مجله اینترنتی تناسب اندام بانوان و مردان تبلیغاتراهنمای انواع مکمل های بدنسازی برای مبتدیان

همه چیز درباره مکملهای بدنسازی و روش استفاده از آنها
(19 رای, میانگین: 3٫32 از 5)

با مکمل های بدنسازی متعددی که در بازار موجود است، فهمیدن اینکه کدام مکمل‌ها ارزش خریدن دارند، می‌تواند گیج کننده باشد. اما متاسفانه تولید کننده‌های مکمل‌ها، در زمینه‌ی آموزش فعالیت کمی دارند و وقتی محصولی نمی‌تواند انتظارات را براورده کند، اغلب بسیار باعث نا امیدی می‌شود. این راهنما که در مورد مکمل‌های بدنسازی است، بررسی می‌کند که کدام مکمل‌ها موثرترند و ارزش خریدن دارند.

از همین ابتدا، ما باید یک موضوع را رد کنیم: هر مکملی (به غیر از برخی از مکمل‌های هورمونی که در واقع سازنده‌ی استروئیدها یا ترکیباتی هستند که در بدن به استروئید تبدیل می‌شوند)، به تنهایی کار کمی انجام می‌دهد. شما برای افزایش بافت عضلانی‌تان، به منبع فراوانی از مواد مغذی نیاز دارید که از قسمت‌های مختلف رژیم غذایی شما بدست می‌آید. بنابراین با در نظر گرفتن اینکه تمرین و رژیم غذایی استانداردی داشته باشید، مکمل‌ها، برایتان کمی مفید و کمک دهنده هستند.

حالا نگاهی می‌اندازیم به مکمل‌هایی که ارزش خریداری دارند:

پروتئین

اگرچه اصطلاح «پروتئین» بسیار زیاد استفاده می‌شود، اما طیف گسترده‌ای از مکمل‌های ممکن را پوشش می‌دهد. شما می‌توانید پروتئین وی (کنستانتره یا ایزوله)، پروتئین کازئین، پروتئین تخم مرغ، پروتئین سویا و بسیاری از انواع دیگر آنرا بخرید.

همچنین بخوانید: پروتئین چیست و چرا خوردن آن ضروری است؟

پروتئین وی

پروتئین وی، که شاید محبوب‌ترین محصول پروتئینی باشد، به دو شکل اصلی وجود دارد: وی کنستانتره و وی ایزوله. وی کنستانتره، معمولا در هر ۱۰۰ گرم، ۷۵ تا ۸۰ درصد پروتئین دارد و حاوی مقدار کمی چربی و کربوهیدرات است.

گزینه‌ی گران ترش، وی ایزوله است که در هر ۱۰۰ گرم، درصد بالاتری پروتئین دارد و حتی در مقایسه با وی کنستانتره، مقدار چربی و لاکتوز پایین تری دارد.

همانطور که ممکن است حدس زده باشید، بین این دو محصول، وی ایزوله گزینه‌ی بهتری است، اما ضرورتی وجود ندارد که محصول بهتر را بخرید. تفاوت بین وی ایزوله و کنستانتره بسیار کم است. آنقدر کم است که آن را در مورد اکثر بدنسازان و ورزشکاران مهم نمی‌دانیم. بنابراین در اغلب مواقع کنستانتره بعلت قیمت ارزانتر، انتخاب بهتری است! اگر عدم تحمل لاکتوز دارید، مسئله فرق می‌کند و در اینصورت باید انواع ایزوله را انتخاب کنید.

همچنین به یاد داشته باشید که کیفیت تمام محصولات وی، یکسان نیست. هنگامیکه بدنبال یک محصول هستید مطمئن شوید که میزان پروتئین و گواهی‌های کیفیت آن را بررسی می‌کنید. مارک‌های معروفی مانند Reflex Nutrition و MyProtein ارزش نگاه کردن را دارند. پروتئین وی به سرعت هضم می‌شود، و در نتیجه برای مصرف در بعد از تمرین، ایده آل است.

پروتئین کازئین

پروتئین کازئین به آرامی هضم می‌شود، بنابراین برای زمان‌هایی ایده آل است که می‌خواهیم آمینو اسیدها بطور مداوم در بدنمان انتشار یابند. مانند قبل از خواب، یا یک شیفت طولانی در محل کار. یک جایگزین برای کازئین، پروتئین شیر است که حدود ۸۰٪ کازئین و ۲۰٪ وی دارد، و در نتیجه هضمش تاخیر مشابهی دارد.

بقیه‌ی محصولات پروتئینی

پودرهای پروتئین نخود، برنج، و سویا جایگزین‌های مناسبی برای پودرهای لبنی موجود در بازار هستند. آنها حاوی پروتئین‌های کامل هستند و اغلب با آمینو اسیدهای ضروری که بطور طبیعی موجود نیستند، غنی می‌شوند. این پودرهای پروتئینی، تخصصی‌تر هستند، بنابراین شما باید بجای یکی از برندهای معمولی به دنبال مارک‌هایی مانند Bulk Powders و MyProtein باشید.

کراتین مونوهیدرات

اکثر شما، حتی اگر در حال حاضر از کراتین مونو هیدرات استفاده هم نمی‌کنید، حداقل نامش را شنیده‌اید. کراتین توسط بدنسازان، وزنه برداران، ورزشکاران و قهرمانان ورزشی بطور گسترده‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد. مکمل‌های کراتین مونوهیدرات، می‌توانند مقدار کراتین فسفات را که در عضله ذخیره می‌شود افزایش دهند. این مسئله مهم است، زیرا کراتین فسفات باعث می شود ADP مجددا به ATP تبدیل شود. ATP انرژی کوتاه مدت برای انقباض عضلانی را فراهم می‌کند.

این مسئله، به ورزشکاران در حرکات کوتاه و انفجاری کمک می‌کند و کسانی که با وزنه تمرین می‌کنند ممکن است بتوانند وزنه‌های سنگین‌تر، یا تعداد تکرار بیشتری انجام دهند! از نقطه نظر پرورش اندام، جنبه‌ی عملکرد کراتین مونوهیدرات ممکن است بسیار قانع کننده بنظر نرسد، اما کراتین به دلیل دیگری نیز در بدنسازی محبوب است. کراتین ذخیره شده در عضلات، همچنین باعث کشیده شدن آب به داخل عضلات می‌شود، که در نتیجه عضلات، پرتر بنظر می‌آیند.

معمولا یک فاز بارگیری با ۲۰ تا ۲۵‌ گرمی در هر روز، بمدت چندین روز برای شروع یک دوره‌ی کراتین مونوهیدرات توصیه می‌شود. پس از آن، در فاز نگهداری به ۵ گرم در روز کاهش می‌یابد. ما توصیه می‌کنیم بجای محصولات عجیب و غریبی که توسط بسیاری از برندهای معروف ارائه می‌شوند و ادعا می‌کنند که به منظور افزایش جذب، «سیستم پیشرفته‌ی انتقال کراتین» دارند و اغلب هم گران‌تر هستند، کراتین مونوهیدرات ساده را انتخاب کنید.

همچنین بخوانید: کراتین چیست؟

چربی سوزها

با توجه به افزایش روز افزون چاقی در جوامع غربی به همراه فرهنگ تصویر بدنی عالی، تقاضا برای مکمل‌های چربی سوز افزایش زیادی داشته است. این میزان بالای رقابت، منجر به بازاریابی بهتر و پیشرفت شده است، ولی ما به خوانندگانمان توصیه می‌کنیم که از آنها دوری کنند و بجای آن، به آنچه که در فرمول‌ها وجود دارد و اینکه چگونه می‌تواند به شما کمک کند، توجه کنند.

چربی سوزها یا مکمل‌های کنترل وزن موثر، به یکی از این دو روش عمل می‌کنند: یا از طریق تولید حرارت که به آرامی باعث افزایش دمای مرکز بدن فرد استفاده کننده می‌شود، آنها را مجبور به سوزاندن کالری‌های اضافی می‌کنند؛ یا اشتها را سرکوب می‌کنند که بطور معکوس عمل می‌کند، یعنی آنها سعی می‌کنند که کالری مصرفی فرد را محدود کنند.

«افدرا» از دیر باز یکی از موثرترین و محبوب‌ترین مکمل‌های چربی سوز بوده که بعنوان یک مولد حرارتی عمل می‌کند و یکی از سه ماده‌ی موجود در ترکیب دارویی معروف ECA می‌باشد (افدرا، کافئین، و آسپرین) که بسیاری از بدنسازان از آن استفاده می‌کنند.

همچنین بخوانید: بهترین مکمل های چربی سوز

افزایش دهنده‌های وزن

این دسته از مکمل‌ها بیشتر نزد مبتدی‌ها و افرادی که به سختی می‌توانند توده‌ی عضلاتشان را افزایش دهند، محبوب است. افزایش دهنده‌های وزن، بهترین انتخاب برای کسانی هستند که باید کالری مصرفی‌شان را افزایش دهند. آنها برای بدنسازانی که در فاز حجم گیری هستند و به مقدار زیادی کالری نیاز دارند نیز مفید است. افزایش دهنده‌های وزن، بسیار متفاوتند. برخی حاوی مخلوط‌های پروتئین ارزان، مالتودکسترین، و کمی مواد مغذی اضافی هستند. این محصولات ادعا می‌کنند که در هر وعده، کالری بسیار زیادی دارند (حدود ۱۰۰۰ کالری).

از سوی دیگر، افزایش دهنده‌های وزن درجه یکی داریم که ترکیب خوب و متعادلی دارند از پروتئین‌ها، یک منبع کربوهیدرات پیچیده مانند جو، و مواد مغذی دیگری که به سلامت کلی کمک می‌کنند.

نباید لزوما از افزایش دهنده‌های وزن ارزان قیمتی که حاوی امثال مالتودکسترین بعنوان منبع کربوهیدرات هستند، اجتناب شود. بلکه برای افرادی که تلاش می‌کنند وزنشان را بالا ببرند ولی سوخت و ساز سریعی دارند، ممکن است بهترین انتخاب باشند. این افراد بدنبال محصولاتی با سطح کیفیت مناسب هستند اما استفاده از کربوهیدرات‌های زود جذب و ترکیب‌های پروتئین درجه پایین‌تر نباید لزوما یک عامل بازدارنده برایشان باشد.

به اشتراک بگذارید: تلگرام گوگل پلاس لینکدین


318 دیدگاه

 1. سلام. من 19ساله،قدم 171 و وزنم 45 و خیلی لاغرم میخواستم آگه میشه بفرمایید من از چه مکمل هایی برای چاق شدن از چه مکمل هایی استفاده کنم

 2. با سلام
  بنده در خصوص اخذ نمایندگی و همکاری سوال داشتم که بنده یک مغازه 20 متری در نیاوران دارم و می خوام اختصاص بدمش به این کار لطفا در صورت تمایل برای همکاری با اینجانب تماس حاصل فرمایید.

  با تشکر همافر
  31.2.97

 3. سلام من ۱۷سالمه قدم ۱۸۸ وزنم۸۵ قبلا بدنسازی سه ماه کار کردم و الان میخوام دوباره شروع کنم میتونم در همین ابتدا مکمل مصرف کنم یا باید چند ماه تمرین داشته باشم بعد مصرف کنم و چ مکملی برای کاهش وزن و عضله سازی وجود داره جواب بدید ممنون

 4. سلام ‌ممنون از سایت خوبتون
  من ۳ ماه بدنساری کار میکنم البته در کنار ورزش رزمی تکواندو، ۱۹ سالمه ۶۰ کیلو هستم و قد۱۶۳ و الان میخوام برای اولین بار دوره بردارم میخواستم بدونم مصرف کدوم مکمل هم به عضله هام حجم میده و هم تیکه میکنه ؟؟

 5. وقتتون بخیر. من 17 سالمه. چند ماهیه باشگاه میرم. هم بدنسازی و هم تی ار ایکس و سی ایکس ورکس. در کتارش والیبال رو هم میرم.
  قدم 164 و وزنم 54 کیلو. میخوام شروع کنم به خوردن مکمل میشه بگید چه نوعی و چه مارکی بگیرم. میخوام افزایش وزن عضلانی داشته باشم و وزنم رو به 60 برسونم. بیشتر میخوام رو باسن کار کنم. راهنماییم کنید ممنونم از سایت عالیتون.

 6. علی خدارحمی در

  سلام من قدم ۱۶۵وزنم۵۱کیلوهست میخواستم بدونم برای حجم عضلات و وزن چه مکملی باید بخورم لطفا راهنمایی کنید درضمن من الان سه ماهه که به باشگاه میرم.

 7. سلام من قدم ۱۷۵و وزنم ۵۷ هستش ایا کراتین و کربو. مصرف میکنم ایا وزن خوبی میده در یک ماه چقدر

  • حمیدرضا در

   سلام بله صد در صد نتیجه خوبی میگیرید. باید از پروتئین خوب و آمینو اسید ها و کراتین استفاده کنید بین ۵ تا ۷ کیلوگرم افزایش وزن پیدا میکنید.

   • سلام خسته نباشين
    من ١٦٩قدمه ٧٥كيلو وزن دارم و تازه شروع كردم به بدن سازي و باشگاه بدنسازي ميرم
    ميخواستم بدونم بخوام يه بدنه خشك درست كنم و از مكمل هاي كم خطري استفاده كنم چه مكملاي هستن و از كي ميتونم استفاده كنم

    يكي از دوستم ارجنين رو پيشنهاد داده بود خواستم بدونم چطوره استفاده بكنم يه اصلا استفاده نكنم يا هنوز برا استفادش زوده

 8. سلام من سه ماه بدنسازی کارمیکنم پاهام لاغرشده میخوام دستاوشکم وپهلوهم کوچکتربشه مربیم بهن پیشنهادمکمل پروتیین داده میخواستم بدونم آیاضررنداره وباعث نمیشه وزنم بره بالا؟

  • سلام.اگر فقط برای یک دوره مصرف باشه اشکال نداره ولی زیاد از حدش به کلیه ها اسیب میزنه و حتما باید اصل باشه. از برنامه بارکد میتونین برای اصل بودن یا نبودن ان استفاده کنید

 9. سلام.ببخشید .ایا مکمل گینر.با امینو.ارژنین.تستو شوک بادی اتک.با کراتین.این ها خوبه مصرفش باهم در ی دوره.یا از هم جدا کنم باهم مصرف نکنم.برای بدنم حجمش خوبه حالت داره ولی میخام یکم تفکیک گنم

 10. سلام من ۲ماه که بدن سازی شروع کردم قدم ۱۷۸ مزنمم ۱۲۲ برای فیکس کردن بدنم چه مکملی استفاده کنم

 11. سلام من ۱۹ سالمه الان ۳ ماهه بدنسازی رو شروع کردم می خواستم ببینم بین پروتیین وی و گینر کدوم بیشتر به کارم میاد

 12. سلام پروتیین های وی خارجی با پودر آب پنیر های فله ای تولید داخل خیلی فرق دارن؟

  • سلام دوست عزیز،
   از نظر تکنیکی، پروتئین وی از آب پنیر تولید می‌شود. اما مکمل‌های ورزشی پروتئین وی، در طعم‌های مختلف، غنی شده با مواد دیگری همچون آمینو اسیدها و غیره تولید می‌گردند که مصرفشان به عنوان مکمل روزانه راحت‌تر خواهد بود. در آب ساده‌تر حل می‌شوند، و در انواع مختلفی مانند Concentrate، Isolate، یا Hydrolyzed تولید می‌شوند که درصد چربی، لاکتوز و پروتئین مختلفی دارند.

