مجله اینترنتی تناسب اندام بانوان و مردان تبلیغاتهمه چیز در مورد مکمل‌های نیتریک اکسید

مکمل‌های نیتریک اکسید، کم کم به تبلیغات مجلات تناسب‌اندام راه پیدا کرده‌اند. این مطلب را بخوانید تا بدانید آن‌ها واقعا چه هستند و چگونه عمل می‌کنند، تا اگر لازم بود آن‌ها را مصرف کنید.

تا زمانی که به «پمپ» (پمپاژ خون) دست پیدا نکنید، کامل زندگی نکرده‌اید! یعنی اینکه، اگر تا به‌حال در حالی که بازوهایتان در حال منفجر شدن باشند از باشگاه بیرون نیامده‌اید، تمام زندگی‌تان یک دروغ بزرگ بوده است و بس! البته دارم تا حدی شوخی می‌کنم. ولی در واقع اصلاً شوخی نمی‌کنم؛ پمپ بهترین است!

یک کلاس از مکمل‌ها وجود دارد که در اصل طراحی شدند تا به شما کمک کنند به آن اتفاق خوشایندی که تعریف کردم دست پیدا کنید. این کلاس از مکمل‌ها، امروزه بعنوان تقویت کننده‌های نیتریک اکسید شناخته می‌شوند. به‌تازگی، تقویت کننده‌های نیتریک اکسید در کاربردهای وسیع‌تری مورد استفاده قرار گرفته‌اند، چون به منظور افزایش جریان خون به کار می‌روند.

افزایش جریان خون، می‌تواند رساندن مواد مغذی به بافت عضله را بهبود ببخشد. بنابراین به شما این امکان را می‌دهد تا طولانی‌تر و سخت‌تر تمرین کنید، بهتر ریکاوری شوید، و دستیابی به دم کردن عضلات را ساده‌تر می‌سازد.

درحالی‌که بیشتر مکمل‌های تقویتی نیتریک اکسید حاوی ترکیبات بسیار زیادی هستند، اما درواقع فقط چند چیز وجود دارد که باید بدانید، تا تقویت کننده‌های نیتریک اکسید را واقعا بشناسید.

نیتریک اکسید چیست؟

پیش از آنکه جلوتر برویم، احتمالا لازم است تا در مورد اینکه نیتریک اسید چیست و چرا شما باید آن را در بدنتان تقویت کنید، توضیحاتی بدهیم. نیتریک اکسید موجب گشاد شدن عروق می‌شود. این اتفاق، به طور مؤثری جریان خون را افزایش می‌دهد، که می‌تواند باعث افزایش رساندن مواد مغذی و اکسیژن به عضلات شود. در اصل، گشاد شدن عروق باعث می‌شوند عضلات شما بیشتر سیراب شوند.

ال-آرژینین

آرژینین یک آمینو اسید است که در بدن به نیتریک اکسید تبدیل می‌شود. از نظر تئوری، آرژینین باید جریان خون، و درنتیجه کارآیی را بهبود داده و تمرین شما را ارتقا ببخشد. در حال حاضر نتایج مختلف هستند، و ما یک نظر قطعی در مورد آن نداریم. این مکمل، در برخی تحقیقات بی تاثیر، و در برخی دیگر، و مخصوصا در تجربیات شخصی، موثر بوده است.

البته آنچه ما بر حسب مطالعات انجام شده بر روی ال-آرژینین می‌ٔدانیم، این است که این مکمل در بدن جذب می‌شود، و دیگر اینکه مکمل‌های تقویتی نیتریک اکسید دارای ال-آرژینین، به طور مؤثری میزان آرژینین را افزایش می‌دهند. اگرچه افزایش میزان ال-آرژینین در خون، همیشه به معنای بهبود کارایی یا عملکرد تمرینی نیست.

نتایج تحقیق دیگری نیز نشان داده است که مصرف مکمل آرژینین، میزان آرژینین در خون را افزایش می‌دهد، اما نه میزان نیتریک اکسید یا جریان خون عضلانی را افزایش می‌دهد، و نه سنتز پروتئین عضله را ارتقا می‌بخشد.

