مجله اینترنتی تناسب اندام بانوان و مردان تبلیغاتچگونه اسید معده را کاهش دهیم؟

۱۰ تا از بدترین مواد غذایی برای رفلاکس اسید معده
(46 رای, میانگین: 3٫20 از 5)

هر چیزی که می‌خورید از دهانتان عبور می‌کند، از مری شما پایین می‌رود، و به معده‌تان می‌رسد. اما اگر رفلاکس اسید معده داشته باشید، این روند می‌تواند دردناک باشد.

کریستین فریسورا، متخصص گوارش در مرکز پیشرفته‌ی مراقبت از گوارش در نیویورک می‌گوید: بسیاری از غذاها می‌توانند علائم رفلاکس اسید را با کاهش حجم دریچه‌ی جداکننده‌ی مری از معده و افزایش زمانی که غذا در معده می‌ماند بدتر کنند، یا باعث شوند که معده اسید بیشتری تولید کند.

همچنین غذاهایی وجود دارند که باعث می‌شوند معده، اسید بیش از حد تولید کند که می‌تواند به مری برگردد و باعث سوزش شود. اگر شما یکی از میلیون‌ها شخصی هستید که از بیماری رفلاکس اسید رنج می برند، شاید بهتر باشد این ۱۰ ماده‌ی غذایی را از برنامه‌ی غذایی‌تان حذف کنید.

 1. گوجه فرنگی

دکتر جرمی تیان، متخصص بیوپزشکی و دانشمند پژوهشی ارشد در علوم بهداشت USANA می‌گوید: گوجه فرنگی و محصولات مشتق از آن، حاوی اسید سیتریک و اسید مالیک هستند و می‌توانند باعث شوند که معده، اسید بیش از حد تولید کند و وقتی حجم اسید خیلی بالا رفت، اسید معده به سمت مری می‌رود.

کریستین فریسورا می‌گوید: متاسفانه شما کار زیادی نمی‌توانید انجام دهید، حتی پختن گوجه فرنگی، مقدار اسیدیته آن را آنقدر پایین نمی‌آورد که از رفلاکس اسید جلوگیری شود. اگر سس پاستا یا پیتزا درست می‌کنید، به آن بهانه، سس را با خامه چرب نکنید، زیرا غذاهای پرچرب نیز می‌توانند باعث علائم رفلاکس شوند.

 1. مرکبات

تحقیقات منتشر شده در سالنامه‌ی اتولوژی، راینولوژی و حنجره شناسی نشان می‌دهد که کاهش مصرف اسیدهای رژیم غذایی می‌تواند علائم رفلاکس اسید مانند سرفه و گرفتگی صدا (حتی در بیمارانی که دارو، کمکی به آنها نمی‌کند) را کاهش دهد.

اگر تصمیم دارید که مصرف اسید در رژیم غذایی‌تان را محدود کنید، کاهش مصرف مرکبات بسیار مهم است. جرمی تیان می‌گوید: مصرف آبلیمو تقریبا معادل ریختن مستقیم اسید به معده‌ی ما می‌باشد. با این حال، مرکبات دیگر مانند پرتقال و گریپ فروت نیز می‌توانند علائم را تشدید کنند.

اگر واقعا هوس یک میوه‌ی آبدار کرده‌اید، آناناس را انتخاب کنید. مصرف آناناس را نیز از مقدار کم شروع کنید زیرا با وجود آنکه جزو مرکبات نیست، اما می‌تواند بطور بالقوه باعث تشدید رفلاکس اسید سیتریک شود.