 13. من وزنم خیلی پایین بود و خیلی دکترای تغذیه رفتم جواب نداد کلی مکمل خوردم جواب نداد تا اینکه با سایت http://digikalao.injakojast.ir/ آشنا شدم. بهتون پیشنهاد میکنم یه سر بزنید من جواب گرفتم.انواع مکمل های لاغری و چاقی در سطوح حرفه ای و غیر حرفه ای داره یه سر بزنید حتما
  http://digikalao.injakojast.ir

 14. از اینکه با مجله تناسب اندام اشنا شدم خوشحال هستم چرا که مطالب شما علمی است ونه تجاری

 15. حمید یوسف طالشی در

  سلام.
  ۵۰ سال سن دارم. ۷۷ کیلو وزن و ۱۷۸ قد دارم. تازه بدنسازی شروع کردم. قبلا ورزش میکردم ولی زیاد عضلانی نیستم. آیا باید از بدو تمرین مکمل بخورم؟ یا به گفته مربی ام دو تا سه ماه بعد؟ خودم یه مکمل از پودر سفیده تخم مرغ، شکر، جوانه گندم و شیرخشک درست کردم هر روز صبح می خورم. بهتر نیست همین الان پودر Whey مصرف کنم؟

  • عزیزم تو الان باید به فکر توشه آخرت و بازی با نوه هات باشی و درکنارش ورزش هوازی انجام بدی. مضره برات بدنسازی مخصوصا کراتین

   • مینا جون مطمئنا باش اگه این حمید تا این سن اومده (البته ۵۰ پیر نیست) ولی تو نمی‌رسی با این حرفا که معلومه از عقده ت عزیزم

   • خیلی بیشعور تشریف داری که اینطوری جواب میدی ورزش به سن ربط نداره به سطح شعور نداشتت ربط داره

 16. سلام… من الان ۵ ماهه بدنسازی کار میکنم. و به تازگی میخوام آمینو رو شروع کنم… اما آشنایی ندارم که بهتره چه آمینویی تهیه کنم… ضمنا هدفم سفت شدن عضلات هست… ممنون میشم راهنمایی کنید

 17. سلام درود برشما.من حدود دو هفته هست که ورزش رو شروع کردم و قبلا چندین بار باشگاه رفتم اما دوباره کنار گذاشتم امروز که تازه شروع کردم علاقه زیادی به تمریت هوازی دارم ولی خیلی از دوستان در سایت های مختلف گفتن که تمرین هوازی قبل از تمرین بدنسازی تمام پروتئین و کربوهیدرات موجود رو مصرف میکنه و چیزی برای تمرین بدنسازی نمیمونه.به نظر شما این گفته ها درسته یا راهکاری دیگه ای هم هست و یا اینکه میشه یه کراتین در وهله اول بگیرم فعلا مصرف کنم تا کمتر خسته بشم .ممنون

  • دوست عزیز ، گرم کردن و حرکات کششی برای ماهیچه سازی ضروریه، و درباره ی کراتین این رو بگم که از خودش چیزی نداره ، چربی و پروتین رو برای ماهیچه میسوزونه، اگه شما تغذیه ی خوبی دارین حتما پیشنهاد میشه ولی اگر غیر از اینه حتما به همراه پروتین مصرف بشه

 18. علی ایده لویی در

  سلام من علی هستم میخام ازکراتین وگلوتامین bcaaوclaاستفاده کنم برای رشته ام کشتی هستش میخام قدرت واستقامتم بیشتر بشه ویکم چربی توناحیه شکم وپهلو دارم میخام اونارم اب کنم با مکمل وتمرین وبدنم رو برای مسابقات اماده کنم میخاستم ببینم اون مکملایی که گفتن استفاده کنم خوبه؟اگه مناسب باشه میخام ببینم کدوم برند واس این مکمل ها خوبه؟

 19. سلام من۲۲سالمه وزنم ۶۰ قدم ۱۷۵میخاستم بدونم برای افزایش وزن از چه مکملی استفاده کنم اگه میشه زمان مصرفشم بگید ممنون

  • سلام اگه بخوایید وزن اضافه کنید بدون باشگاه از طریق چربی این وزن اضافه میشه و بدنتون از فرم میوفته، پس حتما باشگاه بدنسازی و یا هر نوع تمرین دیگه رو هم باید در برنامتون قرار بدید.
   به همراه تمرین بدنسازی مصرف حداکثر ۲ گرم پروتئین مکمل و ۴٫۵ گرم کربوهیدرات مکمل به ازای هر کیلو وزن بدن پیشنهاد میشه، (یک سوم مکمل ترکیبی سه ساعت مونده به تمرین و دو سوم مکمل ترکیبی بلافاصله بعد از تمرین) همچنین مصرف چربی ها و قندهای ساده باید کمتر بشه و شبها مصرف پروتین غذایی بیشتر بشه، صبح برای صبحانه هم پروتین غذایی مصرف بشه اما بدون تمرینات این رژیم ساده بی تاثیر خواهد بود و فقط باعث دیفرمه شدن بدن و هدر رفتن سرمایه میشه.
   موفق باشید.

 20. سلام
  من ۲۲ سالمه قد ۱۷۷ وزن ۶۰ لاغرم میخوام برای شروع کارم حدود ۲۵۰ تا ۳۰۰ هزار تومن هزینه کنم که حجم یا عضله بگیرم .
  لطفا راهنماییم کنین که چه چیزهایی بگیرم با تشکر فراوان

  • من ی مربی خصوصیه بدنسازی هستم puriya_kurd ای دی تلگرام من دوس داشتی بیا راهنمایی کنم
   اگه فقط دنبال حجمی گینر ترمس مصرف کت و دنبال عضله سازی کراتین و پروتئین وی مصرف کن

 21. سلام بنده ۱۸ سالم هست قدم حدود ۱۷۵ و وزنم ۵۵ کیلو هست میخواستم بدونم بعد از ۳ ماه بدنسازی چه نوع مکملی بگیرم خودم بین دو گزینه گینر و پروتئین وی موندم و میخواستم ببینم اگه مصرف کنم جقدر انتظار داشته باشم وزنم بره بالا

  • سریوس مس بگیر
   ۲۷۰۰ گرمیش ، ۱۸۸۰۰۰ حدودا
   ۵۴۴۰ گرمیش ، ۳۱۸۰۰۰ حدودا
   قیمتشونه
   هر یه پیمونشون ۱۲۵۰ کالری ، ۵۰گرم پروتئین ، ۲۵۰گرم کربوهیدرات داره
   واسه افزایش وزن عالیه

   • استاد هر پیمونش ۱۵۰ گرمه و این اطلاعاتی که نوشتی مال ۳۰۰ گرمشه (دو تا اسکوپ)

 22. با سلامی دوباره هدف من که بدست اوردن عظله با چربی سوزی هستمن میخوام پروتعین و از مواد غذایی تامیین کنم از مکملش استفاده نکنم ولی تو باشگاه بعضی موقع ها میشه قدرتی ندارم دوستم میگه بایدکراتین فقط استفاده کن قدرتت یره بالا . خلاصه من میخوام بدون مکمل کار کنم ولی اگه نتونستم میشه فقط کراتین مصرف کرد پروتیین نه و فقط پروتیین از مواد غذایی بدست اورد

  • بله، می‌توانید کراتین رو به تنهایی مصرف کنید و از مزایای افزایش توانش بهره ببرید. توان شما در طول تمرین، خیلی به تغذیه قبل تمرین هم بستگی داره. سعی کنید همیشه تا ۱ ساعت قبل از تمرین، یه وعده غذایی شامل کربوهیدرات و پروتئین میل کنید.

 23. سلام خسته نباشید من چربی تو قسمت شکم و پهلو دارم بازو هام و پاهام لاغر هستن چیکار کنم که هم عظلع در بیارم و هر چربی بسوزانم چیکار کنم من میخوام طبیعی کار کنم بدون مکمل فقط از مواد غذایی پروتیین و کربوهیدرات به دست اورم ایا شش ماه کا رکنم تو بدنم تغیراتی ایجاد میشه ایا بعد شش ماه سرباز میرم بعد سربازی ادامه میدم

  • سلام اکبر عزیز،
   البته، بعد از ۶ ماه تمرین منظم و تغذیه کامل، قطعا نتایج مشهودی رو مشاهده خواهید کرد. اما بهرحال، بعد از قطع تمرین به تدریج بدنتان به حالت ابتدایی بر خواهد گشت.

 24. آخه میگن گینر و با کراتین مصرف کنید چون آب میاره زیره پوست ولی وی اینجوری نیست!!

 25. سلام به من گفته شده که bcaa , amino9000 از شرکت الیمپ بگیرم کلا نظرتون رو میخواستم بدونم و اینکه پروتین وی رو اگه با اینها مصرف کنم مشکل زاست؟ یا اصلن لزومی داره..من تقریبا به صورت تفریحی به باشگاه میرم یای تاثیر داره؟
  و ضرر احتمالی اینها در صورت داستم سابقه کبد چرب رو بگین ممنونم

  • سلام رضای عزیز
   شرکت الیمپ نیز مکمل‌های مناسبی دارد، فقط یا از اصل بودن مکمل مطمئن باشید، یا ترجیحا از انواع مجوز دار خریداری نمایید.
   می‌توانید به همراه این دو پروتئین نیز استفاده نمایید، مشکلی نخواهد بود.
   خیر، اگر بصورت تفریحی ورزش می‌کنید، مکمل‌ها کمک خاصی نخواهند کرد. اول از همه رژیم غذایی، بعد تمرین، بعد استراحت کافی، و در نهایت مکمل‌های غذایی اهمیت دارند.
   و در مورد سوال آخرتون، اگر هرگونه مشکل پزشکی یا بیماری خاص دارید، باید برای مصرف مکمل‌های غذایی از پزشک اجازه بگیرید. موفق باشید :)

 26. سلام میخواستم ببینم اگه پروتئین وی رو با کراتین و آمینو مصرف کنم مشکلی نداره؟؟؟؟

 27. سلام استفاده از کراتین به تنهایی (بدون مکمل دیگری )کافیه؟یا حتما باید با پروتعین مصرف بشه؟

  • سلام احسان عزیز
   کراتین به تنهایی مفید خواهد بود و استقامت و توان عضلانی شما رو افزایش خواهد داد. اما اگر تصمیم به عضله سازی دارید، عضله برای ترمیم و افزایش حجم خودش به پروتئین احتیاج داره. بنابراین باید مصرف پروتئینتون رو چه از طریق غذا و چه مکمل افزایش بدید.

  • سلام امید عزیز
   مصرف همزمان یا غیر همزمان دو مکمل، در نحوه مصرف آنها تفاوتی ایجاد نمی‌کند.
   می‌تونید گینر رو با آب یا شیر شیک کنید. میکس با شیر باعث افزایش بیشتر کالری هر وعده میشه،‌ و میکس با آب باعث میشه طعم گینر بیشتر خودش رو نشون بده. اینکه چند اسکوپ و چند بار در روز باید مصرف کنید، به میزان نیاز شما و همچنین به ارزش غذایی گینر شما بستگی داره. مواد تشکیل دهنده و جدول ارزش غذایی مکملتون رو بررسی کنید و با توجه به نیازتون تعداد اسکوپ‌های یک روزتون رو محاسبه کنید. برای این کار می‌تونید از مربی‌تون هم کمک بگیرید. در غیر اینصورت، مطالعه روش مصرف گینر که روی قوطی مکمل درج شده، بهترین راه برای شروعه. در مورد زمان مصرفش هم زمان خاصی وجود نداره، چرا که هدف کلی گینرها، افزایش کالری مصرفی شما هست. اگر قبل و بعد از تمرین دوست دارید مصرف کنید، حواستون باشه که گینرتون حاوی موادی که دیرهضم هستن مثل چربی بالا نباشه.
   اما روش پیشنهادی مصرف کراتین به این صورت هست: در شروع دوره‌ی مصرف، یک فاز بارگیری داشته باشید. برای این کار، چهار پنج روز ابتدایی رو روزانه بین ۲۰ تا ۲۵ گرم کراتین مصرف می‌کنید. می‌تونید این میزان از کراتین رو در وعده‌های غذایی روزانه و همچنین قبل از رفتن به رختخواب تقسیم کنید. و پس از اون، به مصرف روزانه بین ۵ تا ۷ گرم کراتین، همزمان با یکی از وعده‌های غذایی یا همزمان با وعده بعد از تمرینتون ادامه میدید. می‌تونید کراتین رو به وعده‌های پودر پروتئین یا پودر کربوهیدراتتون اضافه کنید. و همچنین توجه داشته باشید در صورت مصرف کراتین، حتما نوشیدن روزانه ۸ لیوان آب رو فراموش نکنید.

 28. سلام من سنم ۱۸و قدم ۱۸۰و وزنم ۶۰کیلوهست ودوهفتست که تمرین بدنسازی میکنم ومیخوام از مکمل استفاده کنم تاوزنم بالابره ولی نمیدونم کدوم مکملواستفاده کنم لطفاراهنماییم کنیدممنون

  • سلام کاظم عزیز،
   پیش از مصرف مکمل، موارد مهم‌تری که باید برای افزایش وزن و حجم آنها را رعایت کنید، تمرین جدی و صحیح، تغذیه کامل و صحیح، و استراحت کافی هست. مخصوصا در مورد تغذیه، بایستی مصرف کربوهیدرات و پروتئین خود را افزایش داده، و مجموع کالری دریافتی‌تان بیشتر از مقداری باشد که بدنتان در طول روز، مخصوصا در طول روزهای تمرینتان مصرف می‌کند، باشد.
   پس از اصلاح این موارد، جهت افزایش وزن و حجم می‌توانید از مکمل‌های گینر، کراتین، و BCAAs استفاده نمایید.

 29. سلام.من ۱۵/۵ سالمه قدم ۱۷۵ و وزنم ۶۰ .۵ماه و دوهفته است که باشگاه میرم.ظاهرم به وزنم اصلا نمیخوره.میخواستم بدونم میتونم شروع به خوردن مکمل کنم؟آیا برای سنم ضرر نداره؟و اگر میتونم اسم مکمل را بهم بگین.باتشکر

  • سلام پیام عزیز،
   مکمل‌ها، عملا از مواد غذایی حاصل می‌شوند. اما از آنجایی که در تحقیقات علمی، مکمل‌های غذایی بر روی افراد زیر ۱۸ سال و یا خانم‌های باردار تست نمی‌شود، پیشنهاد می‌شود که در این سنین از مکمل‌ها استفاده نکنید. بهرحال، در نظر داشته باشید که اول از همه نحوه تغذیه شما، سپس تمرین، بعد استراحت، و در آخر مصرف مکمل‌ها شما را به هدفتان می‌رسانند. چه در مورد عضله سازی و چه چربی سوزی. اگر تصمیم به عضله سازی دارید، کالری مصرفی‌تان در طول روز را افزایش دهید، و حدود ۲ برابر وزن بدنتان به گرم در یک روز پروتئین مصرف کنید. تغذیه قبل و بعد از تمرین که شامل کربوهیدرات و پروتئین باشد هم فراموش نکنید. هر سوال دیگری داشتید حتما بپرسید :)

 30. سلام.ممنون از اینکه جوابمو دادین.می خواستم بدونم کراتین,پروتین,bccaاز چه مارکی استفاده کنم بهتره با تشکر از سایت خوبتون

  • سلام علی عزیز،
   مارک‌هایی که در داروخانه به فروش می‌رسند، گزینه‌های امنی برای خرید هستند.
   در بین برندها نیز، برندهایی همچون اپتیموم نوتریشن، ماسل فارم، ماسل مدز، ماسل تک، ناترکس، سلوکور، و عمده برندهای مشهور، مناسبند. موفق باشید :)

   • این چه راهنمایی هست آخه؟ متاسفانه من با قطعیت میگم بالای ۹۰ درصد مکمل های داروخونه ای تقلبی و فیک هستن. من خودم سه بار خرید کردم. هر سه بار هم مکمل رو انداختم دور. منم گول همینو خوردم که داروخونه اس، محاله جنس تقلبی بیاره

    • سلام
     اقا میشه بگی شما چه مکمل داروخونه ای رو مصرف کردین؟؟؟؟/

    • سلام دوست عزیز برند vplab تهیه کنی تقلبی نداره تو تلگرام سرچ کن پیداش میکنی عالیه

    • یا داروخونه ای نخر یا میخری برند معروفشو بخر تازه قیمتاشم خیلی بالاست.در ضمن الان با چک کردن تو اینترنت میتونی مکملی رو که میخری چک کنی برا اطمینان از اصل بودن.برندon .mp.nutrex

 31. سلام.ممنون از سایت خوبتون من الان دوماه میرم بدنسازی می خواستم بدونم دقیقا باید از چه مکمل هایی برای افزایش وزن و عضله سازی استفاده کنم لطفا اسم دقیق این مکمل ها رو بنویسید.ممنون میشم پاسخ بدید

 32. سلام خسته نباشید ، من یه مکمل گینر به همراه کراتین گرفتم . میخواستم نحوه مصرف همزمان این ۲ مکمل رو بدونم و اینکه مشکلی نداره که با هم مصرف بشن؟هر ۲ با شیر یا آب باید مخلوط بشن؟؟

  • سلام دوست عزیز،
   مصرف همزمان مشکلی ندارد. می‌تونید گینر رو با آب یا شیر شیک کنید. میکس با شیر باعث افزایش بیشتر کالری هر وعده میشه،‌ و میکس با آب باعث میشه طعم گینر بیشتر خودش رو نشون بده. اینکه چند اسکوپ و چند بار در روز باید مصرف کنید، به میزان نیاز شما و همچنین به ارزش غذایی گینر شما بستگی داره. مواد تشکیل دهنده و جدول ارزش غذایی مکملتون رو بررسی کنید و با توجه به نیازتون تعداد اسکوپ‌های یک روزتون رو محاسبه کنید. برای این کار می‌تونید از مربی‌تون هم کمک بگیرید. در غیر اینصورت، مطالعه روش مصرف گینر که روی قوطی مکمل درج شده، بهترین راه برای شروعه. در مورد زمان مصرفش هم زمان خاصی وجود نداره، چرا که هدف کلی گینرها، افزایش کالری مصرفی شما هست. اگر قبل و بعد از تمرین دوست دارید مصرف کنید، حواستون باشه که گینرتون حاوی موادی که دیرهضم هستن مثل چربی بالا نباشه.
   روش پیشنهادی مصرف کراتین هم به این صورت هست: در شروع دوره‌ی مصرف، یک فاز بارگیری داشته باشید. برای این کار، چهار پنج روز ابتدایی رو روزانه بین ۲۰ تا ۲۵ گرم کراتین مصرف می‌کنید. می‌تونید این میزان از کراتین رو در وعده‌های غذایی روزانه و همچنین قبل از رفتن به رختخواب تقسیم کنید. و پس از اون، به مصرف روزانه بین ۵ تا ۷ گرم کراتین، همزمان با یکی از وعده‌های غذایی یا همزمان با وعده بعد از تمرینتون ادامه میدید. می‌تونید کراتین رو به وعده‌های پودر پروتئین یا پودر کربوهیدراتتون اضافه کنید. و همچنین توجه داشته باشید در صورت مصرف کراتین، حتما نوشیدن روزانه ۸ لیوان آب رو فراموش نکنید.

 33. سلام من قدم ۱۶۷و وزنم ۵۲میخوام وزن اضافه کنم ایا استفاده از قرص فت فست برا بدن سازی خوبه

 34. sende la polo در

  با عرض سلام و خسته نباشید وعرض ادب کیرم تو کس خوار مادر باعث بانی سایت بره
  مادر جنده این کس شعرا چیه تایپ کردی؟ هنوز تلاوت نکردی
  کیرم تو اول آخرت
  عهههههه مادرتو سگ بگاد
  مرتیکه کون گنده ، کونده پرو

 35. با سلام و تشکر از ادمین بخاطر سایت خوبشون?
  من ۱۸ سالمه و قدم ۱۸۷ و وزنم ۷۸ کیلو هست
  میخوام وزنم رو بالا ببرم و عضله سازی کنم
  چه مکمل هایی به من پیشنهاد میکنید؟
  ممنون میشم پاسخ بدین??

