مجله اینترنتی تناسب اندام بانوان و مردان تبلیغاتچگونه قدرت اراده خود را حفظ کنیم؟

رفتن به باشکاه سخت ترین قسمت ورزش کردن است. وقتی انگیزه و اراده کافی برای بلند شدن و به باشگاه رفتن ندارید، چه می کنید؟ در ادامه بخوانید… تا به حال حجم بالای انگیزه را بعد ازاینکه یک هدف جدید برای خود تعیین کردید احساس کرده اید؟ مهم نیست چقدر بزرگ و بالا باشد، در هر حال اهداف جدید احساس سرشاری از توانایی را به شما می دهند. احساس سرزندگی و تعهد می کنید و برای مقابله با هر مانعی بر سر راهتان آماده اید! و بعد… زندگی ادامه می یابد. انگیزه تان رو به توقف می رود، و قدرت اراده تان سقوط می کند! واقعا بهتر نبود اگر از نقطه A به نقطه B می پریدیم، بدون آنکه سرعت اراده مان به دست اندازی برخورد کند؟ در واقعیت حفظ انگیزه بالا در طولانی مدت کار بسیار سختی است.

ممکن است دچار کمی سستی در راه رسیدن به هدف خود شده باشید. چه کار می توانید بکنید؟ چطور می توانید انگیزه تان را به همان شدت روز اول حفظ کنید؟ اول اینکه باید بدانید که عادت هایتان چگونه روی الگوی ذهنی شما تاثیر می گذارند. حلقه عادات معمولا دارای یک کلید یا نشانه است، یک کار روزمره و یا یک پاداش. شروع هر عادتی با چیزی شروع می شود که به شما یادآوری می کند که رفتار ویژه ای را داشته باشد. به محض یادآوری، آن عادت را به شکل معمول همیشگی انجام می دهید تا به لذتی مخصوص برسید.

مثال ۱: زنگ ساعت تان ساعت ۶:۰۰ صبح برای ورزش صبح گاهی به صدا در می آید (نشانه). در ساعت ۶:۳۰ شما در باشگاه مشغول ورزش کردن هستید (عادت). بعد از ورزش، با انرژی و احساس بهتری روز خود را ادامه می دهید (پاداش).

مثال ۲: بعد از یک روز کاری طولانی به خانه باز می گردید. بسیار گرسنه هستید (نشانه) به سرعت به سراغ غذایی آماده و راحت می روید و پرخوری می کنید (عادت) احساس رضایت آنی بعد از خوردن آن غذا مانند پاداش برای شما عمل می کند اما بعد از مدتی احساس بدی خواهید داشت. چه کاری در این حلقه می توانید انجام دهید که عادت درست را برهم نزند؟ وقتی اهمیت حلقه و هر جز آن را دریافتید (نشانه، عادت، پاداش) می توانید استراتژی مناسبی برای اینکه ذهن تان را با اهدافتان همخوان کنید، پیدا نمایید.

استراتژی = فعالیت

ما همگی عاشق انجام فعالیت و دست یابی به هدف هستیم. به کار گیری استراتژی ها در زمانی که بیش از هر موقعی به آن ها نیاز داریم به ما کمک می کند که در مسیر دستیابی به آنچه که تعیین کرده بودیم بمانیم. وقتی در مورد عادت ها و رفتار های تان آگاهی کافی دارید، می توانید استراتژی های موثری را در زمان لازم به کار ببرید. آگاهی داشتن به این معنی است که بر افکار، احساسات و کارهای خود تسلط داشته باشید. زمانی را برای درک بهتر نیاز هایتان بهتراست زمانی را به بررسی خود بپردازید، این که چطور رفتار می کنید و قدم بعدی برای شما چه خواهد بود. با پیشرفت بیشتر در زمینه خودآگاهی، نشانه هایتان، عادات و پاداش ها برایتان شفاف تر و روشن تر خواهد شد.

وقتی در حال تلاش برای درک این موضوع هستید که چرا میزان انگیزه شما کاهش پیدا کرده، اولین قدم همین توقف و بررسی شرایط قبل از اخذ هر تصمیمی و یا دست کشیدن کامل است. از خود سوالات زیر را بپرسید.

۱- آیا عاداتی هستند که نیاز به تغییر داشته باشند؟

نشانه، عادت، پاداش. آیا می توانید هر یک از این موارد را با یکی از عادت هایتان که می خواهید تغییر دهید، تطبیق دهید؟ این به شما کمک می کند که عاداتی که شما را از مسیر انجام کاری دور کرده اند را شناسایی کنید.

۲- آیا در زندگی استرس زیادی دارید؟

برخی اوقات کار، خانواده و روابط بخش زیادی از انرژی فیزیکی و روانی ما را بیش از آنچه که فکر می کنیم به خود اختصاص می دهند. اگر احساس سردرگمی می کنید، یکی از این حوزه های زندگیتان را مورد بررسی قرار دهید، به ویژه اگر واقعا به توجه شما نیاز دارد. قدرت اراده منبعی پایان پذیر است، و اگر تمام انرژی روانی شما صرف رفتار دیگری بشود، رفتار دیگر از کمبود اراده رنج می برد.