 1. پیاز

جرمی تیان می‌گوید: از پیاز دوری کنید. ارتباط بین پیاز و رفلاکس اسید کاملا روشن است. پیاز، فشاری را که باعث می‌شود اسفنکتر تحتانی مری برای جدا کردن معده از مری بسته شود، کاهش می‌دهد و با توجه به تحقیقات دانشگاه اوکلاهاما در مورد مشکلات گوارشی در بیمارانی که مشکل رفلاکس اسید داشتند، مصرف پیاز، مقدار زمانی که معده، PH کمتر از ۲ دارد را افزایش می‌دهد (هر چه PH کمتر باشد، اسیدیته بیشتر است) و سوزش سر دل و باد گلو را تشدید می‌کند.

متاسفانه پختن پیاز، تاثیر زیادی بر کاهش میزان اسیدیته‌ی آن ندارد، بنابراین اگر واقعا به پیاز علاقه دارید، می‌توانید مقدار کمی موسیر یا پیازچه مصرف کنید تا ببینید که میزان تاثیر آنها بر رفلاکس چقدر است.

 1. نوشیدنی‌های گازدار

هرچقدر نوشیدنی گازدار بیشتری بنوشید، به همان اندازه خطر سوزش سر دل را بالا می‌برید. چرا؟ جرمی تیان می‌گوید: گاز آزاد شده از نوشابه‌های گازدار، فشار معده را افزایش می‌دهد. در واقع، تمام آن حباب‌هایی که روی نوشابه می‌بینید، به معده فشار می‌آورند و آن را منبسط می‌کنند و دریچه‌ی مری را مجبور به باز شدن می‌کنند.

بسیاری از آنها حاوی کافئین (که در برخی از افراد باعث تحریک علائم رفلاکس معده می‌شود) نیز هستند و همچنین بسیار اسیدی‌اند. نوشابه‌های رژیمی، بدتر از همه هستند زیرا معمولا PH آنها بین ۲.۵ تا ۳.۷ است.

همچنین بخوانید: چگونه نوشابه را ترک کنیم؟
عوارض نوشیدن الکل برای بدن

عوارض نوشیدن الکل برای بدن

 1. الکل

نبیل فاروقی، پزشک و استادیار آلرژی و ایمونولوژی در مرکز پزشکی دانشگاه ایالتی وکسنر است که با بیماران مبتلا به رفلاکس اسید کار می‌کند تا از آسیب به مری و علائم تنفسی جلوگیری کند.

او می‌گوید: نوشیدنی‌های الکلی، LES را شل می‌کند، اجازه می‌دهد که اسید معده وارد مری شود و باعث احساس سوزش وحشتناکی می‌شود که افراد مبتلا به رفلاکس بخوبی با آن آشنا هستند.

اگر از این نوشیدنی‌ها استفاده می‌کنید می‌توانید با اجتناب از نوشیدنی‌هایی مانند آبجو و شامپاین، از حملات رفلاکس جلوگیری کنید. همچنین باید مراقب نوشیدنی‌های محرک رفلکس مانند آبمیوه‌های اسیدی و نوشابه‌های گازدار نیز باشید.

 1. غذاهای تند

یکی از چیزهایی که بیماران مبتلا به رفلاکس معده خیلی از آن شاکی هستند، غذاهای تند است که علائم را تحریک می‌کند، اما تحقیقات نشان می‌دهد که غذاهای تند، روی فشار بر دریچه‌ی مری که باعث بسته شدن آن می‌شود، تاثیری نمی‌گذارند.

به گفته‌ی کریستین فریسورا، مشکل اینجاست که غذاهای تند باعث تحریک مری می‌شوند. جرمی تیان می‌گوید: اگر غذایتان پیاز داشته باشد و مقداری هم تند باشد، این دو چیز باهم منجر به رفلاکس معده می‌شوند.

 1. غذاهای چرب

به گفته‌ی کریستین فریسورا چربی‌ها به آرامی هضم می‌شوند، و این یعنی آنها مدت بیشتری در معده می‌مانند و به اسید معده، فرصت بیشتری می‌دهند تا بالا بیاید و به مری برسد. با این حال، مشکل بزرگتر در غذاهای پر چرب و کم خاصیت می‌تواند این باشد که به افزایش وزن دامن می‌زنند.