 36. سلام
  من ۶ روزه که بدنسازی میرم آیا الان وقتشه که پروتیین استفاده کنم یا بزارم یه ماه بشه؟؟؟
  ……
  میخوام بدنم حجمی باشه
  شما چه پروتئین پیشنهاد میدید؟؟
  ممنونم

 37. سلام خسته نباشید ممنون از سایت خوبتون و جواب هایی ک ب مخاطب هاتون میدید واقعا خسته نباشید.
  میخواستم بپرسم ک مکمل بدنسازی رو باید هرماه مصرف کنیم یا مصرفش طریقه خاصی داره؟
  واینکه چندماه باید تمرین کنیم ک از مکمل بتونیم استفاده کنیم؟

 38. سلام قد ۱۸۴ وزن ۷۵ سن ۱۸
  من ۶ ماه باشگاه میرم و تاحالا هیچ مکمل یا چیز دیگه ای مصرف نکردم تقریبا از بدنم راضی ام برای شروع باید از چی استفاده کنم ؟

 39. سلام
  من ۳۰ سالمه و هرروز میرم باشگاه بدنسازی
  قد ۱۷۷
  وزن ۷۰
  شکم دارم
  تو تمرین حسابی خسته میشم
  لطفا ی مکمل خوب بهم معرفی کنید واسه ی برنامه فیتنس ک الان دارم روش کار میکنم
  واسه خستگی شدیدم چکار کنم؟؟؟

 40. سلام من۱۸ سالمه وزن ۵۷ سه ماه رفتم باشگاه بدنسازی متاسفانه در حین کار زود خسته میشم. دستام بدنم از کار میوفتن خیلی ضعیف شدم
  والا بیشتریا میگن مکملها ضرر دارن؟
  خواهشا یه راهی نشونم بدین مرسی از سایت خوبتون

  • نه داداش مکمل ها هیچ ضرری ندارن در صورتی که بعد از خوردن بتونی با ورزش و تمرین بسوزونیشون _شما برو قرص مولتی ویتامین ب کمپلکس ویتامین سی رو بگیر از هرکدومشون دوتا بگیری ده تومن میشه با کربوهیدرات و پروتیین ان شالله وزنت به سرعت میره بالا

 41. سلام من ۱۷ سالمه ۱۸۸ قدمه و ۷۴ وزنم
  ۵ یا ۶ ماهه بدنسازی میرم عضلاتم حجیم شده ولی میخوام این روند سریع تر بشه به نظر شما چه نوع مکملی مصرف کنم که حجیم تر بشه عضلاتم هم مشکلی پیش نیاد؟مصرف پروتئین هم خوبه تقریبا ۲ برابر وزن به گرم پروتئین در روز.اصلا آیا شما برای من مکمل برای بدنسازی پیشنهاد میکنید؟

 42. سلام من ۲۱ سالمه قدم حدودا ۱٫۸۰ وزنم ۵۵ میخوام پروتیین مصرف کنم اما میترسم که نشه آخه قبلا فارماتون خوردم تغریبا دو هفته تو این دو هفته معدم دیر کار میکرد یعنی یوبست داشتم حالا میترسم پروتیین هم اینجوری باشه و من هزینه بیخود کرده باشم خواهش میکنم اگه چیزی میدونید جواب بدید منتظرم خیلی هم عجله دارم شیش ماه هم هست بدن سازی مار میکنم تو این ۵ ماه چهار کیلو وزنم و افزایش دادم

 43. مطلب عالی بود…ممنون از اینکه این اطلاعات مفید رو در اختیار بقیه قرار میدید.

 44. سلام اولین دوره ی بدن سازی مو می خوام شروع کنم.از پروتئین وی استفاده کنم یا از گینر ها و وزن دهنده ها؟ ممنون میشم راهنماییم کنید

 45. سلام من یه فوتسالیستم ایا خوردن افزایش دهنده های وزن میتونه برام مضر باشه مثلا کند شدن و بالا اوردن چربی الان وزنم ۶۲ هستش و قدم ۱۷۵

 46. سلام.من سه تا مکمل وی و کراتین و گلوتامین گرفتم ولی تو اینکه هر کدومو چطوری و چه زمانی استفاده کنم که بتونم بهترین میزان استفاده رو ازشون ببرم مرددم(چون چند جایی خوندم که مصرفلوتامین و کراتین به خاطر رقابتی که تو جذب با هم دارن با هم ممنوعه و باید دو ساعت بینشون فاصله باشه)لطفا راهنماییم کنید.سپاس.

  • سلام
   وی : صبح بعد از بیدار شدن . ۲۰ دقیقه بعد از تمرین . قبل خواب (روزهای استراحت که تمرین ندارید ساعت ۵ عصر بخورید)
   گلوتامین : صبح بریز تو وی . قبل تمرین و بعد تمرین همراه با وی
   کراتین : قبل و بلافاصله بعد تمرین

   مصرف کراتین و گلوتامین هیچ مانعی نداره چون بدن به شدت نیاز داره و از طریق کانال ها به خوبی جذب میشن
   (در دوره حجم بجای گلوتامین از آمینو استفاده کنید بهتره )

 47. سلام من اندام لاغر و استخونی دارم ۱۷ سالمه قدم ۱.۷۷میخوام در کوتاه ترین زمان ب اندام مد نظر خودم حداقل از این لاغری درام برسم ی مکمل بهم پیشنهاد میکنید ک هم ماهیچه ساز باشه و هم حجم دهنده خودم نظرم آرژنینه میشه کمکم کنید

 48. سلام من لاغرم میخوام در حداقل زمان ب اندام مورد نظرم برم خودم ب نظر خودم آرژنین مصرف کنم خواستم نظر شما رو هم بدونم؟؟؟

 49. سلام استاد من یه جعبه پودر پروتین gainer خریدم برای اقزایش وزن و…. طریقه مصرفشو ممنون میشم کمکم کنید

 50. دوستان بهتر نیست به جای استفاده از کراتین و پروتئین های غیر طبیعی که عوارضش توی طولانی مدت مشخص نیست. یه برنامه غذایی از یک مربی تغذیه بگیرید و باشگاهتون رو برید ؟‌ خوب ماکه نمیریم باشگاه که هالک بشیم ! اگرم میخواید هالک بشید باز هم راهش اینطوری استفاده کردن نیست . و بهترین راه اینه برای سلامتی خودمون سعی کنیم ورزشمون رو درست پیش بریم . حداقل ۸ ماه اقا طبیعی برو . من باور کنید بعد از یه هفته که میرفتم باشگاه طرف اومد میگه . بدنت خیلی ضعیفه بیا مکمل خوب دارم و فلان … اخه توی مملکتی که به قرصی که از داروخونه میگیری اعتمادی نیست . و به کرمی که توی تلوزیون تبلیغ میکنند نمیشه اعتماد کرد … شما چطور اینارو مصرف میکنید ! بدنتون فرضا که شد هرکول . بعدش یه بلایی سرتون میاد که صد بار میگید غلط کردم

  • داداش حتما تو خیلی بلدی ما بلد نیستیم ولی اینو بدون تو برنامه ی غذایی تو اگ هشتاد کیلو باشی روزی صدوپنجاهوشش گرم پروتئین از غذا بگیری این در صورتیع ک یک کیلو گوشت قرمز چهارده گرم پروتئین داره حالا حساب کن چقد باید بخوری تازه اون پروتئین دیر هضمه و ایزوله نیس من هم با استفاده از هورمون و پمپ و چیزهای مضر مث متان دگزا و همچین چیزایی مخالفم ولی پروتئین و کراتین از جای معتبر تهیه کنن مضر ک نیس مفیدم هست مثلا پروتئین سویا برای جلوگیری از سرطان پستان و پروستات تجویز میشه اطلاعاتتو بیشتر کن داداش

 51. سلام من قدم ۱۸۷ وزنمم ۱۰۷کیلو میخوام یه مکمل بهم معرفی کنید که وزن رو زیاد نکنه و به عضله سازی بیشتر کمک کنه

 52. سلام ممنون از مطالب مفیدی که گذاشتید.من هجده سالمه قدم ۱۸۵و وزنم۸۸کیلو کشتی کار میکنم بدنم قدرت کافی رو نداره میخواستم بپرسم چه مکملی مصرف کنم که هم قدرتم زیاد وهم بدنم عضلانی شه ؟ آیا گینر خوبه؟ممنون از بذل و توجه تون

 53. سلام.من کربو هایپر گین و امینو و کراتین گرفتم میخواستم طریقه ی مصرفه صحیحشو بدونم وزنم 62 قدمم 174ممنون میشم راهنمایی دقیق کنین.

 54. سلام خسته نباشيد من 174قدمه 65 وزنمه 17سال هم دارم چند ساله رزمى كار ميكنم مىخواستم يه دوره بروتويين برم ولي ميترسم بعد از اتمام دوره بدنم دوباره به حالت قبل برگرده
  به نظرتون بر مى گرده يا نه
  چه بروتويينى مصرف كنم
  ممنون خسته نباشيد

  • سلام دوست عزیز،
   اگر کیفیت ورزش و تغذیه‌تان خراب نشود، قطع مصرف مکمل باعث افت بدن شما نخواهد شد. برای تامین پروتئین، اولویت با مواد غذایی است. اگر بتوانید روزانه حدود ۲ برابر وزن بدنتان به گرم، از مواد غذایی پروتئین تامین کنید بهترین حالت است. در غیر اینصورت، پروتئین‌های وی از برندهایی که دارای مجوز هستند، بهترین گزینه است. موفق باشید :)

 55. حسام الدین در

  ببخشید من 20سالمه قدمم 188وزنم یخورده زیاد تر از نرماله 83کیلو هستم خواستم بپرسم برای این که فیتنس کار کنم باید پروتیین بخورم؟ اخه بازو هام کوچیکن ولی بدنسازی کار کردم قبلا

  • سلام حسام الدین عزیز،
   خیر، بایدی وجود ندارد. بدنسازی را با ورزش‌های هوازی همراه کنید. در مورد مصرف پروتئین هم، باید حدود ۱.۵ تا ۲ برابر وزن بدنتان به گرم پروتئین در روز مصرف کنید، که می‌توانید این مقدار را از طریق مواد غذایی همچون تخم مرغ، مرغ، ماهی، گوشت، سویا و … تامین کنید. موفق باشید :)

 56. سلام من ۲۳سالمه قدم۱۶۶وزنم ۵۳بدنسازی میرم سه ماهه،۳کیلووزن اضافه کردم،مربیم بهم پیشنهادداده مکمل غذایی بیاره برام،خیلی دوس دارم ولی میترسم عوارض داشته باشه،خوانوادمم مخالفن،بنظرتون چیکاکنم؟

  • سلام مائده عزیز،
   برای ورزش، از جمله بدنسازی، هیچ نیازی به مکمل‌های غذایی ندارید. مکمل‌ها، صرفا در این مسیر به شما کمک می‌کنند. اگر به هر دلیلی در این مورد نگران هستید، مصرف نکردن مکمل هیچ مانعی بر سر ورزش شما نخواهد بود. اما مکمل‌های غذایی / ورزشی همچون کراتین، پروتئین، آمینو اسیدها، و غیره، به خودی خود، اگر صحیح مصرف شوند، و اگر در کنارشان به درستی ورزش کنید، عوارضی ندارند، و مصرفشان نیز جای نگرانی ندارد. بهرصورت، اگر تغذیه کامل و استراحت کافی داشته باشید، و میزان پروتئین مورد نیاز بدنتان را از طریق مواد غذایی تامین کنید، اصطلاحا ۷۰ درصد مسیر را طی کرده اید :)

 57. امیر محمد در

  سلام من 18سالمه باقد178و وزن 65.حدود4ماه بدنسازی کار میکنم.وهیچگونه مکملی هم استفاده نکردم ولی خوراک بدون چربی خودمو افزایش دادم ودر روز5وعده میخورم.الان هم نمیخوام مکمل استفاده کنم چون اوارزشون زیاده(تقلبی زیاده)ولی میخوا خودم یه مکمل های طبیعی درست کنم با(ارد زرت.ارد نخود.اردجو.شیر.تخم مرغ.موز.سیب زمینی جوانه گندم وماش)ایا اینها روبه صورت منظم وبا برنامه استفاده کنم به حجم و بدن درشتی دست پیدا میکنم?

  • سلام امیر محمد عزیز،
   البته. حتی اگر می‌توانید از طریق مواد غذایی طبیعی پروتئین مورد نیاز بدنتان برای حجیم شدن را تامین کنید، نیاز به کار اضافه و درست کردن مکمل‌های طبیعی هم نیست. موفق باشید :)

 58. سلام خسته نباشید . نکتازه چند روز میرم باشگاه اگه میشه یه برنامه تمرینی و غذایی بهم بدین . قد180.وزن64 درحد اینکه یه بدن ایده ال داشته باشم

 59. سلام
  من علی 17سالمه 1ماه دارم میرم بدنسازی وزنم63 قدم165 میخواستم به من مکمل معرفی کنید وزنم زیاد نشه و بدن سرفرمی داشته باشم
  اگه میشه جواب بدید ممنون

 60. سلام خدمت دوستان.من 15 سالمه قدم 178 و وزنم 51 کیلو گرم هستش و لاغر هستم. 3 ماهه باشگاه بدنسازی میرم و به صورت طبیعی دیگه نمیتونم بدنسازی کنم چون عضلاتم به دلیل لاغری میسوزه…. چه نوع مکملی رو پیشنهاد میکنید؟ لطفا مکملی رو معرفی کنید که بیشتر تمرکز روی پرتئین باشه.
  ممنون از شما
  یاعلی

 61. سلام من 52 کیلو وزن و 23 سن دارم میخوام که بدنسازی کار کنم ولی جایی که ما هستیم اصلا باشگاه وجود نداره برای خریدن دستگاهها هم کلی مایه میخواد میخواستم بپرسم بدون باشگاه و دستگاهها هم میشه بدنسازی کار کرد. اگه میشه یه برنامه ای میشه معرفی کنین ممنون

  • سلام دوست عزیز،
   بله، هم می‌توانید تمریناتی که به کمک وزن بدن انجام می‌شوند را انجام دهید، و هم می‌توانید با خرید کش‌های مقاومتی، یا لوازم TRX، آن تمرینات را در خانه انجام دهید.

 62. سلام میخواستم بدونم برای سفت کردن پوست بدن و رفع افتادگی پوست بعد وزن کم کردن از چه مکملی باید استفاده کرد؟

  با تشکر

 63. مهدی رحمانی در

  سلام
  من تازه 20 روزه بدن سازی میکنم قبل از بدن ژیمناستیک کار میکردم. من 19 سالمه و قدم 1/75 و وزن بدنم 55 کیلو گرم هست.
  من از روش سیب زمینی ها اپز رو هم امتحان کردم تاثیر نداشته. 
  از معجون 007 هم دو ماه قبل از بدن سازی استفاده کردم تاثیر نداشت.
  ممنون میشم اگه کمکم کنید میخوام 8 کیلو اضافه کنم لاغر هستم ممنون منتظر جواب هستم.

  • سلام مهدی عزیز،
   ابتدا اینکه بدانید روند عضله سازی و افزایش وزن، روند کندی است و نیاز به صبوری دارد. برای اینکه عضله سازی و نتیجتا افزایش وزن به خوبی اتفاق بیفتد، علاوه بر تمرین صحیح و کافی، باید کالری مصرفی روزانه‌تان، بیشتر از مقداری باشد که در مجموع می‌سوزانید. همچنین، حدود ۱.۵ تا ۲ برابر وزن بدنتان به گرم در روز، باید پروتئین مصرف نمایید. در صورت تمایل به مصرف مکمل، می‌توانید از مکمل‌هایی همچون کراتین یا BCAA ها نیز بهره ببرید. موفق باشید :)

   • سلام خسته نباشید یه مکمل پروتئین وی گلد استاندارد داشتم که مصرف کردم ولی بعد از اینکه تاریخ مصرفش تموم شد یه قسمتش مونده حدود 4ماهی است که استفاده نکردم ولی رنگ ومزه اش هیچ تغییری نکرده وهمیشه تو یخچال بوده می خاستم بدونم مصرفش ضرری داره یا نه ممنون میشم اگه جواب بدین

 64. سلام
  من 17 سالمه و 172 قدمه و 66 کیلو هستم
  تازه بدن سازیو شروع کردم نمیدونم چه مکملی مصرف کنم
  بین مکمل های پروتیینی mass gainer و isolate protein
  گیر کردم و فرق اثراتشون در بدن چیه؟ کدوم بهتره برا اندامی عضله ای؟
  عرض شود که بنده ماهیچه های زیاد قدرتمندی هم ندارم و خیلی زیاد بلند کنم دمبل 6 کیلویی هست
  آیا این طبیعی هست برای آدم تازه کار؟
  ممنون میشم سریع جواب بدید

  • سلام احسان عزیز،
   بله افراد تازه کار، تا حدود ۳ الی ۴ ماه اول تمرینشان، قدرت بدنی پایینی دارند و این کاملا طبیعی است. پیشنهاد می‌کنیم تا ماه‌های اول تمریناتتان را هم بدون مکمل سپری کنید، اما تغذیه‌ی کامل و مغذی و پر پروتئین داشته باشید. پس از اینکه بدنتان با شرایط تمرینی وفق پیدا کرد، آنگاه برای پوشش نقاط ضعفتان در تمرینات، به دنبال مکمل‌ها باشید.