۳- آیا کار، زندگی، تغذیه و تمرینات ورزشی شما بیش از اندازه برنامه ریزی شده هستند؟

آیا می دانید چه زمانی از روز بیشترین انرژی روانی یا فیزیکی را دارید؟ آیا می توانید تمارین خود را تقسیم بندی کنید تا زمان کمتری را در باشگاه بمانید؟ آیا می توانید وعده های غذایی خود را به روش موثر تر و سریع تری اماده کنید؟ روی مهارت های مدیریت زمان خود کار کنید تا زمان بیشتری داشته باشید و تلاش کمتری بکنید.

۴- آیا تمرینات شما با هدفی که در سر دارید مرتبط هستند؟

آیا ورزش می کنید که تناسب اندام و سلامت خود را برای طولانی مدت حفظ کنید؟ آیا باید چربی های بدن تان را کم کنید؟ ورزش کردن بستگی زیادی به انرژی روانی، انعطاف پذیری و مقاومت شما برای دستیابی به اهداف مختلف دارد.

۵- آیا زمان کافی برای بازیابی، احساس خوب داشتن و جلسات تمرینی پر بازده دارید؟

ممکن است که بیش از حد تمرین کرده باشید و دوره بازیابی را نادیده گرفته باشید؟ اگر چنین است، بهتر است یک هفته را سبک کار کنید و شدت تمرین ها را کم کنید. همچنین خواب و استراحت و تغذیه مناسب را بعد از یک جلسه تمرین ورزش شدید در اولویت قرار دهید تا دوباره انگیزه لازم را به دست بیاورید.

۶- آیا انتظار بیش از حد از خود دارید؟

آیا اغلب از خود خجالت می کشید و به خود می گویید که یک بازنده هستید و به اندازه کافی خوب نیستید؟ ممکن است که هدف ها و انتظاراتتان بسیار جاه طلبانه و نامناسب با سطح توانایی، زمان، یا چندین دلیل دیگر در حال حاضر باشد. ممکن است ارزیابی دوباره شرایط کنونی و مرور دوباره هدف ها برایتان سودمند باشد. شاید به نظراحمقانه بیاید اما تعیین اهداف قابل دسترس عاداتی موفقیت آمیز می آفریند. یک برنامه به اندازه کافی کم تعیین کنید و تا ۹۰ درصد یا بیشتر به آن دست پیدا کنید. این موضوع به شما اطمینان می دهد که در مسیر درست قرار دارید و به طور مثبتی انچه را که درصدد انجامش هستید تقویت می کند. معجزه در انجام دادن کارهای کوچک و تاثیرات بزرگ در مرور زمان است.

۷- گفتگوی درونی تان منفی است؟

افکار همان زندگی ما هستند. روش فکر کردن، حرف زدن و دیدن خود کاملا بر روی نتایجی که تمایل به دستیابی به آنها دارید اثر می گذارند. به جای تمرکز بر روی نکات منفی، با تمرین قدر شناسی و تقدیر از خود به خاطر تمام کارهایی که انجام داده اید، ذهنی مثبت را پرورش دهید. جای کمی را هم برای اشتباهات و خطاها بگذارید.

۸- دلیل تان را برای قرار دادن چنین هدفی تعیین کنید

درک این موضوع که در اعماق ذهنتان چرا به این تغییر نیاز دارید، می تواند به شما کمک کند تا در تلاش خود ثابت قدم باشید. چرا این کار برای شما ارزش دارد. گاهی برای همه ما پیش می آید که نسبت به هر چیزی احساس ناخوشایندی داریم، ظاهرمان، شغلمان، روابط خود و بسیاری جنبه های دیگر زندگی. تعمق در چرایی انجام هر کاری، نتایجی که واقعا می خواهید به آنها دست یابید، و کشف آنچه که بر سر راه شما مانعی خواهد بود به شما این اگاهی را می دهد که مهم ترین هدف هایتان را در زندگی اولویت بندی کنید.

۹- دوباره و دوباره چک کنید

پرسیدن چند سوال سخت از خود، دیدی به شما می دهد که بتوانید با انگیزه و انرژی در طولانی مدت باقی بمانید. انگیزه و قدرت اراده کاهش پیدا می کند و این کاملا طبیعی است. تنها تعیین هدف و پیش رفتن مهم نیست. انگیزه ها تغییر می کنند. حتی اهداف می توانند تغییر کنند. با خود تمام این ها را بررسی کنید و مرتبا مورد ارزیابی دوباره قرار دهید تا به حفظ خودتان در مسیر پیشرفت کمک کرده باشید.

به اشتراک بگذارید: تلگرام گوگل پلاس لینکدین


نظر خود را بیان کنید