مجله اینترنتی تناسب اندام بانوان و مردان تبلیغات۶ رژیم غذایی عجیب از زمان قدیم

تغذیه همیشه بشر را به دلایل مختلف مجذوب کرده است، چون چیزی است که در تمام طول زندگی همراه ماست، اثرات فرهنگی مهمی دارد و بر سلامت و تندرستی ما تأثیر می گذارد. با مقدار توجهی که به این موضوع پرداخته شده است، طبیعی است که در طول تاریخچه ی بشر، تغذیه ایده های تقریباً غیر معمول، شگفت آور و عجیب به خود دیده است که برای متخصصین تغذیه ی جدید، عجیب یا دیوانگی محض به نظر می رسند. این ها برخی از آن موارد هستند.

۱- رژیم سرکه و آب

این رژیم اساساً امروزه به خاطر معرفی و رواج دادن توسط لرد بایرون در دهه ی ۱۸۲۰ مشهور است. او هرگز به خاطر داشتن وزن اضافه معروف نبود، با این حال این شاعر مشهور ظاهراً معتقد بود که فضای زیادی برای پیشرفت وجود دارد. این تنها شیوه ای در کاهش وزن نبود که بایرون اقدام به آن نمود؛ به خاطر وسواسی که در مورد ظاهر فیزیکی خود داشت، بیشتر مدت زندگی خود را گیاهخوار بود و گاهی هفته ها چیزی به جز بیسکوییت های خشک و شراب سفید، نمی خورد.

۲- رژیم سیگار

اعتقاد بر این است که نیکوتین دارای ویژگی های سرکوب کننده ی اشتها است (افراد غالباً بعد از ترک سیگار به سرعت وزن اضافه می کنند). این مسئله در دهه ی ۱۹۲۰ رواج یافت، به خصوص در کمپین تبلیغاتی لاکی استرایک، «به جای شیرینی، لاکی مصرف کنید.» (لاکی استرایک یکی از برندهای معروف سیگار است. ) این ایده به اندازه ی کافی محبوب بود تا توسط پزشکان به عنوان یک شیوه ی کم کردن وزن تجویز شود.

۳- رژیم کرم کدو

بلعیدن کرم های کدو برای کاهش وزن، مثل یک کار افراطی به نظر می رسد یک کار نفرت انگیز عجیب و یک کار افراطی جنون آمیز. اگرچه، در ابتدای قرن بیستم، تقریباً یک رژیم محبوب روز بود با ذکر این نکته که کرم های کدو به صورت گسترده ای به شکل قرص، دقیقاً برای همین اهداف فروخته می شدند تا اینکه به خاطر خطرات قابل توجهشان برای سلامتی، غیر قانونی اعلام شدند.

بله، آنها واقعاً می توانند به فرد در کاهش وزن کمک کنند، اما عوارض جانبی متعددی، از موارد نسبتاً بی ضرر مثل تهوع و ضعف گرفته تا عوارض شدیدتر مثل جنون و مننژیت، دارند. همانطور که دیوانگی به نظر می رسد، برخی افراد حتی امروزه نیز آن را به طور جدی مد نظر قرار می دهند. سازمان هایی وجود دارند که «مزارع کرم کدو» در مکزیک و آفریقا را اداره می کنند، جایی که توریست ها می توانند «به طور علمی» آلوده شوند.

۴- رژیم جویدن

هوراس فلچر این رژیم بسیار محبوب را در سال ۱۹۰۳ معرفی کرد و همچنان هواداران خود را دارد. طبق رژیم جویدن (یا فلچر کردن، که گاهی به آن اطلاق می شود)، شما باید یک لقمه کامل غذا را دقیقاً ۳۲ بار بجوید و سرتان را مایل به جلو نگه دارید. پس از آن، سرتان را به عقب بر می گردانید و اجازه می دهید محتویات داخل دهان تان به داخل گلو سر بخورند، و هر چیزی که به طور طبیعی از گلویتان پایین نرفت را، تف می کنید. با شعار خوب «طبیعت آنهایی را که نمی جوند، تنبیه می کند» این رژیم غذایی، فلچر را به یک میلیونر تبدیل کرد و به او این امکان را داد که تا سن ۶۹ سالگی در رفاه زندگی کند. ظاهراً تا روز فوتش، طرفدار پر و پا قرص شیوه ی خود باقی ماند.

۵- رژیم آرسنیک

نیمه ی دوم قرن نوزدهم و ابتدای قرن بیستم، یک افزایش چشمگیر خاص و گاهی کاملاً مخوف و شگفت انگیز در مصرف داروها برای درمان همه چیز، از اضافه وزن تا پیری، دیده شد. نیازی به گفتن نیست که اکثر آنها توسط افراد کلاهبردار و بدون دانش پزشکی ساخته می شدند. در بهترین حالت، بی ضرر بودند. اما بسیاری از ترکیبات آن ها شامل موارد خطرناک و گاهی کشنده، مثل آرسنیک، بودند.

تبلیغات همراه با چنین داروهایی بیان می کردند که آرسنیک متابولیسم را افزایش می دهد، و در دراز مدت، چربی های بدن را می سوزاند. دوزها کم بودند، اما آرسنیک تمایل به تجمع در بدن دارد، که منجر به علائمی که روز به روز بدتر می شوند، و در نهایت مرگ می گردد. برای بدتر کردن مسئله، تبلیغ کنندگان اغلب اصلاً به اینکه قرص ها حاوی چنین ترکیبی هستند، اشاره نمی کردند.

۶- رژیم زیبای خفته

این رویکرد تغذیه ای در دهه های ۶۰ و ۷۰ نسبتاً محبوب بود الویس پریسلی به عنوان یکی از هواداران آن گزارش شده است. ایده ی اصلی آن این است که وقتی بیدار نیستید، غذا نمی خورید. پس، راز متناسب ماندن، خوابیدن تا حد امکان است. برای این منظور، کاربران این شیوه، مدتی روزها خودشان را با داروی مسکن آرام کردند. در حالی که برخی از این شیوه ها قطعاً مربوط به گذشته هستند، تعداد قابل توجهی از افراد آماده هستند تا هر چیزی را امتحان کرده و وزنشان را کنترل نمایند تا جایی که مجبور نباشند ورزش کنند. اما بدیهی است که چنین تجربه هایی می توانند منجر به نقص در سلامت شوند. منطقی تر به نظر می رسد که به متخصصین تغذیه ی جدید و توصیه های به روز آنها گوش دهید.

به اشتراک بگذارید: تلگرام گوگل پلاس لینکدین


نظر خود را بیان کنید