 65. مرسی از اطلاعاتی که در اختیار میذارید ولی چرا اینقدر جوابها تناقض داره؟! یکی میگه مکمل نازایی میاره یکی میگه مشکلی نداره، دقیقا قضیه چیه؟!
  الآن یکی مثل من که بعد از دو سال بدنسازی بدون مکمل اصلا حجم نیاورده و ۱۰ کیلو کمبود وزن داره باید چکار کنه؟!
  رژیم غذایی گرفتم ولی تاثیر داشت، مشکل تیروئید ندارم ولی سوخت و ساز همیشه بالاست مهم نیست چقدر غذا بخورم میشه وزنم ثابته
  و اینکه یکی توی نظرات از مکملهای apex اسم برد. این رند ایرانیه و قیمت محصولاتش هم مناسبه ولی کارایی چطور؟! میشه ازش نتظار داشت یا تاثیری نداره؟!
  ممنون میشم اگه جواب بدید

   • سلام دوست گرامی. مکمل‌هایی که توسط ورزشکاران، مخصوصا بدنسازان استفاده می‌شوند، به دو دسته‌ی مکمل‌های غذایی، و داروها تقسیم می‌شوند. عمده‌ی مکمل‌های غذایی، از آنجایی که از مواد غذایی تولید می‌شوند، اثرات جانبی مخربی ندارند. مثلا پروتئین، گینر، کراتین، آمینو، ال کارنیتین و … صرفا برخی‌شان مانند چربی‌سوزها عوارض کوتاه مدتی همچون بی‌خوابی یا افزایش دمای بدن دارند. اما داروها، که معمولا به نام استرویید یا هورمون از آنها یاد می‌شود، دارای عوارض جانبی خطرناکی هستند.
    برای اینکه عضله سازی به راحتی اتفاق بیفتد، باید روزانه حدود ۲ برابر وزن بدنتان به گرم پروتئین مصرف نمایید، که می‌توانید آنرا از طریق مواد غذایی تامین کنید. همچنین، می‌توانید در کنار آن از BCAA و کراتین نیز استفاده کنید. موفق باشید :)

 66. سلام لطفا زود راهنمايي كنيدد ممنون ميشم
  من قدم ١٦٤ و وزنم ٥٧ بود ك با ورزش هاي هوازي شدم ٤٨ صورتم كلا اب شد ولي همچنان شكم دارم خودمم ميخوام مربي شم و دارم براي امادگي جسماني اماده ميشم ايا الان مكمل وي پروتيين ب تنهايي برام خوبه ميتونم حجم هم بيارم؟ يا كربوپروتيين مصرف كنم؟ ايا فقط پروتيين برام كافيه يا امينو و گلوتامينم بهتره همزمان مصرف كنم؟ اگر مصرف بايد بشه شما چ نوعيشون رو توصيه ميكنيد؟ و ايا وي رو از داروخانه تهران تهيه كنم اصل ميشه؟ لطفا كامل ج بديد

  • سلام دوست عزیز،

   برای عضله سازی، باید حدود ۱.۵ تا ۲ برابر وزن بدنتان به گرم، پروتئین در روز مصرف کنید. می‌توانید این مقدار را از مواد غذایی تامین کنید. همچنین، در کنار آن می‌توانید از BCAA و کراتین، برای تسریع فرایند عضله سازی بهره ببرید. بله می‌توانید از داروخانه‌ها، یا فروشگاه‌های عرضه کننده‌ی مکمل در سطح شهر تهیه نمایید. موفق باشید :)

 67. با سلام من 23سالمه یک ساله که بدنسازی کار میکنم .قدم180 وزنم65 هستش.میخوام ذ برای افزایش وزن یه پروتیین خوب مصرف کنم .به نظرتون دقیقا چه مارکی از پروتیینو مصرف کنم.وبهترین جا تو تهران برا تهیش کجاست؟

  • سلام علی عزیز،
   مارک‌هایی مانند اپتیمم ناتریشن، بی اس ان، سلوکور، دایماتیز، ماسل تک، ماسل فارم، و مارک‌های خیلی دیگری که سرشناس هستند، همگی مناسبند. صرفا باید از یک فروشنده‌ی قابل اعتماد تهیه فرمایید، یا اینکه به فروشگاه‌های مخصوص مکمل، یا فروشگاه‌های اینترنتی مراجعه نمایید. موفق باشید :)

 68. سلام
  من 26 سالمه با قد 170 و وزن 80 و در طول 5 – 6 سال گذشته به صورت غیر پیوسته بدنسازی کار میکردم
  میخام فیتنس و فیزیک کار کنم تا بدنم زیبا و خوش فرم بشه و عضلانی بشم و حجمم هم در قسمت بازو و سینه زیاد بشه
  چجوری میتونم یه ترکیب خوب از برنامه بدنسازی+برنامه غذایی+برنامه مکمل به دست بیارم تا بدون عوارض و یه کم سریعتر رشد و پیشرفت کنم؟
  ممنون

  • سلام محسن عزیز،
   برنامه‌ی تمرینی و غذایی دقیق، با توجه به موارد متعددی همچون خصوصیات فیزیکی فعلی شما، هدفتان، و تجهیزات ورزشی که در دسترستان هست تدوین میشود. بنابراین بهترین حالت این است که از یک مربی با تجربه و صاحب دانش که در دسترس دارید، بخواهید تا برای پیشرفت سریع شما برنامه‌ای تدوین کند.

 69. سلام میخواستم بپرسم ایا مکمل فقط برای ورزش سنگینه یا نه؟من هفته ای چهار روز ورزص میکنم دو روز 5 کیلومتر میدوم و 5 کیلومتر دوچرخه سواری و دو روز هم حرکات کششی و شنا و دراز و نشست و بارفیکس.من به مکمل نیاز دارم یا نه؟ممنون از توجهتون

  • سلام عارف عزیز،
   مکمل‌ها، بر اساس نیاز و هدف شما مصرف می‌شوند، و صرفا برای ورزش‌های سنگین نیستند. اگر صرفا برای سلامتی این فعالیت‌ها را انجام می‌دهید و ضعف خاصی هم در روال تمرینی‌تان احساس نمی‌کنید، پیشنهاد می‌کنیم تنها به بهبود وضع برنامه‌ی غذایی‌تان بیندیشید و برای آن وقت و هزینه صرف کنید :) موفق باشید

 70. امیر محمد در

  سلام و خسته نباشید من 78وزن و قد 170 و 20 ساله یه ماهه بدنسازی کار میکنم ذاتا بدنم حجیم هست میخواستم ببینم پروتیین وی ایزوله بخورم شکمم هم حجیم میشه چون من فیتنس کار میکنم فقط میخوام بالا تنه م حجیم تر بشه نه شکم بیارم مثلذبعضی از بدنسازایی که می بینیم نمیدونیم تینا چاقن یا بادی کلاسیک ممنون میشم جوابمو بدید

  • سلام امیر محمد عزیز،
   خیر، شکمتان حجیم نخواهد شد. بدنسازان بزرگ جثه‌ای که می‌بینید شکم دارند، بدین علت است که میزان کالری دریافتی روزانه‌ی آنها بعلت نیاز عضلاتشان بسیار زیاد است، بنابراین ناچار به خوردن مقدار زیادی مواد غذایی در دوران حجمشان هستند. موفق باشید :)

 71. ابوالفضل در

  سلام.17 سالمه با 80 وزن و 2ماه ک بدنسازی کار میکنم
  میخواستم بدونم چ مکملی برام ضروریه؟
  ممنون میشم ک جواب بدین

  • سلام ابوالفضل عزیز،
   هیچ مکملی برای شما ضروری نیست. مکمل‌ها، مکمل هستند. چیزهای ضروری، برنامه غذایی صحیح، ورزش مستمر، و استراحت کافی هستند.در مورد مکمل‌های غذایی یا ورزشی، با توجه به هدفتان از بدنسازی، و با توجه به ضعف‌هایتان، می‌توانید از آنها برای تسهیل روند پیشرفتتان استفاده نمایید.

 72. سلام.سایتتون عالیه.یه ساالی داشتم؟15سالمه 60کیلو وزن دقیق و8ماه و نیمه بدنسازی کار میکنم.میگن مکمل تو این سن نارایی میاره و موهات میریزه و این حرفا راسته؟ممنون میشم جواب بدین خیلی دو دل شدم دمتون گرم

  • سلام رسول عزیز،
   مکمل‌ها، و داروها ۲ نوع متفاوت از چیزهایی هستند که توسط بدنسازان استفاده می‌شوند. مکمل‌های ورزشی از منابع غذایی تامین می‌شوند، و برخی‌شان عوارض بسیار ناچیز و زودگذری دارند. اما در مورد داروها از جمله استروئیدها، حتما پیش از مصرف از پزشک متخصص مجوز تهیه نمایید. چرا که اغلب عوارض جبران ناپذیری دارند. موفق باشید :)

 73. BA SALAM DOSTAM MAN QAD198 WAZN 74KILO MIKHASTAM MOKAMALE QAZAEI MASRAF KONAM BE WHEY GOLD PISHNAHAD SHODE NEMIDONAM ESTEFADE KONAM YA NA BA QORSE AMINO
  NAZAR SHOMA CHIYE ?

  • سلام محمد امین عزیز،
   مصرفشان مشکلی ندارد. اما مکمل‌ها را باید بر اساس هدفتان و همچنین ضعف‌هایتان انتخاب کنید. پیشنهاد می‌کنیم برای این مورد به یک مربی کاربلد مراجعه نمایید. موفق باشید :)

 74. امیرحسین در

  س من 15سالمه قد160وزن47 الان3جلسه است میرم بدنسازی یه مکملی مناسب برای مشخصاتم میخوام لطفا اسم مکمل قیمتش و از کجا باید تهیه کنم را بگویید ممنون.

  • سلام امیرحسین عزیز،
   برای عضله سازی می‌توانید از کراتین، bcaa و پروتئین استفاده کنید. همچنین توجه داشته باشید که پروتئین دریافتی روزانه شما، باید ۲ برابر وزن بدنتان به گرم باشد. می‌توانید کل این مقدار را از طریق مواد غذایی تامین نمایید. برای تهیه مکمل نیز می‌توانید به داروخانه‌ها، فروشگاه‌های مخصوص فروش مکمل، و فروشگاه‌های اینترنتی معتبر مراجعه نمایید.

 75. سلام ، پسری 17 ساله هستم با 1.90 قد و 62 کیلو وزن ورزشم هم بوکس هستش . من از وزن خودم اصلااا راضی نیستم و لاغر هستم امابدنم عضله ای هستش . من میخوام برای افزایش وزنم از مکمل های بدنسازی استفاده کنم ولی نمیدونم کربو هیدرات بخرم یا کربوپروتیین ؟؟ . لطفا یک مکمل واسه ی افزایش وزن از 10 الی 15 کیلو بهم معرفی کنید ؟؟ ایا ورزشم باعث کاهش وزن میشه به نظر شما بهتر نیست بدنسازی برم ؟؟ لطفا طرز استفاده ی مکمل هم بگید ممنون میشم

  • سلام مازیار عزیز
   پیشنهاد می‌کنیم که همچنان و پر قدرت به تمرینات بوکستان ادامه دهید. همچنین، می‌توانید در کنار تمرینات اصلی، تمرین با وزنه را هم آغاز کنید.
   برای اینکه افزایش وزن داشته باشید، باید بیشتر از میزانی که در روز کالری می‌سوزانید، کالری دریافت کنید. کالری‌های دریافتی را هم از انواع منابع همچون کربوهیدرات، پروتئین و چربی‌ها تامین نمایید. این مقدار کالری اضافه را می‌توانید از منابع غذایی تامین نمایید، و اگر به هر دلیلی امکان مصرف غذای بیشتر نبود، می‌توانید از مکمل‌های غذایی همچون کربو، کربوپروتئین، یا پروتئین‌ها بهره ببرید.

 76. با سلام . در خصوص مصرف مکمل وی ، (محصول شرکت فا) بر روی بسته محصول نحوه استفاده برای روزهای تمرین اشاره شده است برای روزهای غیر تمرینی باید استفاده شود؟ با تشکر

  • سلام یزدان عزیز،
   میزان مصرف پروتئین کاملا به رژیم غذایی شما بستگی دارد. در حالت عادی، برای افزایش حجم پیشنهاد می‌شود که حداقل ۲ برابر وزن بدنتان به گرم در روز، پروتئین مصرف نمایید، که ممکن است بخشی از این مقدار از پودرهای پروتئین تامین شود. در برخی از رژیم‌های غذایی، در روزهایی که تمرین ندارید میزان کلی کالری مصرفی کاهش پیدا می‌کند که به تناسب باید از مصرف پروتئینتان هم بکاهید.

   • با عرض سلام و خسته نباشید،
    منم به جای خودم از سایت خوب و پرطرفدارتان تشکر میکنم که مطالب خوب و ارزشمندی رو گذاشتین،
    من 20 سالمه و قبلا تو سن 16 تا 19 سالگی کشی و بدنسازی کار میکردم و خوب پیشرفت داشتم که به علت مشکلاتی نتونستم ادامه بدم و 5 ماه بود که دیگه بدنم تحرک نداش ینی ورزشی نمیکردم که به یه مریضی مبتلا شدم که تو یه هفته 8 کیلو وزنم کم شد ینی کلا بدنم افت کرد،الان از اون بیماریم 5 ماهه هم گذشته من باز شرو کردم به ورزش بدنسازی،که الان دو هفته هس دارم کار میکنم هفته اول رو بدون مکمل گذروندم از هفته دوم شرو کردم به استفاده از کراتین و ایزو انرژی و از هفته سوم هم میخوام پروتئین وی رو هم روش اضافا کنم،من 175 قدمه 73 وزنمه،خودمم میدونم که زود شرو کردم به مصرف مکمل من حداقل باید بعد دو ماه بدنسازی طبیعی به مکمل رو میاوردم،ولی نتونستم جلو خودمو بگیرم سوالم اینه که عضلات از دس رفته ام رو میتونم بازم به دس بیارم؟یا با این مکمل ها برام چیزی درس نمیشه،مکملام هم مثل اون داداشش که اون بالا هی میگف از اون ور آب بخرید منم از اون ور آب خریدم ینی اصل هستن .ممنون میشم راهنماییم کنین و آسیب به کلیه و کبد رو هم میدونم از ضرر های این مکمل هاس ولی این ضرر نازلیی هم صحت داره آیا؟؟
    ببخشین سرتونو به درد اوردم بازم ممنون

    • سلام میثم عزیز،
     بله عضلات از دست رفته‌تان قابل بازگشت هستند. به ورزشتان ادامه دهید و نگران نباشید. در مورد مکمل، ابتدا باید برنامه‌ی غذایی‌تان را روبراه کنید. برای عضله سازی، نیاز دارید تا روزانه ۲ برابر وزن بدنتان به گرم، پروتئین مصرف نمایید. هر مقدار را می‌توانید از مواد غذایی، و هر مقدار که می‌ماند را می‌توانید از مکمل‌های پروتئین مصرف کنید.
     در مورد عوارض کراتین و پروتئین، مورد خاصی گزارش نشده و جای نگرانی نیست. ضرر نازایی نیز مرتبط با داروهاست. کراتین و پروتئین، جزو مکمل‌های غذایی محسوب می‌شوند، و نه دارو. موفق باشید :)

 77. ببخشید ی سوال دیگه هم داشتم.میخم بدونم اگه گینر هوا بخوره خراب نمیشه؟؟؟چون گینری ک خریدم کیسه ای هس سرش درست بسته نمیشه

  • سلام مهدی عزیز،
   real gains: بین وعده‌های غذایی‌تان، و همچنین هنگام خواب، هر بار نیمی از یک سروینگ از این محصول استفاده کنید. دو تا سه بار در روز.
   creatine: پنج گرم را با آب یا آبمیوه مخلوط نمایید و قبل یا بعد از تمرین میل کنید. البته روزهایی که تمرین ندارید هم مصرف کنید.
   glutamine: پنج گرم را با آب یا آبمیوه مخلوط نمایید و قبل و بعد از تمرین میل کنید. موفق باشید :)

 78. سلام من دنبال حجم خشک هستم ، پروتئین وی برای وعده صبحانه و بعد تمرین انتخاب کردم و پروتئین کازئین هم یک وعده قبل خواب … الان برای افزایش حجم و قدرت بیشتر برای قبل تمرین از بین خرید مکمل پمپ و bcaa دچار تردید شدم نمیدونم کدوم انتخاب عقلانی تری هستش ؟؟؟؟از یک طرف خودم فکر میکنم پمپ ارزش هزینه کردن ندار بجاش bcaa بخرم بهتر از طرف دیگه راجب مکمل پمپ تعریف زیاد شنیدم قدرت زیاد میکنه خون رسانی بیشتر و تغذیه عضلات حالا موندم !!!!! لطفا راهنمایی کنید

  • سلام امید عزیز،
   در صورتی که برای انجام تمریناتتان بصورت موثر دچار کمبود انرژی هستید، پمپ را پیشنهاد می‌کنیم. در غیر اینصورت، bcaa ها بیشتر به عضله سازی شما کمک می‌کنند. موفق باشید :)

 79. سلام خسته نباشین من 18 سالمه 174 قدمه 58 کیلو وزنمه قبل باشگاه 45 کیلو بودم الان 5-6 ماهه باشگاه ول کردم دوباره میخام شروع کنم یه دوره 1400000ت میخوام بگیرم اگه راهنمایی کنین ممنون میشم

  • سلام میلاد عزیز،
   تمرکزتان را بر روی مواد غذایی بگذارید. به نحوی که میزان مصرف پروتئین روزانه‌تان تا ۲ برابر وزن بدنتان به گرم افزایش یابد. همچنین، برای مکمل می‌توانید از کراتین و bcaa هم بهره ببرید. همچنین به نیازهایتان هم توجه کنید، مثلا اگر برای تمرینات انرژی کافی ندارید، می‌توانید از انواع مکمل‌های قبل تمرین بهره ببرید. موفق باشید :)

 80. سلام از مطالب خوبتان ممنونم من 175 قد و 48 وزن دارم و حتی به باشگاه نمیروم آیا برای اضافه وزن می توانم از چیزی استفاده کنم پیاده روی و کار فکری زیاد دارم ممنون

 81. سلام.اقا علیرضا یعنی کل مکمل ببرم داروخونه به دکتر بگم این تقلبی یا اصله خب اینا ازمایش میکنن؟هر داروخونه ای میشه؟راستی من ادرس و شماره ی مربیو فروشگاشونم دارم.