تحقیقی که در فارموکولوژی و درمان غذایی منتشر شد، نشان می‌دهد که چاقی باعث اختلالات مری می‌شود که با علائم رفلاکس مرتبط است.

فریسورا توصیه می‌کند که اگر می‌خواهید یک وعده‌ی غذایی پرچرب مصرف کنید، مقدار کمی از آن مصرف کنید و چند ساعت قبل از خواب آن را بخورید. اگر با شکمی پر از غذاهایی که آرام هضم می‌شوند دراز بکشید، خطر سوزش سر دل در وسط شب را افزایش می‌دهید.

 1. قهوه

در حالیکه کارشناسان، دلیل آنرا بدرستی نمی‌دانند، اما استفاده از قهوه به مقدار زیاد، با افزایش علائم رفلاکس اسید در ارتباط است. بعنوان مثال در یک مطالعه در آلمان، محققان دریافتند که قهوه‌ی کافئین دار، علائم بیماران رفلاکسی را تا حد زیادی افزایش داده است.

با اینحال کافئین موجود در چای، هیچ تاثیری روی علائم این بیماران نداشت. نبیل فاروقی توصیه می‌کند که اگر قهوه مصرف می‌کنید، سعی کنید از قهوه‌هایی که بیشتر بو داده شده اند (تیره تر) استفاده کنید، زیرا اسیدیته‌ی آنها کمتر است و تحمل آنها برای معده راحت‌تر از قهوه‌هایی است که کمتر بو داده شده‌اند.

جرمی تیان می‌گوید: در هر صورت، بهترین کار برای شما این است که مصرف قهوه‌تان را به یک فنجان در روز محدود کنید.

 1. شکلات

بحث‌های زیادی در مورد اینکه آیا شکلات کافئین دار باعث تحریک علائم رفلاکس می‌شود یا نه وجود دارد. اما تحقیقات دانشگاه میشیگان نشان می‌دهد که وقتی افراد دارای رفلاکس اسید، شکلات می‌خورند، مقدار زیادی سروتونین از روده‌شان ترشح می‌شود که باعث می‌شود اسفنکتر تحتانی مری شل شود.

شکلات‌های حاوی مقدار زیادی چربی نیز نقش مهمی در تحریک علائم رفلاکس اسیدی دارند. این، یعنی در حالیکه شکلات تلخ در مقایسه با شکلات شیری انتخاب سالم تری است و حاوی درصد بالاتری از آنتی اکسیدان‌های کاکائو است و شکر کمتری دارد، اما ممکن است باعث تشدید بیشتر علائم در بیماران رفلاکس اسید شود.

 1. نعناع فلفلی

این گیاه، معده را فریب می‌دهد. در حالیکه نعناع می‌تواند برای کاهش سوء هاضمه در افرادی که رفلاکس معده ندارند مورد استفاده قرار گیرد، اما در کسانی که از این بیماری رنج می‌برند می‌تواند باعث سوزش سر دل شود.

دلیلش آنست که در حالیکه گیاهی ضد نفخ است، یعنی می‌تواند از تشکیل گاز در دستگاه گوارش جلوگیری کرده و به خارج کردن گاز نیز کمک کند، تسکین دهنده‌ی منتول می‌تواند بطور بالقوه LES را شل کند.

اگر در غروب هوس خوردن یک فنجان چای نعناع آرامش بخش کردید، کریستین فریسورا توصیه می‌کند که آنرا با آب رقیق کنید یا چای زنجبیل را جایگزین آن کنید زیرا معمولا دستگاه گوارش را آرام می‌کند.

شما چه فکری می‌کنید؟

در حالیکه گزارش شده این مواد غذایی معمولا باعث تحریک رفلاکس معده می‌شوند، به یاد داشته باشید که روی تمام اشخاص مبتلا به رفلاکس اسید، تاثیر یکسانی نمی‌گذارند.

