مجله اینترنتی تناسب اندام بانوان و مردان تبلیغاترژیم اچ سی جی HCG چیست؟

آیا رژیم HCG باعث کاهش وزن می شود؟
(1 رای, میانگین: 5٫00 از 5)

هواداران آن می‌گویند که شما می‌توانید با رژیم HCG در هر روز یک پوند وزن کم کنید، و این اولین مسئله‌ی قابل‌توجه است. آنچه باید پیش از امتحان کردن رژیم HCG واقعاً در مورد آن بدانید.

هر سال جدیدی که می‌رسد، همراه با خود رژیم‌های غذایی مسخره‌ای نیز به همراه دارد. بیشتر زمان سازندگان بر روی برنامه‌های غذایی کم‌کالری که در یک ظاهر فریبنده پوشانده شده‌اند، صرف می‌شود. با اینکه این برنامه‌ها نامعقول و به‌صورت بالقوه دارای کمبود مواد مغذی هستند، اما معمولاً به‌طور کامل خطرناک نیستند.

اما حالا پای رژیم HCG به میان می‌آید.

تابه‌حال در مورد آن شنیده‌اید؟ امیدواریم نشنیده باشید، چون رژیم HCG شاید یکی از بدترین روش های کاهش وزن باشد که تا ما به حال دیده‌ایم.

سازمان غذا و دارو (FDA) فروش محصولات آن را ممنوع کرده است -بله، فروش این محصولات غیرقانونی است- و آن‌ها را “داروهای بدون تأیید یا دروغین می‌نامد که ادعاهای بی‌پایه‌ای در مورد کاهش وزن دارند.”

همچنین بخوانید: 30 کیلو کاهش وزن سریع در 2 ماه

رژیم HCG چیست و چه چیزی آن را این­ قدر ترسناک می‌کند؟

HCG به هورمون محرک غده‌ی جنسی انسان اطلاق می‌شود، هورمونی که در جفت تولید شده و در ادرار خانم‌های باردار خود را نشان می‌دهد. و با اینکه دارای برخی اهداف پزشکی قانونی است (پزشکان می‌توانند داروهای HCG را برای درمان برخی از عوامل ناباروری تجویز کنند)، اما کاهش وزن جزء این اهداف نیست.

این هورمون در سال 1954 که پزشکی به نام A. T. W. Simeons یافته‌های خود را در مجله‌ی The Lancet منتشر کرد، و تزریق HCG را به‌عنوان یک رابط برای شروع و ادامه‌ی کاهش وزن پیشنهاد نمود، مورد توجه قرار گرفت.

تئوری او از کار پزشکان دیگری که از HCG برای درمان کودکان مبتلا به سندروم فردریش (یک بیماری با نشانه‌هایی از جمله چاقی و رشد آهسته‌ی اندام‌های تولیدمثلی) استفاده می‌کردند، منشأ می‌گرفت.

Simeons بیان کرد که چون HCG برای درمان سندروم فردریش استفاده می‌شود، چرا این هورمون به افرادی که به فردریش مبتلا نیستند، به‌منظور کاهش وزن تزریق نشود؟

او این کار را انجام داد و متوجه شد با اینکه HCG به‌تنهایی وزن را کاهش نمی‌دهد، اما کاهش کالری را به میزان قابل‌توجهی [حدود 500 کالری در روز به مدت چند هفته] ممکن می‌سازد. او مدعی بود که HCG یک سرکوب گر اشتهای قدرتمند است، اما آنچه پژوهشگران چندین دهه بعد به آن پی بردند، باید برای تخریب این ادعاها کافی بوده باشد.

در سال 1997، مطالعه‌ای در مجله‌ی Western Journal of Meicine مشخص نمود که افرادی که HCG را به‌صورت تزریقی دریافت می‌کردند، بیشتر از افراد گروه دارونما وزن کم نکردند، و هرگونه کاهش وزن به خاطر رژیم بسیار محدود 500 کالری در روز بود.

در حقیقت، پژوهشگران از این هم فراتر رفتند و اعلام کردند که با تمام شواهد موجود علیه رژیم HCG، افرادی که از درمان Simeons حمایت می‌کنند، این کار آن‌ها “فقط می‌تواند به خاطر انگیزه‌ی مالی باشد.”

یک مقاله‌ی مروری در سال 1995 در مجله‌ی British Journal of Clinical Pharmacology از این یافته‌ها حمایت نمود و به این نتیجه رسید که “شواهد علمی در مورد اینکه HCG موجب کاهش وزن، توزیع مجدد چربی، سرکوب اشتها یا القای حس تندرستی می‌شود، وجود ندارد.”

Carol Wolin-Riklin، متخصص تغذیه از دانشگاه مرکز سلامت تگزاس در هوستون می‌گوید: “مصرف HCG واقعاً هیچ فایده‌ای ندارد. هرچه مصرف آن بیشتر باشد، باید بیشتر احتیاط کنید.”

او می‌گوید، تنها توضیح برای کاهش وزن در رژیم HCG، از طرف افرادی است که خودشان را به 500 کالری در روز محدود می‌سازند، و قسمت زیادی از این وزن ناشی از آب و توده‌ی عضلانی است. مسلماً این در کوتاه‌مدت باعث کاهش وزن می‌شود، اما می‌تواند شما را مستعد سوءتغذیه، عدم تعادل الکترولیت‌ها، و بی‌نظمی در ضربان قلب کند.

با تمام این تفاسیر، اگر همچنان می‌خواهید رژیم HCG را امتحان کنید، احتمالاً باید آن را به‌صورت مکمل تهیه کنید.

این یک مشکل است. مکمل‌ها مثل داروهای مرسوم توسط FDA مورد نظارت قرار نمی‌گیرند، پس به گفته‌ی Wolin-Riklin “شما نمی‌دانید [در آن قوطی] چه چیزی نصیبتان می‌شود.”

پس به‌طور خلاصه، اگر رژیم HCG بدون تأثیر، غیرقانونی، و بالقوه خطرناک است، پس علت محبوبیت ناگهانی (و فصلی) آن چیست؟ Wolin-Riklin می‌گوید: آنچه شما می‌خرید، امید موجود در یک قوطی است. امید، و هورمون‌های جفت. ما که نیازی به آن نداریم.

به اشتراک بگذارید: تلگرام گوگل پلاس لینکدین


نظر خود را بیان کنید