  • سلام.آره مکمل رو ببر ببینه بهش بگو برندش و اگه باز کردی بهش بگو خود پودر رو هم ببینه.آره هر داروخونه میشه ببری.

 82. سلام.من پروتئین وی آرنولد ماسل فارم رو خرید اینترنتی کردم ولی میخوام مصرف کنم میترسم عوارض داشته باشه نمیدونم چیکار کنم!

  • سلام آقا حسین عزیز،شما نباید خرید اینترنتی کنید اونم در این امر مهم .من الان جند وقته میخوام دوره بردارم ولی هنوز مطمعن نشدم با خیلی از بدنسازهای حرفه ای هم مشورت کردم که همشون مصرف کرده بودن و محل تهیه این مکمل ها رو هم بهم گفتن ولی بازم ….؛خیلی مراقب باش چون اصلا نمیدونی چی داخل قوطی ریختن به خرد مردم میدن منظورم اینترنتیه.بهر حال ببرش پیش یک دکتر داروخونه تا حتما ببینه و نظرش رو بگه به فکر هزینه ای هم کردی نباش سلامتیت مهمه

   • سلام ممنون داداش ولی از همون سایتی که من خرید کردم بخش نظرات داره ادمایی بودن که یا از انواع مکملا خریده بودن یا هم میخواستن بخرن یا هم از اصل بودن محصول سوال میکردن میخوام اسمشو بگم ولی میترسم تبلیغات بشه.منم از بدنم عکس گرفتم فرستادم براشون مربی هم واسم گلوتامینو امینو و پرتئین نوشت منم پروتئینو انتخاب کردم.اخه میدونی این سطل پروتئین خیلی زیاده منم دیدم ترسم گرفت.

    • والا چی بگم فقط خیلی مواظب باش.مگه الان تو منو میبینی و میشناسی که من بخوام برات چیزی تجویز کنم .عرض کردم اشکال نداره خریدی اصلا به فکر پولش نباش که بگی هزینه کردم باید اونو ببری داروخونه نشون بدی تنها راه حل همینه

 83. علیرضا در

  سلام خدمت دوستان،بنده 29سالمه 87 کیلو وزنمه و الان 4ماهه باشگاه میرم و طی این مدت 2 یا 2.5 کیلو کم کردم البته فقط با ورزش چون خوراک همون خوراک قبلیه یعنی خیلی غذا میخورم شکم و پهلو داشتم تقریبا آب شده ،شکم یکم پایینش مونده آب بشه ولی پهلو هام خیلی آب شده البته اینودوستانی که باشگاه هستن و روز اول من یدن میگم خودم زیاد متوجه تغیر در پهلو نمیشم.حالا میخوام دوره بردارم ولی نمیدونم اول پروتین باشه یا کراتین.البته کراتین چون آب میندازه زیر پوست که این واسه شکم خوب نیست ولی پروتین نه . فقط میخوام وزن زیاد کنم البته به قول معروف هیکل بشم ولی هیکل درست و حسابی نه شل و ول.ممنون میشم جواب بدین .

  • سلام علیرضای عزیز،
   برای اینکه عضله سازی به خوبی اتفاق بیفتد، باید در روز ۲ برابر وزن بدنتان به گرم، پروتئین مصرف کنید. قسمتی از این میزان را می‌توانید از طریق مواد غذایی دریافت کنید، و باقیمانده را از پودرهای پروتئین. همچنین، کراتین به احتباس آب در عضلات می‌انجامد، و به شما کمک می‌کند تا بتوانید با وزنه‌های سنگین تری تمرین کنید. بنابراین، مصرفش همزمان با پروتئین به پروسه‌ی عضله سازی شما کمک کرده، و مشکلی در روند چربی سوزی‌تان هم ایجاد نخواهد کرد. میزان وزن خیلی کمی که بدلیل احتباس آب در عضلات نیز به وزن شما می‌افزاید، بعد از قطع مصرف کراتین از بین خواهد رفت. نگران نباشید :)

 84. سلام.من 18 سالمه و قدم 177 و وزنم 64. 5ماهه بدنسازی کار میکنم.الان میخوام از مکمل استفاده کنم ولی نمیدونم چی مصرف کنم.میخوام حجم و وزن بگیرم.اگ میشه راهنماییم کنید.منتظر جوابتونم.

  • سلام رضای عزیز،
   برای اینکه عضله سازی به راحتی اتفاق بیفتد، باید دو برابر وزنتان به گرم، در روز پروتئین مصرف نمایید. در مورد شما، ۱۲۸ گرم در روز بعنوان حداقل. اگر این مقدار را نمی‌توانید از طریق مواد غذایی تامین کنید، می‌توانید پودر پروئین خریداری نمایید. همچنین، کراتین و bcaa نیز به فرایند عضله سازی شما کمک می‌کنند. موفق باشید

 85. دمتون گرم.میگم در کل اشکال داره اگه از همین هفته های اول شروع به مکمل خوردن کنم؟

  • سلام کوروش عزیز،
   بابت تاخیر در پاسخ عذر ما را بپذیرید. پیشنهاد می‌کنیم که در حال حاضر صرفا تمام توجهتان را روی نحوه‌ی صحیح اجرای تمرینات، و برنامه‌ی غذایی‌تان متمرکز کنید. بهرحال ماه‌های اول، رشد چندانی را در مجموع مشاهده نخواهید کرد. چرا که بدنتان با تغییرات متعددی روبرو خواهد شد و برای اینکه خودش را با تغییرات و سبک زندگی جدید شما تطبیق دهد نیاز به زمان دارد.
   پس از گذشت چند ماه اول، زمانی که تمرین با وزنه برایتان روتین شد و از اجرای صحیح حرکات و روی روال بودن برنامه‌ی ورزشی و غذایی‌تان اطمینان حاصل کردید، آنگاه با توجه به نیازتان، مکمل‌های ورزشی انتخاب کنید. موفق باشید :)

 86. سلام من یه هفته هس که میرم بدنسازی.بنظرتون از همین الان همراهه باشگاه مکمل بخورم زود تر حجم میگیرم یا بعده دو سه ماه شروع به مکمل خوردن کنم؟چه فرقی داره الان با دو سه ماه دیگه؟خواهشن جواب بدید

 87. مرسی از جوابتون.چیز دیگه ای لازم نیست کناره این دوتا بخورم؟بعد اینا رو قبله تمرین استفاده کنم یا بعد؟

  • مهم‌ترین چیز این است که میزان مصرف پروتئینتان در روز را تا ۲ برابر وزنتان افزایش دهید. مثلا اگر ۷۰ کیلو وزنتان است، باید ۱۴۰ گرم پروتئین در روز مصرف کنید. موفق باشید :)

 88. سلام.من یه قوطی 5 کیلویی گینر با یه کراتین 300 گرمی خریدم.میخوام بدونم بعد از چه مدتی که ازشون استفاده کنم حجم بدنم بیشتر میشه؟؟؟

  • سلام محمد عزیز،
   اگر رژیم غذایی، تمرین و استراحتتان به روال باشد، و اگر سابقه‌ی تمرینی دو سه ماهه داشته باشید، پس از یک ماه نتایج قابل مشاهده‌ای دریافت خواهید کرد.

 89. باسلام من 20 سالمه 185 قدم هست و 67 وزنم
  من یه پروتئین مس تیج دارم و یه گینر مس و یه گلوتامین و بالاخره یه دونه آمینو..آیا به دردم میخورن اینا یا ن؟؟چطوری مصرف کنم..باتشکر

  • سلام امیر عزیز،
   بله استفاده از این مکمل‌ها مفید است. در مورد پروتئین و گینر، باید به برنامه‌ی غذایی‌تان توجه کنید، و کمبود پروتئین و کربوتان را توسط این ۲ مکمل تامین کنید. معمولا زمان مصرف پروتئین و گینر، قبل و بعد از تمرین، و قبل از خواب است. در مورد گلوتامین، قبل و بعد از تمرین هر بار ۵ گرم. در مورد آمینو نیز با توجه به دوز محصول، بهتر است طبق دستوری که روی قوطی محصول درج شده عمل نمایید. موفق باشید :)

   • ببخشید آمینو من2222 هست، من مهم برام دونستن مصرف اونه ..در ضمن نظرتون راجع ب دیانابول چی هست؟قرصایی با شمایل ظاهری قرمز ب صورت 5ضلعی

    • این بدین معنی است که مکمل شما حاوی ۲۲۲۲ میلیگرم آمینو اسید در هر وعده‌اش است. قبل از هر وعده‌ی غذایی و قبل و بعد از تمرین، هر نوبت ۲ کپسول از این مکمل را مصرف نمایید. موفق باشید :)

    • با سلام عرض شود خدمت شما ک من میخوام دیانابول مصرف کنم…یه قرص قرمز رنگ پنج ضلعی..اول اینکه آیامصرفش با کراتین و گلوتامین و آمینو و گینر و پروتیین مشکلی ایجاد میکنه یا ن؟دوم اینکه عوارض و فوایدشو میشه بگید،ممنون میشم.:)

    • سلام امیر عزیز،
     ابتدا اینکه مگر در شرایطی که قصد شرکت در رقابت‌ها را داشته باشید، استفاده از داروها پیشنهاد نمی‌شود. چرا که تمام داروها دارای عوارض جدی هستند. همچنین، پیشنهاد می‌کنیم که حتما تحت نظر یک پزشک متخصص اقدام به مصرف داروهای استروئیدی نمایید.
     دیانابول مشتق شده از تستوسترون است، و به سنتز پروتئین و بهبود تعادل نیتروژن در بدن کمک می‌کند. بدین ترتیب، کمی به عضله سازی و چربی سوزی شما سرعت داده خواهد شد. مهم‌ترین عوارض این دارو هم کوچک شدن بیضه‌ها، بوجود آمدن ژنیکوماستی یا سینه‌های مردانه، و افزایش فشار خون است. موفق باشید :)

 90. سلام
  من ۱۷ سالمه قدم ۱۷۸ وزنم ۱۰۵ بود تو ۲ هفته ۳ کیلو کم کردم هر روز نیم ساعت تردمیل و نیم ساعت با وزنه تو خونه کار میکنم به نظرتون من باید از مکمل استفاده کنم یا نه؟
  اگه باید استفاده کنم از چی؟

  • سلام مرتضی عزیز،
   برای روی بردن به سمت مصرف، در مرحله‌ی اول، باید به نیاز و هدفتان توجه کنید. مثلا اگر بدنتان به خوبی ریکاور نمی‌شوند، می‌توانید از گلوتامین یا bcaa یا کراتین استفاده کنید. اگر تصمیم دارید حجم بگیرید، می‌توانید از کراتین و bcaa استفاده کنید و مصرف پروتئینتان را افزایش دهید. اگر برای تمرینات به انرژی بیشتری احتیاج دارید می‌توانید از مکمل‌های قبل تمرین همچون پمپ‌ها استفاده نمایید. بهرحال، باید احساس نیاز کنید تا مکملی به شما پیشنهاد شود. موفق باشید :)

 91. سلام مرسی از مطلب.
  اقا من بیست سالمه 189قدمه نود و پنج کیلو هم وزن دارم خیلی وقته سمته ورزش نرفتم حدودا دو سال الان که میخام شروع کنم نمیدونم چجوری شروع کنم.مکمل هم اگه میشه بگین چی برام خوبه در حال حاضر.مرسی

  • سلام پویای عزیز،
   پیشنهاد می‌کنیم در حال حاضر بدون اینکه ذهنتان را درگیر تغذیه یا مکمل نمایید، صرفا تمریناتتان را با ۳ جلسه در هفته آغاز نمایید. همیشه سعی کنید تا شروع هر کاری را آسان بگیرید. پس از یک ماه تمرین، به شدت یا زمان تمریناتتان بیفزایید و برنامه‌ی غذایی‌تان را تنظیم نمایید. بدین ترتیب که مصرف پروتئین را افزایش دهید. پیشنهاد می‌کنیم که از ماه سوم به بعد با توجه به هدفتان که تا آن موقع به وضوح برایتان مشخص خواهد شد، به انتخاب مکمل برای ادامه‌ی مسیر روی ببرید. موفق باشید :)

 92. رسول اصانلو در

  با سلام و خسته نباشید به خدمت تمامی سروران گرامی
  من ۲۱سالمه با قد ۱۹۲ و وزن ۸۴ تقریبا ۱ماهه دارم بدنسازی کار می کنم و چه مکملی و یا چه موادی استفاده کنم بهتره در ضمن رشته دانشگاهیمم تربیت بدنی هستش ممنون میشم اگه راهنمایی کنین متشکرم و مطالب به اشتراک گذاشتتونم عالیه

  • سلام رسول عزیز،
   انتخاب مکمل بسته به نیاز و هدف شما دارد. اگر تصمیم به عضله سازی دارید، مکمل‌هایی همچون پروتئین، کراتین و BCAA به شما کمک می‌کنند. موفق باشید :)

 93. سلام.من 24 ساله قد 181 و وزن 58 هستم…..3 ماه بدنسازی کار میکنم و افزایش وزنی نداشتم……میخواستم بدونم چه مکملی بخورم که وزنم بالا بره و از لاغری نجات پیدا کنم و یا حداقل لاغر به چشم نیام

  • سلام رضای عزیز،
   برای اینکه عضله سازی به خوبی اتفاق بیفتد، باید ۲ برابر وزن بدنتان به گرم در روز، پروتئین مصرف نمایید. می‌توانید این مقدار را از مواد غذایی بدست بیاورید، اما اگر ممکن نیست، پودرهای پروتئینی انتخاب خوبی هستند. در کنار آن می‌توانید از مکمل‌های کراتین و BCAA نیز برای تسهیل فرایند عضله سازی نیز استفاده کنید. موفق باشید :)

 94. سلام از راهنمایی های ارزندتون…خداقوت

  میتونم بپرسم شماکه راهنمایی میکنید تجربه و سوابق کاری شما چیه؟

  کراتین و وی گرفتم و میخام گلوتامین و آمینو هم بگیرم بدون مربی میخام مصرف کنم…فقط ممنون میشم راهنمایی کنید چگونه مصرف کنم یا اگه مکمل دیگه ای لازمه بگیرم.
  .
  قد من 180 هست و وزن من 70………میخام کمی حجم بگیرم بعد خشک کنم تیکه کنم.

  لطفا کامل راهنمایی کنید.ممنون

  • سلام دوست عزیز،
   تیم مجله اینترنتی تناسب اندام متشکل از متخصصانی است که هر کدام در زمینه‌های مختلف تخصص دارند. پاسخ سوالات خوانندگان عزیز، با مشورت و نظر گروهی از تیم ما، که دارای تجارب و مدارک مرتبط با رشته‌های ورزشی یا پزشکی هستند ارائه می‌شود.

   در مورد سوال دومتان، کراتین را ۵ گرم قبل تمرین، ۵ گرم بعد تمرین مصرف کنید. پروتئین وی را هم می‌توانید قبل تمرین، بعد تمرین، و پیش از خواب، هر بار ۱ اسکوپ میل نمایید. البته اینکه چند بار مصرف کنید، بستگی به این دارد که مقدار مورد نیاز پروتئینتان، چقدر از مواد غذایی‌های مصرف شده تامین می‌شود. شما برای عضله سازی به ۲ برابر وزن بدنتان به گرم پروتئین در روز احتیاج دارید.
   بجای آمینو می‌توانید bcaa تهیه کنید، و برای دوره‌ی حجم به گلوتامین احتیاج نیست، مگر اینکه بدنتان به خوبی ریکاوری نمی‌شود. موفق باشید :)

   • خیلی خیلی ممنون از راهنمایی شما.
    .
    پس طبق گفاه شما کراتین و وی و bcaa را مصرف میکنم برای اولین دوره ام در بدنسازی بعد 6ماه تمرین.

    فقط یه سوال با سه مکمل فوق میتوانم هم حجم بگیرم و هم خشک کنم؟؟؟
    .
    اخه شنیدم یه دوره میرن حجم می یارن بعد یکسری مکمل مصرف میکنن و خشک و تیکه میکنن!!!

    ممنون میشم کامل راهنمایی بفرمایید……یک دنیا ممنون

    • سلام دوست عزیز، بله البته :)
     اشخاصی که برای مسابقات تمرین می‌کنند، در دوره‌های حجم تمام رژیم و سیستم مصرف مکملشان را کاملا به عضله سازی اختصاص می‌دهند تا بیشترین میزان حجم را بگیرند. بهمین دلیل، دوره‌ی حجم را از دوره‌ی کات جدا می‌کنند. اما در صورتی که شما قصد شرکت در مسابقات را ندارید و صرفا برای تناسب اندام و سلامتتان ورزش می‌کنید، می‌توانید بصورت همزمان هم عضله سازی کنید و هم چربی سوزی، یا به عبارت دیگر بصورت خشک عضله سازی کنید :)

 95. ممنون از پاسختون !
  و سوال دیگه اینکه برای حدود دو ماه چه مقدار کراتین لازم هست و اینکه به صورت کلاسیک و همراه بارگیری شروع کنم یا بدون بارگیری ؟!