آیا از رفلاکس اسید رنج می‌برید؟ کدام یک از این مواد غذایی باعث ایجاد درد در شما می‌شوند و کدامیک نه؟ کدام مواد غذایی دیگر، علائم شما را تشدید می‌کنند؟ نظراتتان را در زیر با ما در میان بگذارید.

به اشتراک بگذارید: تلگرام گوگل پلاس لینکدین


68 دیدگاه

 1. سلام کسی فوق تخصص گوارش که کارش خیلی خوب باشه تو تهران میشناسه معرفی کنه

 2. سلام ب همگی
  همسر منم این مشکل رو داره ولی با مصرف روزانه پنج عدد بادام شیرین ناشتا خوب شده
  حتی روغن بادام شیرین هم فوق العاده تاثیر گذراه
  توصیه میکنم امتحان کنین

 3. سلام من ی رژیم اشتباه گرفتم بعد با شکم خالی ۴تا قرص خوردم بعد قهوه خوردم بعد اسپر۳خوردم بعد رفتم باشگاه بعد باشگاه سرگیجه میگرفتم گفتم غذا بخورم خوب میشم غذا خوردم باز سر گیجه میگرفتم رفتم دکتر گفت اسید معدت رفته بالا الانم هی غذا میخورم باز گرسنم میشه زود هضم میشن چیکار کنم راهنمایی کنید با تشکر.

 4. واقعا تاثیر دارد.پس من سعی میکنم مصرف نکنم. چون اگر بخام باردار بشم اذیت میشم من عضلاتم میگیره تنگی نفس.و اب دهنم زیاد میشه شما بگید چه کنم

 5. چند روزه وقتی قهوه میخورم
  معدم ریفلاکس میکنه
  این در حالیه ک اگه دو روز پشت سر هم قهوه مصرف نکنم
  شدیدا دچار سردرد میشم
  نمیدونم باید چی کار کنم
  خیلی برام عجیبه

 6. سلام رامین هستم نمیفهمم مریضی خود را تشخیص کرده نتاستم پیش هر داکتر که رفتم باز هم نتیجه نداد
  از من قلبم را میگره درد میکنه نفسم قید میشه دب میشم شب ها خواب ندارم و خیلی وزن کم کردم میشه کمک ام کنین تشکر

  • رامین عزیز من پزشک عمومى هستم، بهتر است جهت انجام اندوسکوپى به متخصص مراجعه کنید

 7. سلام من دو ماهه رفلاکس دارم اسید معدم انقدر زیادهکه با خوردن دچار رفلاکس میشم تا دلتون بخوادد رفتم دکتر تورو خدا راهنمایی کنید در واقع به دادم برسید خسته شدم ۷ کیلو کم کردم تو این دو ماه هیچی نمیتونم بخورم

  • منم مثل شما بودم تمام داروها رو هم امتحان کردم
   تنها دارویی که نجاتم داد نولپازا ۴٠ روزی یک عدد صبح قبل ناشتا بود

  • سلام من یه دکتر عالی سراغ دارم حتما حتما نتیجه میگیرید, دکتر فرهنگ رسایی شیراز خیابان زند روبروی خیابان انوری. دختر منم همین بیماری را دارد واقعا نتیجه گرفت. عصر ها بجز دوشنبه وپنجشنبه ها هست همان روز نوبت میده از قبل نوبت نمی خواد.داروهایش خارجیه وگرونه ولی واقعا نتیجه میده. دکتره پیر هست ولی تجربش عالیه .

 8. سلام.اسید معده من زیاده و باردارم هستم ۷ هفته و خودم که ویاردارم به غذا بخاطر اسید معدم هم نمیدونم باید چی بخورم لطفا راهنمایی کنید.

