مجله اینترنتی تناسب اندام بانوان و مردان تبلیغات۱۱ چیزی که به ندرت کسی در مورد نایکی می داند!

امسال نایکی ۵۰ ساله شد. برای جشن آن، یک باشگاه انگلیسی به نام My Fitness Boutique، این اینفوگرافی را برای جشن گرفتن پنج دهه حضور شرکت کفش و پوشاک در تجارت، درست کرده است. ما برخی از جالب ترین حقایق را از این اینفوگرافی، و چند بخش کوچک هم از سایت های اینترنتی گلچین کرده ایم که ممکن است مردم هرگز اینها را درباره ی مشهورترین برند ورزشی دنیا ندانند.

۱- نایکی در سال ۱۹۶۴ با عنوان Blue Ribbon Sports تأسیس شد. در ابتدا به عنوان یک توزیع کننده برای تولیدی کفش ژاپنی Onitsuka Tiger (که به Asics مشهور است) شروع به کار کرد. در سال ۱۹۷۱ رسماً به شرکت نایکی تبدیل شد.

۲- شرکت تنها با ۱۲۰۰ دلار در بانک تأسیس شد. این شرکت توسط Bill Bowerman یک مربی دو و میدانی و Phil Knight، یک دونده ی مسافت متوسط اهل لهستان که به عضویت دانشگاه Oregon در آمد، تأسیس گردید.

۳- Knigh از ابتدا می خواست شرکت را «بُعد ۶» بنامد. نام نایکی از الهه ی پیروزی یونان گرفته شده است، و «نای-کی» تلفظ می شود. اولین کارمند نایکی، Jeff Johnson، این نام را پیشنهاد داد.

۴- اولین کفش نایکی در یک دستگاه وافل ساز ساخته شد اولین لحظه ی اورکا گفتن Bowerman (اشاره به ماجرای ارشمیدس) برای نوآوری کفش در سال ۱۹۷۱ رخ داد، زمانی که او و همسرش در حال درست کردن وافل برای صبحانه بودند. ایده ی ایجاد یک الگوی شیاردار بر کف کفش های ورزشی، برای کمک به چسبیدن کفش ورزشکاران به زمین، جرقه زد. این موضوع باعث به وجود آمدن «کفش وافلنایکی» شد، که در سال ۱۹۷۴ به ثبت رسید (به قیمت دستگاه وافل ساز همسرش باربارا)، نایکیاین را در سایت خبری خود توضیح می دهد.

۵- کفش نایکی مدل swoosh توسط دانشجوی دانشگاه ایالتی پورتلند، Carolyn Davidson، با هزینه ی تنها ۳۵ دلار (به پول امروز تنها حدود ۲۰۰ دلار) طراحی شد. در مرحله ی بعد، به او سهامی داده شد که اکنون بیش از ۶۴۰ هزار دلار ارزش دارد.

۶- شعار «Just Do It» (فقط انجامش بده) از قاتل زنجیره ای، Gary Gilmore که درست پیش از اعدام توسط جوخه ی اعدام در سال ۱۹۷۷ گفت «let’s do it» (بیایید انجامش بدیم) الهام گرفته شد. این افشاگری در مستندی در سال ۲۰۰۹ درباره ی تبلیغ به نام «Art & Copy» صورت گرفت.

۷- اولین کمپین «Just Do It» در سال ۱۹۸۸ به راه افتاد. تبلیغ نشان دهنده ی Walt Stack، تندیس یک دونده ی ۸۰ ساله، در حال عبور از پل Golden Gate، بود.

۸- بنا به گفته ی Forbes، بر خلاف این حقیقت که او از سال ۲۰۰۳ بسکتبال را به صورت حرفه ای بازی نکرده است، مایکل جردن طبق گزارشات همچنان به صورت سالانه ۶۰ میلیون دلار حق مالکیت از نایکی دریافت می کند. همین موضوع او را به ورزشکاری که دارای بزرگترین معامله ی انجام شده با نایکی است، تبدیل می کند.

۹- تنیس باز حرفه ای رومانیایی، IlieNastase، «دلقک بخارست» اولین ورزشکاری بود که با نایکی برای تبلیغ و پشتیبانی از این برند، در سال ۱۹۷۲ قرارداد همکاری منعقد کرد. Nastase تنیس باز با استعدادی بود اما به خاطر خلق و خوی غیرعادی خود بد نام شد و در طول مدت زندگی کاری خود، جرائم، تعلیقات، و محرومیت های مختلفی به او وارد شد.

۱۰- بنا به گفته ی Career در کتاب Sports، موسیقی تبلیغ سال ۱۹۸۷ نایکی برای کفش Air Max توسط گروه بیتلز (The Beatles)، به نام Revolution (انقلاب) اجرا شد. اولین باری که از یک آهنگ بیتلز در یک تبلیغ تلویزیونی استفاده می شد.

۱۱- بزرگترین فروشگاه نایکی در جهان در وطن اصلی خود، یعنی آمریکا نیست، بلکه در خیابان آکسفورد لندن قرار دارد. ۵/۱۰ میلیون یورو هزینه ی ساخت فروشگاه شد، که دارای سه طبقه و تقریباً ۱هکتار زیربناست. این فروشگاه با ظاهری شبیه به یک میدان شهری ساخته شد.

به اشتراک بگذارید: تلگرام گوگل پلاس لینکدین


۱ دیدگاه

نظر خود را بیان کنید