  • سلام احسان عزیز، بستگی به وزن کراتینی که خریداری می‌کنید دارد. مثلا یک کراتین ۳۰۰ گرمی، برای ۱ ماه شما کافیست. در مورد سوال دوم، بارگیری کردن باعث می‌شود کراتین سریع‌تر در عضلات بارگیری شوند و اثر کنند. اما پس از گذشت یک ماه، نتیجه‌ی هر دو حالت یکی خواهد بود. موفق باشید :)

 96. سلام من 17 سالمه186 قدم و 61 کیلو هم وزنمه.
  2 ماهه بدنسازی کار میکنم . میخوام کربوهیدرات و کراتین مصرف کنم به مدت دو ماه و بعد از اون دیگه طبیعی کار کنم.
  اول اینکه این مصرف دوماهه مشکلی نداره ؟ و اینکه بعد از قطع کراتین با توجه به اینکه کراتین باعث میشه تو عضلات آب جمع بشه بعدا عضلات شل نمیشن ؟
  ممنون از سایت خوبتون

  • سلام احسان عزیز،
   مصرف کربو، پروتئین، و کراتین، در حقیقت همان طبیعی تمرین کردن است، و از این نظر با مصرف نکردنشان تفاوتی حاصل نخواهد شد :)
   چرا که مواردی که نام بردید همگی از مکمل‌های ورزشی هستند که از مواد غذایی استخراج می‌شوند. مصرفشان مشکلی ندارد، و بعد از قطعشان هم مشکلی برای عضلاتتان بوجود نخواهد آمد. موفق باشید

 97. سلام و خسته نباشید
  من ١٧سالمه قد١٨۶ وزن ٩۵
  میخواستم بدونم برای کاهش وزن چی استفاده کنم
  چه مکمل هایی بهم کمک میکنه به نتیجه بهتری برسم
  الانم سه ماهه میرم باشگاه

  • سلام سیاوش عزیز، مکمل‌های فت برنر، کافئین، عصاره چای سبز، ال کارنیتین، CLA و روغن ماهی، همگی در کاهش وزن به شما کمک می‌کنند. اما بدون ورزش مستمر و جدی، و بدون رژیم غذایی اثری نخواهند داشت.

 98. امیرحسین در

  سلام
  بین مکمل وی و کازیین و سویا و … از نظر اثر هیچ تفاوتی نیست ؟ ینی اگه یکی x گرم وی مصرف کنه شکل و فرم عضلاتش معادل همونی میشه که x گرم سویا مصرف میکنه ؟؟؟ منظورم اینه که تفات نداره شما پروتیین وی مصرف کنی یا پروتیین سویا و اینکه با همشون میشه عضله سازی کرد؟؟ ( با احتساب تفاوت زمان جذب )
  از خود سویا طبیعی هم میشه استفاده کرد به جای مکملش ؟؟ یعنی تو رژیم غذایی سویا به مقدار زیاد گنجانده شه از مکمل استفاده نشه ؟؟

  • سلام امیرحسین عزیز،
   پروتئین پروتئین است، و تاثیر تمامی آنها یکی است. البته بین پروتئین‌ها اختلافاتی هم وجود دارد که البته مربوط به موارد دیگری می‌شود، نه مربوط به تاثیر آنها. مثلا برخی از پروتئین ها دیر هضمند، برخی زود هضم، برخی منبع گیاهی دارند اما برخی منبع حیوانی. برخی بدون لاکتوز هستند، برخی همراه با کربو، و برخی هم حاوی موارد دیگری همچون BCAA یا گلوتامین هم هستند. بنابراین، اینکه چه پروتئینی را انتخاب نمایید کاملا بستگی به نیاز شما دارد. بهرحال شما برای عضله سازی به مصرف حدود ۲ برابر وزنتان به گرم پروتئین در روز احتیاج دارید که می‌توانید این مقدار را از هر نوع منبعی تامین نمایید. در مورد سویا، برخی از تحقیقات موافق مصرف زیادش برای مردان نیستند. چرا که سویا ارتباط نزدیکی با هورمون‌های زنانه دارد.

   • با سلام و تشکر بی نهایت بابت وثتی که می گذارید.

    من در بدنسازی مبتدی هستم….اسم مکمل میاد همه میگویند یه دوره برو چمدتا مکمل باهم بخور ولی بعد چندماه بدن می خوابه و بقول مربی فعلی چندتا دوره باید بره تا بدن شکل اصلی رو نگه داره!!!!
    .
    من حرفم اینه نمیشه بجای دوره دوره کردن….مثلا نمیشه دوز کم ولی مداوم مکمل در طول ورزش خورد تا بدن شکل بگیره!!!؟؟؟
    مثلا اگه تو دوره روزی سه وعده باید کراتین آمینو و گلوتامین بخوریم….بجاش یک روز در میان یک وعده بخوریم.
    امیدوارم منظورم رو رسونده باشم.
    .
    حالا برای من که قد 180 و وزن 70 دارم چه مکملهایی پیشنهاد میکنید برای داشتن بدنی خوش استیل؟
    .
    یک دنیا سپاس و تشکر

    • سلام شایان عزیز،
     امکان کم کردن دوز مصرفی مکمل‌ها وجود ندارد. چرا که در آن صورت دیگر تاثیر پیشبینی شده را نخواهند داشت. اما اینکه نیاز به چند دوره دارید، بحث دیگری است. برای اینکه بدنتان دچار تغییر قابل مشاهده‌ای شود، حداقل نیازمند ۴ تا ۶ ماه تمرین هستید. برای اینکه عضله سازی اتفاق بیفتد، نیاز دارید تا در این مدت مصرف پروتئینتان را افزایش دهید. همچنین مکمل هایی همچون bcaa و کراتین هم به این دوره کمک خواهند کرد. موفق باشید :)

 99. سلام من یک ماهه که بدنسازیو شروع کردم . الان رفتم پیش مربی بهم برنامه داده وگفته صبح وقبل تمرین وبعد تمرین ۴عدد آمینو—–صبح یک عدد وقبل تمرین یک عدد چربی سوز وهمچنین قبل تمرین یک عدد CLAبخورم. میخواستم ببینم برای یه تازه کار اینا زیاد نیست؟ به غیر ازاین کلیه من سنگ سازه به نظرتون مشکلساز نمیشه؟ من از خودش پرسیدم گفت نگران نباش میخواستم نظر شمارو بدونم.درضمن قد من ۱۸۸ووزنم ۱۰۳کیلو هست

  • سلام سعید عزیز،
   تمام مواردی که نام بردید، همگی مکمل غذایی هستند و عمدتا بدون عوارض جانبی جدی. البته چربی سوزها معمولا بعلت اینکه حاوی موادی مانند کافئین هستند، دارای عوارضی مانند افزایش حرارت بدن، تعریق، لرزش دست، زودرنج شدن، سردرد، بی خوابی و موارد این چنینی می‌باشند. در مورد مورد دوم که مطرح فرمودید، تابحال شاهد تحقیق و گزارشی مبنی بر ارتباط این مکمل‌ها با سنگ کلیه نبوده‌ایم. ولیکن، ما همیشه توصیه می‌کنیم در صورتی که دارای هرگونه شرایط پزشکی هستید، حتما پیش از ایجاد هرگونه تغییر در برنامه‌ی غذایی یا ورزشی‌تان با پزشک متخصص هماهنگ نمایید. موفق باشید :)

 100. سلام من 24سال سن وقد180ووزنم 73کیلوئه
  برخلاف وزنم جسته ی بدنم نشانگر وزنم نیس یابهتره بگم بدنم حجم نداره از این موضوع بدجورناراحتم 1ماهی هس بدنسازی میرم تاحالا هم ب دلیل بی اعتمادی ک مکمل ها داشتم چیزی مصرف نکردم یابگم شخص مورداعتمادی نیس ک تهیه کنم لطفا مفصل راهنمایی کنید ممنونم .مرسی

  • سلام سینای عزیز،
   هیچ الزامی به مصرف مکمل ندارید. صرفا باید تغذیه‌ی کامل و مقوی داشته باشید، و نزدیک به ۲ برابر وزنتان به گرم، در روز پروتئین مصرف نمایید. پروتئین‌ها هم تقریبا در مواد غذایی فراوانی یافت می‌شوند که با یک جستجوی ساده می‌توانید آنها را بیابید. برای اینکه تغییر قابل توجهی در بدنتان ببینید، چهار تا شش ماه به تمرین جدی و مستمر احتیاج دارید. موفق باشید :)

 101. سلام من24سالمه 178قدمه و72کیلو وزن دارم باتوجه ب قدم باید وزن نرمال77کیلوداشته باشم باشگاه بدنسازی رو هم مرتب میرم برا افزایش وزنم چ چیزی رو توصیه میکنید.ممنونم

  • سلام رضای عزیز،
   البته، علاوه بر قد، موارد دیگری همچون تراکم استخوانی و غیره هم در وزن شما دخیل است. بنابراین، شما تناسب اندامتان را ملاک قرار دهید، نه قد خود را. برای افزایش وزن، باید تغذیه‌ی کامل، مقوی و مستمر در طول روز داشته باشید. برای اینکه فرایند عضله سازی‌تان هم به آسانی صورت گیرد، نزدیک به دو برابر وزن بدنتان به گرم در روز پروتئین مصرف کنید. موفق باشید :)

 102. عباس حیدری در

  با سلام
  من بدنسازی رو یک هفته هست که شروع کردم و میخوام حجم بیارم و عضله هامو حجیم کنم وزنم 61 قدم175 پیشنهاد مربیم whey protein و کراتین هستند که گفته با توجه به استعدادد بدنم و تمرینات مستمرو هر شبه که انجام میدم برام عالیه
  نظر شما چیه؟؟؟؟

  • سلام عباس عزیز،
   برای عضله سازی، باید تقریبا ۲ برابر وزن بدنتان به گرم، در روز پروتئین مصرف نمایید. حالا اگر نمی‌توانید این مقدار را از طریق مواد غذایی تامین نمایید، مکمل پروتئین وی به شما در تامین این مقدار کمک خواهد کرد. کراتین نیز به شما کمک خواهد کرد تا ظرفیت قدرت عضلاتتان افزایش یابد، بنابراین خواهید توانست مقداری وزنه‌هایتان را سنگین‌تر کنید. هر دو مکمل‌های خوبی هستند، اما پروتئین را همان طور که عرض شد در صورت نیاز مصرف نمایید. موفق باشید :)

 103. سلام.۱سال بدنسازی کار میکنم ۳روز در هفته
  ۴۶کیلو وزن ۱۵۴قد ۲۵سنم
  اصلا قصد حجم زیاد ندارم و فقط به تناسب اندام فکر میکنم به تازگی full pro mrp APEX خریدم که بسته بندی های ۷۶گرمی داره
  رو بستش نوشته باید تو ۳۵۰گرم اب حل بشه اما خیلی غلیظ میشه
  هر کی یه چیزی بهم میگه تو طریقه مصرفش میشه لطفا شما بهم بگید کی و چطوری استفاده کنم؟
  قبل یا بعد تمرین
  چه تایمی قبل یا بعد استفاده کنم
  ممنون

  • سلام دوست عزیز،
   قبل و بعد از تمرین زمان خوبی برای مصرف این مکمل است. اگر از غلظت این مکمل لذت نمی‌برید، با افزودن آب بیشتر مشکلی نیست. قبل از تمرین، باید ۴۵ دقیقه پیش از تمرین مصرف نمایید. بعد از تمرین، بلافاصله پس از اتمام کل تمرین تا ۱ ساعت پس از تمرین می‌توانید مصرف کنید. اگر سوال خاصی هست بفرمایید :)

 104. سلام
  بعد از کاهش وزن مصرف چه مکملی رو پیشنهاد میکنید
  از 100 کیلو به 90 کیلو با وزن 180
  گلوتامین خوبه یا اگر نه پیشنهادتون چیه؟
  ممنون

  • سلام عباس عزیز،
   برای انتخاب مکمل باید به هدفتان توجه کنید. اگر تصمیم دارید کماکان کاهش وزن داشته باشید، گلوتامین برای حفظ عضلات مناسب است. اگر در برنامه‌ی غذایی‌تان نمی‌توانید پروتئین کافی را تامین کنید، می‌توانید پروتئین وی هم مصرف نمایید.

 105. سلام و وقتتون بخیر
  بنده اضافه وزن شدیدی داشتم.از حدود 5 ماه پیش به صورت جدی شروع به رژیم غذای کم چرب و پر پروتئین کردم تا به امروز.وزنم از 87 به 74 کاهش پیدا کرده قدمم 173 هست.به دلیل مشغله کاری واقعا دیگه از پس رژیم غذایی و تهیه هر روزه غذاهای دارای پروتئین بر نمیام و وقت هم نمیکنم.در این مدت شکمم تا حد خوبی آب شده چون چربی شکم و پهلو داشتم.ماهیچه هام در حد خیلی کمی کات شده.الان میخوام مکما پروتئین ایزو مصرف کنم و تا حدودی هم بدنم بیشتر کات بشه بدون اضافه وزن و هم تقویت و افزایش کم حجم ماهیچه هام و هم اینکه از بابت رژیم کمی وقت و خیالم راحت تر بشه.به نظرتون مکمل همون ایزو وی بگیرم؟آمینو اسید یا گلوتامین مصرف نکنم؟ و در آخر اینکه نظرتون در مورد محصولات شرکت میلاتک که ایرانی هست چیه؟مخصوصا ایزو وی این شرکت آیا ارزش خرید داره؟http://milatech.ir/fars/milatech-shopping-center/product/view/1/2

  • سلام دوست عزیز،
   در صورتی که در برنامه‌ی غذایی‌تان فقدان پروتئین دارید، مکمل‌های پروتئینی از هر نوعی که باشند به شما کمک خواهند کرد. اما طبیعتا چون در حال کاهش وزن هستید، از انواع کربو دار بپرهیزید. البته طبیعتا برای عضلانی شدن و برای دیدن تاثیر از مکمل‌های یاد شده باید با وزنه تمرین کنید که در صحبت‌هایتان به آن اشاره‌ای نشده بود. در مورد مکمل‌هایی که سوال کردید، هر سه به فرایند کاهش وزن شما و در عین حال نگهداری از عضلاتتان کمک خواهند کرد. به ترتیب اولویت پروتئین، گلوتامین، و در آخر آمینو مصرف کنید. در مورد شرکت میلاتک نیز تجربه ای نداریم. موفق باشید :)

 106. سلام و درود خدا برشما

  بنده 27 ساله هستم. قد180 و وزن 70 دارم و قبلا 1سال رزمی کارکردم و الان 2ماه هست بدنسازی کار میکنم.
  .
  کمی شکم دارم و بازوهای لاغر و یاق پایی نارک دارم.
  .
  پیشنهادتون چه مکمل هایی هست برای اندامی شش تیکه و عالی؟
  آیا مکملهای موجود در داروخانه ارزش و کارایی لازم را دارد؟

  ممنون میشم کامل راهنمایی بفرمایید.

  شاهین

  • سلام دوست عزیز،
   اول اینکه پیشنهاد می‌کنیم چند ماه دیگر به تمریناتتان ادامه دهید تا کل اندام و عضلات شکل مناسبی به خود بگیرند، آنوقت به سراغ عضلات شکمی‌تان بروید. برای اینکه عضلات بدنتان از جمله عضلات شکمی رشد کنند، نیاز دارید تا مصرف پروتئینتان را تا حدود ۲ برابر وزنتان به گرم در روز افزایش دهید. برای کمک به فرایند عضله سازی می‌توانید از مکمل‌های کراتین، گلوتامین، و bcaa هم استفاده کنید. در این حین، تغذیه‌ی خود را کنترل کنید، مصرف کربوهیدرات و چربی را کاهش دهید، و غروب به بعد هم کربوهیدرات را قطع کنید تا بدنتان برای تامین برخی از انرژی مورد نیازش مجبور به سوزاندن چربی‌های اضافه گردد. امیدواریم به زودی به اندام دلخواهتان برسید :)

   • سلام مجدد…….ممنون و سپاس فراوان
    .
    محبت میکنید یه راهنمایی بفرمایید که نظرتون درمورد مکملهای موجود در داروخانه چیه؟
    و تفاوتشون با مکملهای غیرداروخانه ای چیه؟؟؟
    .
    و برای تیکه شده و خشک “”” مکمل‌های کراتین، گلوتامین، و bcaa “””” کافیه؟؟؟؟

    ممنون
    .

    • سلام دوست عزیز،
     تفاوت مکمل‌های داروخانه‌ای با مکمل‌هایی که در بازار موجودند، تنها در این است که آنها مجوز وزارت بهداشت دارند :) اما این موضوع، دلیل بر بهتر یا بدتر بودن این محصولات نیست. برای اطلاع از کیفیت هر محصول، می‌توانید آنرا در دایرکتوری‌های اینترنتی از جمله دایرکتوری محصولات وب سایت bodybuilding.com جستجو نمایید و نظرات کاربران دیگر را در مورد آن محصول خاص جویا شوید.
     در مورد سوال دومتان، برای این منظور معمولا از کراتین استفاده نمی‌شود. همچنین توجه نمایید که برای کمک به فرایند عضله سازی باید حدود ۱.۵ تا ۲ برابر وزنتان به گرم در روز پروتئین مصرف نمایید. اگر نمی‌توانید این مقدار را در برنامه‌ی غذایی‌تان تامین کنید، می‌توانید مکمل پروتئین وی هم مصرف نمایید.

 107. سلام
  من مکمل سوپر گینر فول ۱۳۵۰ توینلب (Super Gainer Fuel 1350 Twinlab) رو دارم مصرف میکنم. که در قبلا در این زمینه باهاتون مشورت کردم.
  الان یه کراتین گرفتم واسه اولین برا هست که میخوام مصرف کنم، حالا میشه راهنمایی بفرماید:
  1- چند پیمانه و با چه مقدار اب باید مصرف کرد؟
  2- در طی روز چند بار باید “در صورت لزوم” (قبل تمرین، بعد تمرین، قبل خواب، صبح) مصرف کرد؟
  3- چند دقیقه یا ساعت قبل و بعد “در صورت لزوم” (قبل تمرین، بعد تمرین، قبل خواب، صبح) باید مصرف کرد؟
  اینم یاداور کنم که من دارم مکمل فوق رو مصرف میکنم (روزی دوبار؛ بلا فاصله بعد تمرین و صبح) حالا با توجه به این مصرف کراتین رو بر اساس این مکمل تنطیم کنید.