 9. اکثر کسانی که رفلاکس دارند (مثل خود من) به احتمال زیاد معده شون به میکروب هلیکوباکتر پیلوری آلوده شده و متخصص بعد از آندوسکوپی میتونه این میکروب رو شناسایی کنه و برای درمان دارو تجویز کنه …من خودم از متخصص سوال کردم واقعا بیماری من چیه ؟ جایی زخم شده مثل مری ؟ و درجواب گفت ما اول باید این میکروب رو از داخل معده پاک کنیم . بعد از یک هفته از استفاده داروها احساس میکنم به طرز محسوسی از سوزش سر معده ام کم شده با اینکه خیلی رژیم غذایی رو رعایت نکردم و حتی بعد ناهار دراز کشیدم . داروها : کلاریسین 500 – آموراکس 500 – پایلوزک 20 که یه جور امپرازوله

 10. من بیماری ریفلاکس معده دارم و همه این مواردی رو که گفتید برام ضرر داره و حالم رو بد می کنه به اضافه هزارتا مواد غذایی دیگه مثل سویا، برنج خارجی، آناناس، زعفران، تخم مرغ، خیار، آلو، سیر، ذرت، سس مایونز، انار، آلبالو، گیلاس، زردآلو، شلیل، آشتالو، کلم، کاهو، درواقع همه میوه ها و سبزیجات مخصوصا خام، هندوانه، حبوبات، و غذاهای خیلی چرب مثلا سیب زمینی و مرغ سرخ شده نه ولی کله پاچه چرا.یا گوشت خیلی چرب و ماست چرب اینا اذیتم می کنه

 11. سلام میشه بگید چه غذا هایی باید بخوریم؟؟
  منظورم مواد غذایی که باید بخوریم نیست
  چند نوع غذا نام ببر که میشه خورد؟؟
  ممنون میشم جواب بدید.

  • هویج، موز، سیب، سمنو، گردو، پنیر لیقوان ، ماست کم چرب پروبیوتیک ، کباب بدون فلفل و پیاز ، قرمه سبزی بدون حبوبات و با روغن کمتر.فسنجون با رب انار کم.مرغ سرخ شده و سیب زمینی سرخ شده.مرغ آب پز و سیب زمینی آب پز. برنج خارجی و سویا هم اصلا نخورید

 12. سلام
  مدت ماه هست که بعد خوردن غذا احساس میکنم غذا توی گلوم گیر کرده و سوزش هم ندارم فقط معدم احساس سنگینی دارد .
  ممنون میشم راهنمایی کنید با تشکر

  • معدتون زیاد اسید ترشح می کنه زودتر به فوق تخصص مراجعه کنید تا از الان اقدامات موثرتری انجام شه

 13. من همه نوع قرصی همه نوع دارو گیاهی خوردم بی فایده.فقط میتونم بگم خستم حسابی از این بیماری

  • سلام. نمیدونم شما تو کدوم شهر هستید ولی من یه دکتر خیلی عالی سراغ دارم البته چند روز دیگه قرار ه بره امریکا, یعنی واقعا عالیه. دکتر فرهنگ رسایی در شیراز خیابان زند. ,هر روز عصر بجز دوشنبه وپنج شنبه هست و همان روز نوبت میده از قبلم نمیخواد نوبت بگیری, داروهای خارجی میده ولی واقعا جواب میده هر که عاجز شده از دکتر رفتن حتما بره پیشش.دختر منم همین مشکل رو داشت بردمش خوب شد مخالف اندوسکوپی هم هست.

