مجله اینترنتی تناسب اندام بانوان و مردان تبلیغات


پاک مهر

۹ گیاه خانگی تصفیه کننده‌ هوا که تقریبا از بین نمی‌روند

دفتر کار یا خانه‌ی شما چه اشتراکی با سفینه‌ی فضایی ناسا دارد؟ متاسفانه پاسخ ممکن است کیفیت پایین هوا باشد. آلاینده‌های خانگی در میان پنج خطر محیطی برای سلامت عمومی دسته ‌بندی شده‌اند: هوای راکد داخلی باعث ساخته شدن و وجود آلاینده‌ها به میزان بیش از تحمل تنفس انسان می‌شود. زندگی و کار در محیطی مملو از آلاینده‌های هوا و فقدان تهویه مناسب باعث «سندرم ساختمان بیمار» می‌شود که می‌ تواند باعث سردرد، گیجی، تهوع و تحریک چشم، گوش و بینی شود. خوشبختانه، دانشمندان ناسا در تلاش هستند تا این مشکل را دریافته و راه‌ حلی برای آن پیدا کنند. راه حل عصر فضا، روشی ساده است که همه می‌توانند به کار برند برای تمیز کردن هوا از گیاهان خانگی استفاده کنید.

ماجرا چیست؟

از آنجا که افراد بیش از ۹۰ درصد وقت خود را در فضای بسته می‌گذرانند، کیفیت هوا اهمیت دارد. مبلمان، اثاثیه، مواد ساختمانی مصنوعی و محصولات پاک کننده در خانه و محل کار می‌تواند ترکیب های سمی مختلفی را مثل فرمالدئیدها متصاعد کند. آلودگی هوای داخلی می‌تواند توسط گرده‌ها، باکتری‌ها و قارچ ها ایجاد شود. آلاینده‌های خارجی نیز مثل دود خودروها راه خود را به داخل خانه‌ها پیدا می‌کنند. همه‌ی اینها در فضاهای کوچک یا با تهویه‌ی نامناسب بدتر می‌شود (مثلا آپارتمان شما با آن پنجره که سال گذشته تصادفا مسدود شده است).

خبر خوب این است که یک راه ساده و به صرفه برای مبارزه با چیزهای ناخوشایندی که ممکن است تنفس کنید، وجود دارد و دقیقا از دنیای طبیعت می‌آید. گیاهان هوا را تصفیه می‌کنند، و آنها را بخشی از چیزی می‌کنند که ناسا آن را «سیستم پشتیبانی زندگی طبیعت» می‌نامد. افزودن گلدان گل به اتاق، میزان ذرات هوا را کاهش می‌دهد (هر چند گیاهان شکوفه کرده ممکن است ترکیبات خود را به هوا اضافه کنند).

پس گیاهان خانگی چطور هوا را پاکیزه می‌کنند؟ گیاهان بخشی از ذرات را از هوا جذب می‌کنند و همزمان دی‌اکسید کربن را جذب کرده و طبق فرآیند فتوسنتز آن را به اکسیژن تبدیل می‌کنند. اما این همه‌ی ماجرا نیست. میکرو اورگانیسم‌های مرتبط با گیاهان در خاک گلدان وجود دارند و این میکروب ها مسئول بخش اعظم اثر پاک کنندگی گیاهان هستند.

ورای کیفیت هوا، گیاهان باعث می‌شوند افراد حال بهتری داشته باشند. به عنوان مثال، بیماران بیمارستان که در اتاق خود گل و گیاه دارند وضعیت بهتر و فشار خون پایین‌تر و سطح استرس کمتری دارند. به همین ترتیب گیاهان خانگی، با هوشیار نگه داشتن و کاهش خستگی ذهنی افراد را باهوش‌تر می‌کند.

برنامه عملی شما

هرچند گیاهان خانگی ممکن است برای آنها که استعداد پرورش گیاه ندارند یا ترس از تعهد دارند باعث شرمساری شود، اما مراقبت از بسیاری گیاهان کار ساده‌ای است، در واقع آن قدر ساده که برای از بین بردن آنها باید سخت تلاش کنید. اینجا، با استفاده از تحقیق ناسا فهرستی از ۹ گیاه تقریبا غیر قابل تخریب گرد آورده‌ایم.

هر کدام از گیاهان محیط مناسب خود را دارند پس به برچسب آنها توجه کنید یا در اینترنت جستجو کنید تا بدانید چقدر نور خورشید و آب نیاز دارند. اگر گیاه شما گلدان زیبایی ندارد، یا اگر از گلدان قبلی بیرون زده، می‌توانید به سادگی آن را عوض کنید. گلدانی پیدا کنید که بزرگتر از قبلی باشد، به ته گلدان خاک اضافه کنید و گیاه را در آن بگذارید به طوری که سطح خاک در همان اندازه‌ی قبلی بماند. در پایان، خاک گلدان را با دقت در لبه‌های گیاه بریزید، به آن آب بدهید و هورا!

۱- گل داوودی

در تحقیقات ناسا، این گیاه قهرمان تصفیه هوا بوده و آمونیاک، بنزن، فرمالدئید و زایلن را از فضا حذف می‌کند. این گیاه، در فروشگاه های گل و گیاه فراوان و ارزان پیدا می‌شود و بعد از شکوفه دادن می‌تواند بیرون از خانه کاشته شود.

