان بهترین زمان برای پیاده روی چه ساعتی از روز هست . صبح یا ضهر در افتاب یا شب ؟ ایا یک ساعت پیوسته باید راه رویم یا میشه 40 دقیقه بریم بعد کمی بنشینیم دوباره 40 دقیقه پیاده روی داشت باشیم . یا دو تا 20 دقیقه ؟ ممنون

  • سلام گلی عزیز،

   هر ساعتی که برایتان راحت‌تر باشد، بهترین زمان است! به این فکر کنید که می‌خواهید یک فعالیت ادامه‌دار داشته باشید، و با توجه به این موضوع زمانی را برگزینید. همچنین، نیازی نیست که کل ۴۰ دقیقه را یکجا پیاده روی کنید یا بدوید. می‌توانید آنرا به پارت‌های کوچک ۱۰ دقیقه‌ای تقسیم کرده و در طول روز فعال بمانید :)

 5. سلام
  مرسي از سايت مفيدتون
  من تازه شروع كردم ب باشگاه رفتن مربيم ميگه بدنت ضعيفه بنظرتون يك روز درميون روزه بگيرم ياروزايي ك ميرم باشگاه مشكلي بوجودنمياد

  • سلام دوست عزیز،

   تمام اشخاصی که تازه شروع به باشگاه رفتن می‌کنند، طی ماه‌های ابتدایی بدنشان ضعیف است، و این موضوعی طبیعی است. اگر به جهت ادای تکالیف دینی‌تان روزه می‌گیرید، نگران نباشید و روزه‌هایتان را کامل بگیرید، اما ورزشتان را هم رها نکنید. با تغذیه‌ی کامل مواد کربوهیدراتی و پروتئینی هنگام سحر و افطار، انرژی لازم برای تمریناتتان را فراهم کنید. به تدریج و بالاخص در ماه‌های آینده استقامتتان افزایش پیدا خواهد کرد :)

 6. بهترین زمانی که می‌توانم پیشنهاد کنم، دقیقا بعد از طلوع آفتاب است!

  اگر در این فاصله که گفتید ورزش کنیم، بدن ذخایرش رو خیلی زود از دست میده و امکان افت فشار خون، سر گیجه و مشکلات جسمانی از این قبیل وجود دارد، دقت کنید که تا حدود 9 شب هیچ چیزی به بدن نمی رسد

  • فرمایش شما صحیح است. این موضوع به نوع و شدت تمرین بستگی داشته، و با توجه به ظرفیت بدن، واکنش فرد به فرد متفاوت است.
   بهرحال، توقع نمی‌رود که با شدتی همچون ماه‌های دیگر تمرین کنیم، و توقع هم نمی‌رود که همچون ماه‌های دیگر در تمام طول روز پر انرژی و سرحال باشیم.
   خوانندگان گرامی باید با توجه به ظرفیت بدنی خودشان و تجربه‌ای که از سطح فعالیت‌ها و توانایی‌شان دارند بهترین زمان را انتخاب کنند.

 7. سلام
  من الان سه چهار ساله که تو ماه رمضون قبل ار افطار توی فضای آزاد حدود نیم ساعت تا 1 ساعت ورزش می کنم که البته از نظر خودم خیلی ورزش سنگینی نیست مثلا 2000 تا طناب می زنم و 7-8 تا بارفیکس می رم و 20 تا شنا و دراز نشست و نرمش های کششی و تا بحال اصلا هم مشکلی برام پیش نیومده و احساس بدی هم نسبت به این کار ندارم . لطفا منو راهنمایی کنید که آیا ممکنه که این کار در بلند مدت ضرری داشته باشه و یا شاید بدن من کلا نسبت به این مورد عادت پیدا کرده ؟
  سپاس از وب سایت خوبتون و مطالب جالب و آموزنده ای در اختیار همه قرار می دید
  موفق باشید

  • آرش عزیز، بهرحال بدن انسان با هر شرایطی خو می‌گیرد. اما اگر تصمیم به پرورش بدنتان برای شرایط سخت و نظامی ندارید، زیاد به بدنتان فشار نیاورید. همچنین بعد از افطار تا پیش از سحر، به خوبی آبرسانی داشته باشید و به وضعیت تغذیه‌تان هم توجه داشته باشید.

 8. واقعا ماه رمضون برا من امسال شده یک چالش…ممنون از مقاله خوبتون ولی تمرین بعد طلوع آفتاب یک چیز سختیه واقعااااااا

نظر خود را بیان کنید