مجله اینترنتی تناسب اندام بانوان و مردان تبلیغات

محاسبه‌گر BMR

[vc_row][vc_column][vc_column_text]محاسبه‌گر میزان سوخت‌وساز پایه (BMR) با در نظر گرفتن قد، وزن، سن، و جنسیت شما، محاسبه خواهد کرد که بدن شما در حالت استراحت، و در شرایط محیطی معتدل، و همچنین زمانی که سیستم گوارش شما کار نمی‌کند، به چه مقدار کالری احتیاج دارد.

لطفا برای محاسبه‌ی BMR، در فرم زیر اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید:[/vc_column_text][vc_column_text][CP_CALCULATED_FIELDS id=”7″][/vc_column_text][vc_column_text]اگر بخواهیم میزان سوخت‌وساز پایه را به زبان ساده‌تر تعریف کنیم، می‌توان آنرا با میزان مصرف سوخت یک اتومبیل، زمانی که پارک شده است مقایسه کرد! در چنین شرایطی، انرژی مورد بحث، صرفا برای مصرف اورگان‌های ضروری بدن استفاده می‌شود، از جمله قلب، ریه‌ها، کلیه‌ها، سیستم عصبی، روده، کبد، اندام های جنسی، عضلات و پوست.

در مورد اغلب افراد، ۷۰٪ یا بیشتر از کالری مصرفی‌شان، برای این منظور در بدن استفاده می‌شود. فعالیت‌های بدنی حدود ۲۰٪ از انرژی و تقریبا ۱۰٪ هم برای سیستم گوارش و هضم غذاها (یا ترموجنسیس) مصرف می‌شود.

میزان سوخت‌وساز پایه، مهم‌ترین و بزرگ‌ترین بخش از کل کالری مصرفی یک فرد است. کالری واقعی مورد نیاز روزانه‌ی یک فرد، BMR او ضربدر عددی بین ۱.۲ تا ۱.۹ است (با توجه به سطح فعالیت وی).

متغیرهای BMR

توده عضلانی

ورزش‌های هوازی همچون دویدن یا دوچرخه سواری، بر روی BMR تاثیری ندارند. اما تمرینات غیر هوازی، همچون تمرین با وزنه، به طور غیر مستقیم باعث افزایش BMR می‌شوند؛ چرا که عضله سازی می‌کنند و سبب افزایش مصرف انرژی در حالت استراحت می‌شوند. هرچه در فیزیک بدنی یک فرد عضلات بیشتری باشد، میزان سوخت‌وساز پایه‌اش بیشتر است.

سن

هرچه فرد مسن‌تر و خمودتر شود، BMR او، یا میزان انرژی که برای بقای اورگان‌های حیاتی بدنش نیاز است، کاهش می‌یابد.

ژنتیک

برخی از ویژگی‌های به ارث رسیده از والدین نیز در تعیین میزان دقیق BMR نقش دارند.

آب و هوا

هوای سرد، BMR را افزایش می‌دهد. چرا که برای گرم نگه داشتن بدن، انرژی مصرف می‌شود. همچنین آب و هوای خیلی گرم نیز انرژی بیشتری می‌سوزانند، چرا که بدن برای خنک کردن اندام‌های داخلی به انرژی نیاز دارد. تقریبا برای تغییر هر ۱.۳۶ درجه‌ی فارنهایت در آب و هوا، بدن شما ۷٪ به میزان سوخت‌وساز پایه‌اش اضافه خواهد شد.

رژیم غذایی

وعده‌های غذایی کوچک و متعدد، باعث افزایش BMR می‌شوند. در نقطه‌ی مقابل، گشنگی کشیدن می‌تواند سوخت‌وساز پایه بدن شما را تا ۳۰ درصد کاهش دهد. دقیقا مانند گوشی‌های تلفن همراه که وقتی شارژشان کم می‌شود به حالت مصرف انرژی کم می‌روند، بدن انسان هم با کاهش سطح انرژی، خلق و خو، کاهش فعالیت بدنی و کاهش فعالیت مغز، واکنش نشان می‌دهد.

بارداری

زندگی و تغذیه‌ی جنین در بطن مادر، باعث افزایش BMR مادر می‌شود. بهمین دلیل هم خانم‌های باردار نسبت به حالت عادی تمایل بیشتری به غذا خوردن دارند. همچنین دوران یائسگی نیز بسته به تغییرات هورمونی اتفاق افتاده، هم می‌توانند باعث افزایش سوخت‌وساز پایه شوند، هم باعث کاهش آن.

مکمل‌های غذایی

برخی از مکمل‌ها یا داروها، اغلب با هدف کاهش وزن، باعث افزایش BMR می‌شوند. کافئین یکی از متداول‌ترین آنهاست.[/vc_column_text][vc_separator][vc_custom_heading text=”سوالی دارید؟ همین حالا با ما تماس بگیرید” font_container=”tag:h3|text_align:center” use_theme_fonts=”yes”][vc_btn title=”تماس با ما” color=”warning” align=”center” link=”url:http%3A%2F%2Ffitnessmagazine.ir%2Fcontact-us%2F|title:%D8%AA%D9%85%D8%A7%D8%B3%20%D8%A8%D8%A7%20%D9%85%D8%A7|target:%20_blank|”][/vc_column][/vc_row]