آلاینده‌های تصفیه کرده: آمونیاک، بنزن، فرمالدئید و زایلن

۲- گیاه عنکبوتی

گیاه عنکبوتی از ساده ‌ترین گیاهان خانگی برای پرورش هستند و این مساله آنها را انتخابی عالی برای صاحبان تازه‌ کار و فراموش ‌کارشان می‌کند. گیاه عنکبوتی طرفدار روشنایی و نور غیر مستقیم است و با گل هایی که از گیاهان عنکبوتی کوچک می‌رویند، شاخه می‌زند.

آلاینده‌های تصفیه کرده: فرمالدئید و زایلن

۳- درخت اژدها

بیش از ۴۰ گونه‌ی متفاوت از درخت اژدها وجود دارد که یافتن یکی مناسب خانه یا محل کار شما را آسان می‌کند. آنها گیاهان شاخ و برگ‌دار رایجی با برگ های بلند و پهن هستند که اغلب با خطوط سفید، کرم یا قرمز از هم متمایز می‌شوند. آنها که حیوان خانگی دارند ممکن است گیاه دیگری را انتخاب کنند، چون این گیاهان برای گربه‌ها و سگ ها سمی هستند.

آلاینده‌های تصفیه کرده: بنزن، فرمالدئید، زایلن و تری‌کلرواتیلن

۴- فیکوس بنجامین

هر چند فیکوس در خانه‌ی بومی خود در جنوب شرقی آسیا یک درخت است، وقتی در خانه رشد می‌کند، یک گیاه سرسخت است که تا ۳ متر رشد می‌کند. پس چرا فیکوس نداشته باشیم؟ این گیاه خانگی که نیازمند مراقبت کمی است را پرورش دهید. آن را در روشنایی و زیر نور غیر مستقیم قرار داده و اجازه دهید بین دو آبیاری، خاک آن خشک شود. هر چند این گیاه قدرت تصفیه کنندگی بالایی دارد، می‌تواند در پایان بهار در فضای باز هم نگهداری شود و وقتی هوا گرم و بالاتر از انجماد است آن را به خانه بازگردانید.

آلاینده‌های تصفیه کرده: بنزن، فرمالدئید، زایلن و تری‌کلرواتیلن

۵- گل برگ قاشقی

گل برگ قاشقی نسبت به دیگر گیاهان این فهرست کوچکتر است، اما همچنان توانایی بالایی در پاک کنندگی هوا دارد. این گیاه آسان رشد می‌کند و در بیشتر زمان فصل تابستان گل می‌دهد. فقط مراقب باشید که این گل ها مقداری گرده و رایحه‌ی گل به فضا می‌دهند، پس بهتر است اتاق خود را با آنها پر نکنید. گل برگ قاشقی را در سایه قرار دهید و خاک آنه را بدون آب دادن زیاد، مرطوب نگه دارید.

آلاینده‌های تصفیه کرده: آمونیاک، بنزن، فرمالدئید و تری‌کلرواتیلن

۶- سرخس برگ شمشیری

این گیاه هوا را از یک جای خنک با رطوبت بالا و نور غیر مستقیم تصفیه می‌کند. نسبتا آسان رشد می‌کند اما باید مرطوب بماند. خاک سرخس برگ شمشیری را هر روز بررسی کنید تا ببینید به آب احتیاج دارد یا خیر و یک بار در ماه آن را در آب فرو ببرید.

آلاینده‌های تصفیه کرده: فرمالدئید و زایلن

۷- گیاه ماری (زبان مادرشوهر)

این یکی از گیاهانی است که به سختی از بین می‌رود. گرچه گاه و بیگاه به آب نیاز دارد اما خشکی و مقداری نور خورشید را ترجیح می‌دهد.

آلاینده‌های تصفیه کرده: بنزن، فرمالدئید، زایلن و تری‌کلرواتیلن

۸- نخل خیزران (بامبو)

این نخل ها که ستاره تصفیه‌ی فرمالدئید هستند در نور مستقیم یا فراوان رشد می‌کنند. آنها مقدار زیادی هوا را تصفیه می‌کنند که بخشی از آن به این دلیل است به مقدار زیادی رشد می‌کنند و به حدود ۳٫ ۵ متر می‌رسند که این مساله آنها را به گیاهان خانگی جذابی (و دوستدار حیوانات) تبدیل می‌کند.

آلاینده‌های تصفیه کرده: بنزن، فرمالدئید و تری‌کلرواتیلن

۹- آلوئه ورا

علاوه بر اینکه نگهداری از آلوئه‌ورا ساده است، این گیاه برای سلامتی تاثیرات جدی دارد. برگ های گیاه حاوی مایع شفافی سرشار از ویتامین، آنزیم، آمینو اسید و دیگر ترکیبات هستند که خواص درمان زخم، آنتی‌ باکتریال و ضد التهاب دارد و شواهدی وجود دارد که آلوئه ورا به بهبود عوارض پوستی مانند پسوریازیس کمک می‌کند.

آلاینده‌های تصفیه کرده: فرمالدئید

ارسال مطلب به دوستان در تلگرام
اشتراک:


۱ دیدگاه

نظر خود را بیان کنید