  – باتشکر

  • سلام مهدی عزیز،
   اگر برنامه‌ی مصرف مکمل‌هایتان را از مربی‌تان دریافت نمی‌کنید،‌ همیشه بهترین حالت مصرف مکمل‌های خریداری شده، مطابق با نحوه‌ی مصرفی است که روی قوطی هر مکمل درج شده است. در هر حال، یک روش برای مصرف کراتین، مصرف ۵ گرم (تقریبا یک قاشق چایخوری) قبل از تمرین، و ۵ گرم هم بعد از تمرین است. مقدار آبی که کراتین را در آن حل می‌نمایید اهمیتی ندارد. پیش از تمرین، بهتر است حداقل ۳۰ دقیقه قبل از تمرین مصرف شود، بعد از تمرین هم، بلافاصله بعد تمرین تا نهایتا ۱ ساعت بعد از اتمام تمرین.

   • ممنون از پاسحتان
    پس الان شد 30 دقیقه قبل از تمرین و بلافاصله بعد از تمرین.
    حالا یه سوال؛ چونکه بعد تمرین هم مکمل سوپر گینر فول ۱۳۵۰ توینلب (Super Gainer Fuel 1350 Twinlab) رو دارم مصرف میکنم الان باید بعد تمرین این رو مصرف کنم یا کراتین رو. لطفا بگید بعد تمرین اینا رو با هم مصرف کنم یا جدا؟

    – با تشکر

 108. با تشکر از راهنمایی مفید تون!
  سوال من این است که استفاده این مکمل ها و پروتین ها فقط مختص همان روز های است که تمرین میکنیم و یا اینکه همه روزه میتوان استفاده کرد. مثلا من هفته سه بار تمرین میرم قدم ۱۷۵ است و وزنم ۶۰کیلو است میخوام وزنم زیاد بشه و عضلاتم رشد کنه .

  • سلام شهاب عزیز،
   خیر. مکمل‌های غذایی، مکمل رژیم شما هستند. بنابراین، می‌توانید در روزهای غیر تمرینی نیز از آنها استفاده نمایید. البته برخی از مکمل‌ها صرفا مربوط به قبل یا بعد از تمرین هستند، مانند پمپ‌ها. دلیلی برای مصرف این مکمل‌ها در روزهای غیر تمرینی وجود ندارد. از طرفی، برخی از مکمل‌هایی که جهت ریکاوری مصرف می‌شوند، مانند گلوتامین، در روزهای غیر تمرینی دوزشان نصف می‌شود. موفق باشید :)

 109. سلام
  من 176 قد و 72 کیلو وزن دارم و سابقه 8 ماه بدنسازی دارم برای افزایش حجم در حد 5 کیلو از چه مکملی استفاده کنم؟
  اولین باری است که میخواهم از مکمل استفاده کنم

  • سلام سجاد عزیز،
   به ترتیب اولویت پیشنهاد می‌کنیم تا از کراتین و bcaa استفاده نمایید. همچنین در صورتی که از غذای روزانه‌تان پروتئین کافی دریافت نمی‌کنید، می‌توانید پروتئین وی نیز مصرف کنید. برای عضله سازی، باید حدود ۱.۵ تا ۲ برابر وزنتان به گرم، در روز پروتئین مصرف کنید.

 110. سلام
  من 31 سالمه، قدم 180 و وزنم 85 کیلو (15 کیلو با کم غذا خوردن و پیاده روی کم کردم) تصمیم دارم 10 کیلو دیگه هم کم کنم و بدنه خوش تراشی هم داشته باشم. دوست دارم در حالی که بدن چهارشونه و عضلانی دارم زیاد حجم نداشته باشم. می خوام بدونم فیتنس رو از الان شروع کنم یا بعد از اینکه 10 کیلو دیگه کم کردم شروع کنم؟ اگر فیتنس رو شروع کنم الان با توجه به اینکه رژیم دارم در روز زسر 2000 کالری غذا میخورم نیازی به استفاده از مکمل دارم یا نه؟
  ممنون

  • سلام مهدی عزیز، پیشنهاد می‌کنیم که از همین الان تمرینات ورزشی‌تان را آغاز کنید. ورزش، علاوه بر مزایای تناسب اندام، فواید متعدد دیگری برای سلامتی شما هم دارد. از طرفی اگر بدون وزنه زدن، وزن کم کنید، احتمال اینکه عضلات بدنتان هم بسوزد هست. در مورد سوال آخرتان پیشنهاد می‌کنیم که ورزشتان را شروع کنید، و پس از گذشت یک یا دو ماه، اگر احساس نیاز خاصی کردید به سراغ مکمل‌ها بروید.

 111. سلام من 21 سالمه 174 قدمه 57 کیلو وزنمه نه بدنسازی رفتم نه مکمل مصرف کردم خیلی لاغرم فقط میخوام از این حالت لاغری در بیام ..دنیال بدن حرفه ای نیستم… چه قدر بدنسازی کنم؟؟ مکمل میخواد یا نه؟؟؟

  • سلام علی عزیز،
   سه روز در هفته مناسب به نظر می‌رسد. خیر نیاز مبرمی به مصرف مکمل ندارید. کافیست تا مصرف مواد غذایی و مخصوصا پروتئین را افزایش دهید. اما باید توجه داشته باشید که پروسه‌ی افزایش وزن و عضله سازی یک فرایند طولانی مدت است، و نباید نا امید شوید :)

 112. بهترین مکمل یک تغذیه سالم است. دارو ها و مکمل ها در واقع جایگزین غذای اصلی نمیباشند بلکه مکمل ها کمک کننده هستند….چند توصیه خدمت ورزشکاران برای بدنی سالم و پرانرِژی ؟
  1_اگر مجرد هستید به نکته های سکسولوژی باید خیلی دقت داشت چون چهل لغمه غذا میشود یه قطره خون و چهل قطره خون میشود یک قطره اسپرم…..در نتیجه ارضا شدن برای ورزشکاران اصلا توصیه نمیشود چون شیره بدن شما کشیده میشود و کم انرژی میشوید.
  2_استراحت کافی داشته باشید و در حین تمرین به تایم استراحت تمرین دقت کنید و به مقدار کافی اب بنوشید در ورزش بدن مانند یک رادیاتور عمل میکند گرم میشه پس اب رساندن به سلول ها ضروریست.
  3_سعی کنید از نظر حالات روحی روانی در ارامش باشید تا مغز بهتر عملکرد کند نسبت به تغذیه و رشد.

 113. با سلام
  من قدم ۱۷۵ و وزنم ۷۶ کیلو هست. چند ماهه بدنسازی کار میکنم. جدیدا تصمیم گرفتم جهت افزایش حجم عضلات و افزایش توان و استقامت حین تمرین مکمل استفاده کنم تا وزنم به ۸۰ برسه. بعد از اون تصمیم دارم جهت تفکیک عضلات تمریناتمو ادامه بدم. سوالم این هست که از چه مکمل هایی از چه برندهایی و طبق چه برنامه استفاده کنم؟ همچین آیا شما شرکت خاصی برای خریداری تایید میکنید؟

  • سلام آراد عزیز،
   در صورتی که قصد تمرین حرفه‌ای و پس از آن شرکت در مسابقات را دارید، پیشنهاد می‌کنیم برای بهترین بهره وری، تمام برنامه‌هایتان را تحت نظر یک مربی متخصص داشته باشید. در غیر اینصورت پیشنهادمان مصرف مکمل‌های پروتئین، کراتین، bcaa و گلوتامین است. و اگر نیاز دارید، مولتی ویتامین. و باز هم اگر نیاز دارید، مکمل پمپ، برای اینکه انرژی مضاعف برای وزنه زدن بدست بیاورید. البته توجه داشته باشید برای عضله سازی بهینه، باید ۲ برابر وزن بدنتان به گرم، پروتئین مصرف نمایید، یعنی روزی حداقل ۱۵۲ گرم، که بهترین حالت تامین این مقدار از مواد غذایی است. و در صورتی که نیاز بود، پودر پروتئین.
   در مورد نحوه‌ی مصرف نیز یا از مربی که برنامه‌ی تمرینی‌تان را تدوین کرده راهنمایی بگیرید، یا طبق دستور مصرف پیشنهادی که روی قوطی مکمل‌هایتان درج شده است آنها را مصرف نمایید. و در مورد سوال آخر نیز خیر، شرکتی را تایید نمی‌کنیم :)

 114. سلام مجدد
  من یه من یک مکمل GAIN VIT 2600 از شکرکت ژن استار و یک سوپر کراتین از داروخانه گرفتم خواستم بدونم تاثیر این دو مکمل چجوریه.و طرز مصرفشون
  ممنون

  • سلام جواد عزیز، گینرها که برای افزایش حجم مصرف می‌شوند، و عمدتا شامل پروتئین می‌باشند. کراتین هم با افزایش ظرفیت عضلاتتان، به شما کمک خواهد کرد تا وزنه‌های سنگین‌تری بزنید، بنابراین به تدریج عضلاتتان حجیم شده و وزنتان افزایش خواهد یافت. در مورد تاثیر، بهرحال این مکمل‌ها ایرانی هستند و طرفداران خاص خودشان را دارند، متاسفانه ما تجربه‌ی کافی در این مورد نداریم. در مورد طرز مصرف نیز، اگر از مربی‌تان برنامه‌ای برای مصرف این مکمل‌ها با توجه به تمرین و نیازتان دریافت نکرده‌اید، بهتر است مطابق دستورالعملی که روی قوطی‌هایشان تعیین شده مصرف نمایید. موفق باشید :)

 115. سلام من 176 قد و 60 وزنمه 4 5 ماهه کار میکنم میخام دوره وردارم دکتر اشنا دارم بهم گفت یه کربو پرو با یه کراتین وردار فعلا برا شروع خوبه بعد این مارک کربو پرو gain up (گین آپ) شما چیزی ازش میدونی؟خوده دکتره گف ک واقعا بدردت میخوره تاثیر داره.یه سوال دیگه کربو پرو اگه بخورم شکم نمیاره؟لازم نیس آمینو بگیرم که اب کنه؟

  • سلام سینای عزیز،
   کراتین به افزایش ظرفیت عضلاتتان کمک خواهد کرد که در نتیجه خواهید توانست وزنه‌هایتان را بیشتر سنگین کنید. در اینصورت عضلاتتان حجیم تر خواهند شد. از طرفی به ریکاوری عضلاتتان هم کمک خواهد کرد. کربوهیدرات هم که تامین انرژی تمرین و بازیابی انرژی از دست رفته‌ی عضلات بعد از تمرین را جهت دوره‌ی ریکاوری و ترمیم عضلات را بعهده دارد. پروتئین هم که بافت عضلاتتان را تشکیل خواهد داد، بنابراین هر ۳ مورد برای فرایند عضله سازی شما مفید خواهند بود. فقط باید میزان پروتئین مصرفی‌تان را طوری تنظیم کنید که حدود ۲ برابر وزنتان به گرم، در روز پروتئین مصرف کنید، چه از طریق مواد غذایی، چه مکمل. اگر تمرین مستمر بهمراه تمرینات کاردیوی سبک داشته باشید و وعده‌های غذایی حجیم هم نداشته باشید، شکم نخواهید آورد.

 116. سلام خسته نباشید و ممنون ازپاسخ گویی هاتون به دوستان
  بنده سوالی ازتون داشتم میخواستم امینویی خریداری کنم و نمیدونم از کدوم شرکت خریداری کنم ۱اپتیمیوم۲مکس ماسل۳بادی اتک۴دایماتیز میشه راهنماییم کنید؟؟
  در ضمن چطور به کسی اعتماد کنم و ازش مکمل بگیرم

  • سلام مصطفی عزیز، بین برندهایی که تعیین کردید، اپتیموم ناتریشن از همگی محبوب‌تر است. در مورد اعتماد نیز برخی از برندها بصورت شرکتی وارد می‌شوند، از جمله برند اپتیموم که توسط شرکت آریا تن ورز پویا وارد می‌شود. برخی از مکمل‌ها هم دارای مجوز هستند و در داروخانه‌ها در دسترسند. اما در مورد باقی مکمل‌ها، صرفا باید فروشنده را بشناسید، یا حداقل پس از یکی دو بار خرید از وی، خودتان کیفیت مکمل‌های خریداری شده را بسنجید. موفق باشید :)

 117. سلام من درسوئدهستم ۱ماه دارم بدن سازی کارمیکنم قبلاسابقه تمرین داشتم من دوتامکمل گرفتم برای مصرف.وی گینر وکراتین چه جور مصرف کنم وزن۶۰ قد۱۷۶باتشکر

  • سلام میثم عزیز،
   اگر از مربی‌تان با توجه به تمرین و نیاز بدنتان برنامه‌ای جهت مصرف مکمل دریافت نکرده‌اید، پیشنهاد می‌کنیم که طبق دستور استفاده‌ی پیشنهادی که روی قوطی‌های مکمل‌تان چاپ شده است آنها را مصرف نمایید.

 118. سلام من ١٥ سال دارم قدم ١مترو ٨٤ و وزنمم ٦٨ كيلو ٦ سالهورزش شنا ميرم به نظر شما اشكال نداره يكم كربو پروتعين مصرف كنم؟ خيلي ميترسم كه عوارض زيادي داشته باشه ميشه هرچه زود تر جواب بديد ممنون

   • نه داداش قيمتش ٣٠٠ هزار تومان هست ميشه راهنمايي كنيد كه در روز چقدر مصرف كنم؟
    و فكر كنم مارك اون مكمل گوليم گيمز يا…. باشه به تظرتون به دكتر هم مراجعه كنم؟ يا نه؟ ممنون از سايت خوبتون!

    • اگر مکمل شما کربو پروتئین است، و از اصالت برند و اصل بودن محصول مطمئن هستید نگران نباشید. اگر شرایط پزشکی و بیماری خاصی ندارید به مراجعه‌ی به پزشک هم نیازی نیست، هرچند که زیر نظر پزشک بودن هم ضرری ندارد :)

 119. سلام من 17 سالمه 185 قد و 68 وزن دو ماهم هست بدنسازی کارمیکنم میخواستم بدونم چه مکملی برای من پیشنهاد میکنی .ممنون

  • سلام جواد عزیز،
   مکمل‌ها صرفا بواسطه‌ی نیاز شما پیشنهاد می‌شوند. مثلا اگر می‌خواهید حجم بگیرید و اگر پروتئین کافی در غذاهایتان تامین نمی‌شود، پیشنهاد می‌شود که پروتئین وی مصرف کنید. یا اگر احساس می‌کنید که برای تمرینی سخت، انرژی کافی ندارید پمپ پیشنهاد می‌شود. یا اگر احساس می‌کنید که پس از تمرینات، بدنتان به خوبی و با سرعت ریکاوری نمی‌شود bcaa یا گلوتامین توصیه می‌شود. بنابراین اول باید نیازتان را بسنجید، و بعد به دنبال مکملی برای رفع آن نیاز بگردید :)

 120. داداش ببخشید یه سوال دیگه الان من از فست فت استفاده میکنم از کسی که خریداری کردم گفت عوارضی نداره الان دارم استفاده میکنم واسم ضرر نداره ؟

 121. سلام. من 17 سالمه قد178 وزن 60 دوماه پیش بدنسازی میرفتم که با یه ماه تمرین حدود 4 کیلو از وزنم بالا رفت که بعد یه تصادف کردم با ماشین که کتفم شکست که الان با دکتر رفتن بعد یه دو ماه خوب شد ولی اون وزنی که در اوایل رفتنم ب بدنسازی رو از دست دادم الان وزنم دوباره رسید ب صورت عادی.الان قرار دوباره رفتن بدنسازی رو شروع کنم می خوام ببینم نظرتون درباره این که از مکمل هم استفاده کنم چیه؟ اگه هم میشه یه نوع خوب بهم معرفی کنید

  • سلام پیام عزیز،
   با توجه به اتفاق ناگواری که افتاده، تمرینات دوباره‌ی بدنسازی را حتما تحت نظر پزشکتان شروع کنید. استفاده از مکمل‌ها، رابطه‌ی مستقیمی با نیاز و هدف شما دارند. بدین منظور که اگر احساس کنید پروتئین کافی در تغذیه‌تان فراهم نمی‌شود، می‌توانید از پروتئین وی استفاده کنید. اگر احساس کنید بعد از تمرین بدنتان به خوبی ریکاوری نمی‌شود، می‌توانید از bcaa یا گلوتامین استفاده کنید. اگر احساس می‌کنید انرژی کافی برای تمرینات ندارید، می‌توانید از کراتین یا پمپ‌ها استفاده کنید. بنابراین همه چیز به نیاز شما بر می‌گردد. البته توجه داشته باشید پیش از اینکه به سراغ مکمل‌ها بروید، اول چیزهای دیگر را درست کنید، مثلا تغذیه، استراحت، و تمرین مستمر. چرا که مکمل، جزو مهم‌ترین پارامترهای شما برای موفقیت نیست :)

 122. سلام

  من مکمل سوپر گینر فول 1350 توینلب (Super Gainer Fuel 1350 Twinlab) رو گرفتم
  امکان داره دقیق راهنمایی کنید که در طول روز چند بار و چند پیمانه از این مکمل رو استفاده باید کرد؟
  با توجه به اینکه پیمانه این مکمل یکم بزرگ هست (قایقی شکل)
  مثلا قبل و بعد تمرین قبل خواب شب و صبح این جور چیزا…
  با شیر هم میشه خورد؟
  لینک مکمل
  http://www.twinlab.com/product/super-gainers-fuel%E2%84%A2-1350

  با تشکر

  • سلام مهدی عزیز،
   بهترین حالت مصرف هر مکملی، همان است که خود کمپانی تولید کننده توصیه می‌کند. با توجه به این اصل، ۲ اسکوپ از این مکمل را در حدود نصف یک بطری بزرگ آب معدنی خنک (برابر با ۰.۷ لیتر) ترکیب نمایید، و پس از تمرین مصرف کنید. سروینگ سایز روزانه‌ی این مکمل، همینی است که ذکر شد. البته توجه داشته باشید اگر برای حجم تمرین می‌کنید، باید از طریق تغذیه، تا حدود ۲ برابر وزنتان به گرم پروتئین مصرف کنید، که این مکمل، تنها ۵۰ گرم پروتئین روزانه‌تان را تامین می‌کند. موفق باشید :)

   • خیلی ممنون از راهنماییتون, فقط نمیشه با شیر خورد بجای اب یا حتما باید اب باشه ؟

    • پیمانه این مکمل یکم بزرگ هست و اگه بخواد دو پمانه بریزی به اون اندازه جا نداره که آب قاطیش کرد با توجه به اندازه میکسر بدنسازی!
     از طرفی هم یکم سنگینه این مکمل منظور از جهت هضم, امکان نداره یک پیمانه بعد تمرین و یک پیمانه صبح مصرف کرد؟

    • با توجه به اینکه این مکمل برای جلسات تمرینی خیلی شدید پیشنهاد میشه، شما می‌تونید هر سروینگ پیشنهادیش رو در دو وعده مصرف کنید، مشکلی نیست :)

 123. محمد حسین در

  بهترین بدسازی بدنسازی طبیعی.
  استفاده از مکمل ها بدنو تنبل میکنه.
  اگه بدن برای مثال اسپرم تولید میکنه اگه از تستسترون استفاده کنین غده های تشکیل دهنده اسپرم تنبل میشن و نمیتونن هتر اسپرم تولید کنن.
  پروتئین هم باید از غذا ها و میوه جات بدست بیاد در غیر اینصورت بدن تنبل میشه.
  برای همینه که میگن بدن ضعیف میشه.
  برای کبد و روده ها مضره.
  خواهشا طبیعی کار کنین.
  در صورت نکشیدن بدن استراحت و در صورت اینکه بدنتون حتی با استراحت هم نکشید از موز و سیب زمینی وسفیده تخم مرغ استفاده کنین.
  سینه ی مرغ مکملی عالیه.
  اگه دیدین دیگ نمیکشه بدنتون از پروتئین سویا استفاده کنین

  • آمینو اسیدها به تسریع ریکاوری و ترمیم عضلات، بهبود رشد عضله و کاهش عضله سوزی کمک می‌کنند. اما پروتئین‌ها، جزو یکی از مواد غذایی اصلی مورد نیاز بدن برای ساخت عضلات است.