حتی مصرف طولانی‌تر مکمل آرژینین هم به نظر می‌رسد تا حد زیادی فایده‌ای ندارد. ۷ روز مصرف مکمل آرژینین آلفا کتوگلوتارات، با ۱۲ دوز در روز، نشان داد که در واقع سطح پلاسمایی ال-آرژینین افزایش داده می‌شود، اما تأثیری بر همودینامیک یا جریان خون ندارد.

در حال حاضر، شواهد نشان می‌دهد که ال-آرژینین ممکن است جریان خون در گردش را افزایش دهد، اما به شکل پایدار یا معناداری عملکرد تمرینی را افزایش نمی‌دهد.

نیترات را بگنجانید

ال-آرژینین تنها یک راه برای افزایش نیتریک اکسید در خون شما و افزایش توزیع خون و اکسیژن ست. ظاهراً یک مولکول متفاوت وجود دارد که در تقویت نیتریک اکسید و در بهبود تمرین، مؤثرتر از ال-آرژینین است.

شواهد اخیر نشان داده است که نیترات ارگانیک (NO3) در منابع غذایی نیز می‌تواند تولید نیتریک اکسید را افزایش دهد. بیشترین نیترات مکملی از عصاره‌ی ریشه‌ی چغندر یا نمک‌های نیترات به دست می‌آید. NO3 غذایی به یک فرم بیو اکتیو (دارای قابلیت کنش و واکنش زیستی) نیتریت (NO2) تجزیه می‌شود، که باعث افزایش NO2 پلاسما می‌گردد. سپس NO2 پلاسما در خون و بافت‌ها به نیتریک اکسید بیواکتیو احیا می‌شود.

حال که تا حدودی می‌دانیم چگونه عمل می‌کند، می‌توانیم سراغ آن چیزی برویم که پژوهش‌ها درباره‌ی چگونگی مؤثر بودن آن در بهبود عملکرد می‌گوید. وقتی شروع به نوشتن این مقاله کردم می‌دانستم که به کمی پشتیبانی نیاز خواهم داشت، پس با یکی از همکارانم، دیلن دالکوئیست تماس گرفتم، که در پژوهش‌های مربوط به نیترات‌های غذایی و عملکرد انسان تبحر خوبی دارد، و او به کار من بر روی پژوهش سرعت بخشید.

مطالعات مختلفی نشان داده‌اند که مصرف تقریبا ۸ میلی مول نیترات در روز از طریق عصاره‌ی ریشه‌ی چغندر، می‌تواند در هنگام یک مسابقه‌ی دوچرخه سواری، عملکرد ورزشکار را بهبود ببخشد. یکی از چیزهای جالبی که از این پژوهش به‌دست‌آمده این است که ممکن است “بازده” را بهبود ببخشد، یعنی ATP کمتری برای تکمیل همان مقدار کار لازم است.

این موضوع تا حدی ذهن را درگیر می‌کند، و واقعا هیچ‌کس دقیقا نمی‌داند چگونه این اتفاق رخ می‌دهد… علم دشوار است! یک فرضیه این است که عملکرد میتوکندریایی را بهبود می‌بخشد و آن را کارآمدتر می‌سازد، که خب، این خیلی خوب است.

اگر به‌عنوان یک مکمل پیش از تمرین استفاده شود، بهتر است حدود ۲ تا ۳ ساعت پیش از تمرین مصرف شود، چون سطح آن در خون به طور معمول حدود ۲ تا ۳ ساعت پس از مصرف به اوج می‌رسد، که با اوج افزایش زیست پذیری نیتریک اکسید مرتبط است.

نتیجه

تقویت‌کننده‌های نیتریک اکسید، بر اساس این ایده هستند که افزایش جریان خون، یک راه خوب برای افزایش کارایی است. دو مکمل اصلی وجود دارد که برای تقویت نیتریک اکسید عمل می‌کنند، ال-آرژینین و نیترات.

بر اساس آنچه پژوهش‌ها به ما می‌گویند، به نظر می‌رسد نیترات برای این وظیفه‌ی خاص، گزینه‌ی بسیار بهتری نسبت به ال-آرژینین است، و اگر به دنبال یک مکمل هستید که همان‌گونه که نشان داده شد عمل کند، این راهی برای اطمینان دادن به شماست که سرمایه‌گذاری خود را به حداکثر برسانید.

به اشتراک بگذارید: تلگرام گوگل پلاس لینکدین


نظر خود را بیان کنید