 14. سلام
  دوستان اول از همه میخام بگم که سوزش معده با رفلاکس فرق میکنه….
  سوزش معده یک علامت است نه یک بیماری.*** در حقیقت سوزش معده، سوزش ساده ای است که در زیر قفسه سینه احساس می شود***
  ***ولی ریفلاکس یک بیماری است که باعث آسیب مری (مثل مری بارت) می شود و سوزش معده یا سوزش سردل نیز یکی از علائم شایع آن می باشد. همه افراد می توانند گاهی اوقات دچار سوزش سردل شوند، مثلا در اثر پرخوری یا خوردن غذای تند، اما ریفلاکس یک بیماری مزمن می باشد.***
  ***پس کسانی که دچار سوزش معده هستند نگران نباشند با تغذیه مناسب و یه سری داروی گیاهی بطور کامل مشکل حل میشه***
  ۱-شیرین بیان که من خودم به صورت قرص تهیه کردم کامل معتبر هم هست…البته میگن که شیرین بیان رو فشار خون تاثیر داره در طولانی مدت اما کسایی که فشار نرمال دارن مشکلی نیست…
  ۲-داروی دوم که خیلی ساده و مفیده و هیچ عوارضی هم نداره عرص زنیـــــــــــان هستش که خیلی خیلی خوبه و زود جواب میده…

  خواص درمانی

  ضد نفخ
  ضد انگل و قارچ
  باد شکن
  ضد ترشی معده
  ضد تهوع
  خلط آور و تقویت معده
  مقوی قوای جنسی
  هضم غذا
  سوء هاضمه
  رفع گرفتگی گوش
  مفید برای ترک اعتیاد مواد مخدر
  ضد تشنج
  سکسکه
  مفید برای بیماریهای عصبی

  روش مصرف

  یک فنجان بعد از هر غذا میل شود

  نکات مهم

  عرق زنیان دارای طعم تیز و تند است ولی با اثر بخشی سریع که دارد این مسئله قابل چشم پوشی خواهد بود

  اشخاصی که طبع گرم دارند همراه با عرق شاتره و کاسنی میل کنند

  • من خودم عرق زنیان رو استفاده کردم هنوز از قرص های شیرین بیان استفاده نکردم عرق زنیان خیلی خوبه….

 15. سلام اسید معده من خیلی زیاد از حتی بعضی وقت ها که زیاد میشود حساسیت پوستی میکنم روی شکم من لکه ها قرمز رنگ میاد بیرون بعد از چند روز پرهیز از چربی تلخی شیرینی خودش خوب میشه و از خوردن فلفل و پیاز و تخم مرغ خیلی زیاد میشه یک شبه روی شکم من یا روی سینه ام لکه های قرمز رنگ میاد بیرون

 16. درضمن دوستان گلم بهتون پیشنهاد میکنم تامیتونید کاهوی تازه مصرف کنید
  و
  ماکارونی و پیاز و سیر و نوشیدنی های گازدار و فست فود و کباب کوبیده و سیب زمینی سرخ شده مخصوصا شب . و قرمه سبزی و حبوبات و میوه های ترش و ملس مصرف نکنید . درواقع من با محدود کردن رژیم غذاییم به فقط دوسه نوع غذا تونستم علایم رو مقداری بهبود ببخشم

  • همیوپاتی یک طب جدیدی هست حتی جدیدتراز طب سنتی و سوزنی که بیشتر افرادی که از درمان ها نا امید شدن اند این برایشان کار صد در صدی انجام میدهد که به صورت قطره است بدون عوارض دکتراشم تو تهران وجود دارن …ولی واقعا اثر دقق و موثر و دایمی داره …بدون عوارض متابولیسم اثرشم با استفاده از سیستم ایمنی بدنه که با بوسیله ی اون درمان رو انجام میده…..ضمنا استرس هم از خودتون دور کنید شاید پیش خودتون بگید که این چه جرتی میگه ولی واسه منم پیش اومده بود مشکلات گوارشی ولی من نمیتونستم خوب تسخیص بدم چمه آز خون دادم دکتر حتی ریه رفتم قلب و … همه منو ارجاع دادن روانپزشک حتی دکتر گوارشیم ….و رفتم روانپزشک یه دارو بهم داد که طی 20 روز خوب شدم..یعنیمن قبل این اصلا فکرشو نمیکردم موضوع روحی روانیه…باور کنید 90 درصد روحی روانیه که خودتون عمرا بتونید احساس کنید که مشکلتون روانیه ..برید روانپزشک هوب دکتر اعصاب و روان البته نه روانپزشک ….داشتم میگفتم بعدش این آثاری که از استرس رو سیستم گوارشیم بودو با رعا یت غذایی و همیوپاتی که طب جدیدیست درمان کردم..راه منو به همه بگید و ادامه بدید حتما ردیف میشید حتی بهتراز روز اول…اینم بدونید درسته که الان میگن دکترا کاری ازشون بر نمیاد درست ولی یه چیزو مطمئا باشید یه کسی که دکتر شده کلی خونده فقط راجع به یک موضوع و خیلی باهوشن با حرف زدنتون میفهمن چتونه اگه زیاد اهمیت نمیدن بدونید فهمیدن مشکلتون استرسه

