مجله اینترنتی تناسب اندام بانوان و مردان تبلیغات


پاک مهر

آیا یک اتاق سردتر می تواند بی خوابی را کاهش دهد؟

بی خوابی، طبق گفته ی Mayo Clinic وضعیتی است که بر توانایی فرد در به خواب رفتن یا در خواب ماندن اثر می گذارد و موجب بروز علائمی مثل خستگی در طول روز و گاهی حتی خستگی شدید می شود. اما انواع دیگری از علائم جدی که همراه با این وضعیت بروز می کنند وجود دارد، از جمله اضطراب، تحریک پذیری، مشکل تمرکز در هنگام کار یا در مدرسه، و حتی مشکلات احساسی مثل افسردگی. با بدتر شدن اوضاع، درمان بی خوابی می تواند دشوار باشد. اگرچه، پژوهش های جدید ممکن است قادر به پرده برداشتن از راه های طبیعی مثل خوابیدن در یک اتاق سردتر باشد تا به بهبود کیفیت خوابتان کمک نماید.

یکی از دلایل نهفته بی خوابی، ناتوانی بدن در کاهش دمای مرکز آن است

پژوهش جدید بر روی بی خوابی توسط دانشگاه استرالیای جنوبی صورت گرفت، که در آن پژوهشگران پی بردند که یکی از عوامل نهفته ی بی خوابی، ناتوانی بدن در کاهش دمای مرکز آن است. ظاهرا، این کاهش دما برای آغاز یک چرخه ی خواب طبیعی ضروری است. نویسنده ی ارشد، دکتر Cameron Van der Heuvel اشاره می کند که «این تغییرات فیزیولوژیک درست پیش از خوابیدن رخ می دهند و ممکن است پیش از آنکه افراد متوجه آنها شوند، اتفاق بیفتند. »

اگر بدن در تنظیم دمای مرکز خود ناتوان باشد، می تواند با انتقال گرمای خود به نواحی دور از مرکز، مثل صورت، دست ها و پاها این کار را انجام می دهد و بر هر دو نوع بی خوابی اثر بگذارد:

  • بی خوابی در شروع خواب: این نوع بی خوابی از به خواب رفتن فرد به صورت طبیعی جلوگیری می کند و اغلب در جوانان یا افراد میانسال رخ می دهد.
  • بی خوابی در پایداری خواب: این نوع بی خوابی مانع پایدار بودن خواب افراد، در هنگامی که به خواب می روند می شود، و باعث می شود تا فرد چندین بار در طول شب از خواب بیدار شود. این بی خوابی اغلب در افراد مسن تر رخ می دهد.

پژوهشگران این دانشگاه دریافتند افرادی که هر نوع بی خوابی دارند، دمای مرکز بدن بیشتری نسبت به افراد دارای خواب طبیعی یا خوب دارند. این موضوع به وسیله ی پژوهش دیگری که نشان داد یک سیستم تنظیم دمای معیوب می تواند بر کیفیت خواب اثر داشته باشد پشتیبانی شد. خبرهای خوب اینکه این پژوهش ممکن است به توسعه ی درمان های خانگی برای بی خوابی کمک نماید. مزایای دیگری نیز در مورد خوابیدن در یک اتاق سردتر برای سلامتی وجود دارد. در مطالعه ای که در مجله ی دیابت منتشر شد، مردانی که در اتاق سردتری خوابیدند، ویژگی های متابولیک خود را بهبود بخشیده و به طور چشمگیری شانس بیماری های متابولیک مثل دیابت در آنها کاهش یافت.

سایر راه های طبیعی برای داشتن یک خواب شبانه خوب

به گفته مؤسسه ی ملی خواب (NSF)، علاوه بر خوابیدن در یک اتاق سردتر، روش های طبیعی دیگری برای بهبود کیفیت خواب وجود دارد که پشتوانه ی علمی دارند. این روش ها شامل موارد زیر است:

  • تغییر تشک فرد، هنگامی که گود یا شل می شود، تا تکیه گاهی که در هنگام خواب نیاز دارید، به دست آورید.
  • انتخاب با دقت مواد سازنده ی تشک، ملحفه ها، پیژامه ها، و لباس های خواب، برای کمک به جلوگیری از بیش از حد گرم یا سرد شدن بدن در هنگام خواب.
  • تمیز نگه داشتن محیط خوابیدن، که می تواند مشکلات خواب را که توسط حساسیت ها ایجاد می شوند، کاهش دهد.

همچنین پیشنهاد شده است که خوابیدن و بیدار شدن در یک زمان مشابه در هر روز، تاریک، ساکت و خنک نگهداشتن اتاق نیز کمک خواهد کرد. به طور خلاصه، بی خوابی وضعیتی است که می تواند باعث اختلالات مزمن خواب شود و تأثیراتی را هم بر بدن و هم بر ذهن دارد. با توجه به پژوهش جدیدی که به رابطه ای میان دمای مرکز بدن و اختلالات خواب پی برده شد، راه های طبیعی بیشتری برای کمک به بهبود کیفیت خواب وجود دارد. به عنوان یک نکته ی اضافه، خوابیدن در یک اتاق سردتر نه تنها بدن را برای یک خواب بهتر آماده می سازد، بلکه خطر مشکلات جدی سلامت، مثل دیابت را نیز کاهش می دهد. به طور خلاصه این یک راه ساده برای بهبود فوق العاده سلامت عمومی فرد در آینده است.

ارسال مطلب به دوستان در تلگرام
اشتراک:


نظر خود را بیان کنید