محاسبه‌گر نسبت دور کمر به باسن

محاسبه‌گر نسبت دور کمر به باسن، به شما کمک می‌کند تا بدانید که آیا سطح چربی بدن شما و توزیع آن، مسبب افزایش احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی هست یا خیر. همچنین با یک دسته بندی ساده، بین قابل پذیرش بودن یا نبودن نسبت دور کمر به باسن شما، خواهید فهمید که آیا به کاهش وزن احتیاجی دارید یا خیر.

برای محاسبه‌ی نسبت دور کمر به باسن خود، کافیست تا اندازه‌ی دور کمر و باسن خود را گرفته و در فرم زیر وارد نمایید. و پس از انتخاب جنسیتتان، روی کلید محاسبه کلیک کنید. بلافاصله نسبت دور کمر به باسن شما، و مفهوم عدد بدست آمده به نمایش در خواهد آمد.

۱. اطلاعات خود را وارد کنید…
زن مرد
(سانتی‌متر)
(سانتی‌متر)

توجه: از نتایج محاسبه شده، باید بعنوان یک راهنما استفاده شود و هیچ‌گاه جایگزین تشخیص‌های پزشکی نخواهد بود.
پیشنهاد می‌کنیم پیش از اینکه در سبک زندگی خود تغییراتی حاصل کنید، از مشاوره‌ی یک پزشک متخصص بهره ببرید.

نکات مهم

سلامتی ما، صرفا نسبت به اینکه چقدر بدنمان چربی دارد تعیین نمی‌شود، بلکه اینکه این چربی‌ها کجا ذخیره شده‌اند هم مهم است.
افرادی که بیشتر چربی‌هایشان در باسن و اطراف ران‌هایشان ذخیره شده است، تقریبا بدن گلابی شکلی دارند، اما افرادی که بیشتر چربی‌هایشان در شکمشان ذخیره شده، بدنشان به شکل سیب است.

گروهی از ما که بدنمان به شکل سیب است، به احتمال زیاد دچار بیماری‌هایی مرتبط با چاقی خواهیم شد. بیماری‌هایی همچون دیابت، شریان‌های کرونری، و فشار خون بالا. اما این دلیل نمی‌شود که دسته‌ی گلابی شکل، به فکر نباشند!

با وجود اینکه عمدتا ژنتیک است که تعیین کننده‌ی شکل بدن ماست، اما می‌توانیم با اقدامات خاصی وزنمان را در محدوده‌ی سالم نگاه داریم، مغذی غذا بخوریم، به خوبی ورزش کنیم، و به عادات سالم دیگری بپردازیم.

همین که وزنمان کاهش پیدا کرد و متعادل شد، دیگر بدن ما چه به شکل گلابی باشد و چه سیب، خطری تهدیدمان نخواهد کرد. درست است که می‌توانید از محاسبه‌گر نسبت دور کمر به باسن، بعنوان یک راهنما استفاده کنید، اما یادتان باشد که این تنها یک راهنماست! همیشه بهترین راه این است که با یک متخصص مشورت کرده، و مطمئن شوید که باید وزن کم کنید یا نه.

همچنین بخاطر داشته باشید که کلید دستیابی به تناسب اندام و سلامتی کامل، برنامه‌ی غذایی سالم و فعالیت بدنی است.