 124. سلام ، من ٢٥ سالمه قدم ١٦٨ وزن ٥٣ ، ماه چهارم از بدنسازيم هست… من ميخام پايين تنمو لاغر كنم بالاتنمو چاق، چه مكملي استفاده كنم كه حداقل يكي از اينا رو زود جواب بگيرم ممنون ميشم جواب بديد

  • سلام سوگل عزیز،
   باید کماکان به تمرینات بدنسازی‌تون ادامه بدید، تا با عضله سازی در سراسر اندام‌هاتون، تناسب در اونها برقرار بشه. برای اینکه در پایین تنه‌تون چربی سوزی اتفاق بیفته، و همزمان هم عضله سازی داشته باشید، مهم‌ترین چیزی که باید رعایت کنید برنامه‌ی غذایی‌تون هست. بدین شکل که مصرف پروتئین رو باید افزایش بدید، و در مصرف کربوهیدرات و چربی‌ها کنترل داشته باشید. آنگاه ببینید مهم‌ترین نیاز شما در تمرینات چیست، تا بتوانید مکمل مورد نیازتان را بیابید. مثلا ممکن است انرژی‌تان کم باشد، یا ممکن است بدنتان دیر به دیر ریکاور می‌شود، یا ممکن است نتوانید تمام پروتئین مورد نیازتان را از مواد غذایی تامین کنید و…

   • دقيقا من تو اين مدت پروتيين غذايي استفاده كردم ولي هيچ افزايش وزني در بالاتنه نداشتم با تمرينات پايين تنم كم كاهش پيدا كرد ، ميخاسم بدونم پروتيين وي بهتره يا كراتين؟؟البته من خيلي شناخت ندارم ازينا فقط تو نت يسري مطالب خوندم

    • تقریبا بین ۱.۵ تا ۲ برابر وزنتان به گرم، باید پروتئین مصرف کنید. مثلا اگر ۵۰ کیلوگرم وزن دارید، باید ۱۰۰ گرم از مواد غذایی دریافتی‌تان مشتق از پروتئین باشد. توجه داشته باشید که مثلا ۱۰۰ گرم سینه‌ی مرغ حدود ۳۰ گرم پروتئین دارد. یا یک اسکوپ پروتئین وی حدود ۲۵ گرم پروتئین دارد، یا یک تخم مرغ بزرگ کامل و پخته ۷ گرم پروتئین دارد.
     در مورد سوال دومتان، ماهیت پروتئین وی با کراتین دو تاست. پروتئین وی غذای عضلاتتان است. اما کراتین، باعث می‌شود تا قدرت، تحمل، و سرعت ریکاوری عضلاتتان افزایش پیدا کند. بنابراین می‌توانید به تدریج، بیشتر وزنه‌هایتان را سنگین کنید. پس اگر می‌توانید هر دوی اینها را بخرید، هر دو را پیشنهاد می‌کنیم :)

 125. سلام خیلی ممنون بابت مطالبتون یه سوال داشتم من هفده سالمه و 55کیلو وزن و 175سانتی متر وزن دارم الان یه هفتست باشگاه می رم برایه افزایش وزن و عضله سازی از چه مکملی استفاده کنم و بعد از چه مدتی چون من شنیدم اول سه ماه باید بدون مکمل کار کنی بعد ممنون میشم راهنماییم کنید

  • سلام مهدی عزیز،
   پیشنهاد می‌کنم یک تا دو ماه اول را به سراغ مکمل‌ها نروید، و در این مدت، تمام تمرکزتان را روی فراگیری اجرای صحیح تمرینات بگذارید. پس از اینکه بدنتان با سبک زندگی جدید و سیستم تمرینی‌تان خو گرفت، آنگاه با توجه به اهدافتان به سراغ تنظیم کردن تغذیه و مکمل‌های مورد نیازتان بروید.

 126. سلام

  فرق بین کربو پروتئین با کربوهیدرات چیست؟
  و کدام برای افزایش وزن و حجم بهتر است؟

  با تشکر

  • سلام مهدی عزیز،
   کربو پروتئین‌ها، صرفا متشکل از کربوهیدرات + پروتئین هستند. اگر در حال حاضر لاغر هستید، معمولا کربوپروتئین پیشنهاد می‌شود. البته، باید به برنامه‌ی غذایی‌تان دقت نمایید و میزان کربوهیدرات و پروتئینی که در هر اسکوپ از پودرتان فراهم می‌شود را حساب کنید. در کل برای حجم، باید حدود ۱.۵ تا ۲ برابر وزنتان به گرم، در روز پروتئین مصرف نمایید.

 127. به نظرت من آگه تغذیه مناسب باشه خیلی بهتر از اینه که بری سراغ پودری که نمیدونی از چی و چجوری درس میشه

 128. سلامخیلی ممنون از مدیر سایت بابت سایت خوبش.من18سالمه قدم185و وزنم54و یه هفتس ک باشگاه میرم میخواستم بدونم ک از همین اول باید از مکمل استفاده کنم یا ن؟ممنون میشم ج بدین

 129. ببخشید میشه یه مارک خوب واسه افزایش وزن معرفی کنید.کیفیتش و جوابدهیش خوب باشه فقط ممنون

 130. سلام .من ۱۷۸قدمه با ۷۴ کیلو وزن میخواستم بدونم چرا هر مکملی استفاده میکنم تنم جوش میزنه اکثرا بازووقسمت پشت بدنمه ممنون میشم جواب بدین.در ضمن اگرم اسم چندتا مکمل خوبم بهم معرفی کنید ک عالی…باتشکر

  • سلام میلاد عزیز،
   برخی‌ها با مصرف پودر پروتئین وی، دچار آکنه، یا تشدید وضعیت آکنه‌شان می‌شوند. می‌توانید انواع برندها، یا پروتئین beef، یا حتی سویا، یا پروتئین‌های isolate را امتحان کنید.

 131. سلام، من ١٧ سالمه. قدم ١/٧٥ و وزنم ٦٢ كيلو. تاحالا مكمل مصرف نكردم.
  ميخواستم بدونم اگه پروتيين و كراتين مصرف كنم مشكلي پيش مياد؟؟
  چيزايي كه دربازه پوكي استخوان و مشكلات كليه شنيدم نگرانم كرده.
  ممنون ميشم بهم بگين.

 132. سلام من فوتبال بازی میکنم و16سال سن دارم با55کیلو وزن و174قد لطفا راهنمایی کنید که از چه مکملی استفاده کنم چون لاغرم و میخوام حجم بدم اگه برنامه بدید ممنون میشم

 133. لطفا زود جواب بدین من قدم180و وزنم 105 هستش ودارم از پروتعین 100 ایزوله استفاده میکنم ورزش اصلیم کشتیه و همراهش وزنه هم میزنم ومهمترین نکته اینه که میخوام وزن اضافه نکنم خواستم ببینم مکملی که استفاده میکنم خوبه بعد باشیر بخورم بهتره یا اب

 134. اگه یه مقدار در مورد برند ها و نمونه هایی ذکر میکردین به نظرم مفید بود. مثلا در مورد این افزایش دهنده ها اصلا نفهمیدم چجوری باید تشخیص داد. از داروخونه بخوایم بخریم کدومشو باید بگیریم؟

 135. لطفا یکی جواب منو بده
  من ۱۷ ساله قد ۱۷۵ وزن ۵۴ دو هفته رفتم بدنسازی ۴ کیلو اضافه وزن کردم
  فعلا پودر کربوهیدرات یوتام با پودر پروتوعین وارتان قاطی میکنم قبل و بعد از تمرین و قاطی شده با اب همراه تمرین میخورم ایا به درد میخوره یا نه؟ سر جمع یک کیلو از این پودر ۶۰ تومن میشه ایا پودر بهتری وجود داره که هم نسبت به قیمتش ارزش داشته باشه و هم خالص باشع؟ اصن اینی که میخورم به درد میخوره؟

  • محمد حسین در

   بیشتر شماها دوس دارین زود خودتون رو ارنولد کنیین.
   باید اول حداقل تا جایی که بدنتون میکشه بدنسازی رو طبیعی کار کنین بعدش شروع کنین به استفاده از مکمل.
   در صورت سرما خوردگی کار نکنین

 136. سلام ،من بیست سالمه قد ۱۸۱وزن۷۶من قبلا بدنسازی کار میکردم الان بوکس کار میکنم میخواستم بدونم درکنار بوکس همون بدنسازیمو ادامه بدم؟یا بدنسازی بوکس فرق داره؟من نمیخوام قهرمان بوکس شم فلان علاقه دارم فقط،میگن زیر بغل برا بوکس خوب نیسو فلان ،ممنون میشم اگه جواب بدین .

  • محمد حسین در

   تو بوکس ضربه به پهلو ها امتیاز داره.زیر بغل باعث بزرگترشدنش میشه و ضربه بهش امتیاز داره…
   بدنسازی و بوکس وکشتی کج 3 تا از سنگین ترین ورزش ها هستن.
   یکیشون برای بدن مناسب تره.بدنت میسوزه.یعنی برای تامین انرژی باید از گوشت بدنت تغذیه کنه تا انرژی بدست بیاره.در غیر اینصورت از چربی بدنت کمک میگیره.

 137. با سلام و تشکر از اطلاعات مفیدی که در سایت عالیتون قرار دادید
  من قدم 159 هستش با وزن 52 کیلو و 24 ساله هستم. بدنم اصلا عضله نداره به تازگی ورزش رو شروع کردم و قصد دارم بدون افزایش بیش از حد وزن، عضله سازی داشته باشم.سوالم این هستش که آیا برای عضله سازی میتونم از پودر mass tech استفاده کنم؟ و اینکه آیا این مکمل برام ضرر نداره؟
  ممنون میشم راهنماییم کنید

  • محمد حسین در

   مکمل برای خانوم های باردار مضر هستش.
   بهتره از سیب زمینی و برای قدرت از موز استفاده کنی
   سفیده تخم مرغ و سینه مرغ عالیه.
   مکمل ها احتمال نازایی زیادی دارن
   اصلشو باید از اون ور اب پیدا کنی

   • فردین در

    راجب این دوست عزیزمون که هی اسم اونور اب رو میاره .شما کسانی که میخوان مکمل در حد نورمال که عوارض هم نداشته باشه میتونید از دارو خونه های معتبر مکمل هایی مثل apksوp n c بخرید و مصرف کنید به پیامی هم که اقا امین گفتن عمل کنید و هیچ مشکلیم پیش نمیاد.درضمن موز زیادش یوبوثت میاره که اصلا برای انسان چیز خوبی نیست

 138. سلام
  ممنون از سایت خوبتون.من قدم160 با وزن 46 کیلو و 29 سال سن دارم، 2 هفته ای هست که شروع کردم به بدنسازی،میخواستم اضافه وزن داشته باشم تا 54کیلو ، ولی نمیدونم از چه مکمل هایی که برای خانم ها ضرر نداشته باشه استفاده کنم.لطفاً من رو راهنمایی کنید.متشکرم

  • محمد حسین در

   مکمل طبیعی مهرنوش جان
   سیب زمینی اب پز 2 تا روزانه
   موز روزانه قبل و بعد از تمرین 1 عدد(بهترین انرژی زا و چاق کنده)
   تمریناتت روزانه نباید باشه.
   هفته ای 3 بار کایه

  • علی بیگدلو در

   سلام عزیزم خوبی.منم ۱۷سالمه با وزن۴۹و قد ۱۶۸__ اصلانم باشگاه نرفتم خیلیم توپ بازی میکنم . ولی بازوهام قدرتمند . میتونم با مصرف پروتئین وی ازوله یکم به خودم تیپ بدم.البته باشگاه برم

 139. با سلام
  ایا کراتین زیر پوست اب میندازد و بعد از تمام شدن ان و ورزش نکردن بدن ب حالت قبلی خود برمیگردد؟

 140. باسلام من 17 سالمه قدم 186 وزنم 60 و 2ماهه بدنسازی کار میکنم اگه میشه یه کراتین خوب بهم معرفی کنید؟ممنون میشم که جواب بدید

  • محمد حسین در

   هرچقدر کراتین مصرف نکنی بهتره.
   روزانه دوتا سیب زمینی اب پز به خورد خوردت بده.بهترین روش اینه.
   طبیعی کار کنی.کراتین بدنو اب میندازه.

 141. امیرحسین در

  با سلام خدمت شما .
  من 14 سالمه . قد 142 وزن 34 . اصلا باشگاه بدنسازی نرفتم راستش نمیزاشتن برم چون میگفتن قد میسوزونه من هم نرفتم . دو سال به صورت حرفه ایی پارکور کار کردم .
  در کنار پارکور کراتین های زیادی بهم معرفی کردن و خوردم اصلا تاثیری نداشت .
  دیگه باشگاه رو ول کردم .
  ایشالا اگه بشه میخوام از این به بعد بدنسازی کار کنم .
  اگه میشه یه کراتین خوب بهم معرفی کنید .
  کراتینی که نه زیاد تابلوه باشه نه بی تاثیر .
  هیکلم از این که هست بهتر بشه .
  واقعا سایتتون هم عالیه امیدوارم موفق باشید .
  منتظر جوابم .
  بای

  • امیرحسین جان تو باید 3 ماه اول با وزنه های سبک کار کنی بعد از سه ماه بری سراغ گینر با کراتین و مولتی ویتامین. گینر یه ساعت قبل از باشگاه بخور کراتین بعد از تمرین و مولتی ویتامین ( فارماتون) دو ساعت قبل از تمرین یه ماه بعد از مصرف اینا 10 کیلو وزن میگیری.
   اگه سوال دیگری داشتید این ایدی جیمیلم
   Hosein1376.6.25@gmail.com

  • عزیزم تو حتی اگ رو جلد کراتینارو هم بخونی نوشته برای افراد زیر 18سال تووووووصیه نمیشود نباید مصرف میکردی تو هنوز سن بلوغتم شروع نشده

  • سلام
   ممنون از سایت خوبتون
   میخاستم ی راهنمای کنین من حدود دوماه بدنسازی شروع کردم 21سالمه با 65کیلو وزن 180قد
   میخاستم دوره بردارم دوره اولمو کراتین استفاده کردم برای دوره دوم میخاستم بدونم پروتین وی بهتره یا کربو پرتیین
   مرسی اگه زود جواب بدین

   • کربوپروتۓین مقوی تره وزن بیشتری هم میده فک کنم مناسب تر باشه ولی اگ خریدی
    ی کراتین دیگه هم ب غیر از مارکی ک دفعه اول مصرف کردی باهاش مصرف کن ک نتیجه بهتری بگیری
    مثلا اگ کراتینی ک خوردی مارکش ایزولب بوده ایندفه مارک اولیمپ رو مصرف کن

 142. اما من از بعضی ها میپرسم درباره مکمل بدنسازی که میگن عوارض زیادی که هیچی سرطان زا هم هست،از نظر شما همچین چیزی واقعا هست یا شایعه

  • خیر دوست عزیز
   فقط مناسب اینه بعد از هر دوره به بدن استراحت بدید و بعد از مدتی دوباره میتونید استفاده کنید

   • محمدحسین در

    داداش بخور.معتادش میشی.نازایی میاره در حد لالیگا.
    بدنتو درس میکنه نازایی میاره در حد لالیگا.
    اگه میخوای استفاده کنی باید اصلشو گیر بیاری.
    اونم باید بری اون ئر آب گیر بیاری

  • زير نظر يه مربي و بعد از هر دوره يك ماهه مصرف… ١-٢ هفته به بدن استراحت بده و هر ٥-٦ ماه يكبار يه ازمايش چكاب كامل بده ونگراان هيچي نباش :)

نظر خود را بیان کنید