  • پس یادتون باشه تا دکتر اعصاب و روان نرفتید پیش دکتر گوارشی نرید چون فایده نداره ..هرچقدرم قرصا واسه چند دقیقه گوارشتونو ردیف کنن اعصابتون دوباره وضعیتو برمیگردونه اول…………..پس مثلث:1:اعصاب و روان 2-رعایت غذایی 3-همیوپاتی رو به یاد داشته باشید…..حتی در مورد بیماریهای سخت گوارش

  • اگر هم میترسید مشکلتون جدی باشه روغن کتان بگیرید هر روز بخورید که دیگه خیالتون کاملا راحت باشه که طوریتون نیمشه …..کارتر با دارویی تشکیل شده از کتان سرطانشو ریشه کن کرد بد نیست با این گیاه کتان خودتونو تضمین و از بیماری های خطرناک پیشگیری کنید اگر بعد این کارا هم طوریتون بود …دیگه من میدونم با شما .

 17. سلام دوستان من هم این مشکل رو 5 ساله که دارم . برای درمان برگشت اسید آرامش . شادبودن . بیخیال بودن و استفاده ی کاهو و غذاهای کبابی و داروی پنتوپرازول 40 کپسولی عالی هستن . درضمن آندوسکوپی من جواب التهاب و زخم سطحی داشته با این موارد بالا بهترشدم و میتونم تحمل کنم ب راحتی اما بوی بدش ازبین نمیره

 18. گوجه و قلیان و پیاز خیلی بده
  بعدش نوشابه و کم آبی
  نمک هم برای خنثی سازی اسید معده خوبه
  داروی نکسیوم جاگزین امپرازول و اس امپرازول و سیزاپراید کنید
  قیمت زیادی داره ولی خیلی بهتره

 19. من 25 ساله که این مشکل را دارم. تنها راهش پرهیز غذایی و داشتن آرامش است. والسلام

 20. سلام.من از بچگی معده ام درد میکنه چند سالی پشت گوش انداختم تا پارسال رفتم پیش دکتر بعد از کلی ازمایش و اندسکپی تشخیص داده شد که اسید و رفلاکس بسیار شدید دارم.الان هرچی دارو مصرف میکنم و هر غذایی هم بخورم انگار حالم بد تر میشود واقعا نمیدانم چکار کنم؟ اگر کسی هست منو راهنمایی کند تا از این گرفتاری نجات پیدا کنم.20 سالم هست از 10 سالگی این مشکلو دارم.ممنون از راهنمایی تان.

 21. سلام تجربه من درانواع ناراحتی های معده ازسوزش وریفلاکس وترشی ومسمومیت ونفخ واسهال ویبوست استفاده ازمحلول ۱قاشق پودرلیموعمانی بااب معمولی است که معجزه میکنداین توصیه روبرای خیلی هادادم که اثرفوری وارامش بخشی داردوحتی به جرات میتوانم استفاده برای هرمریضی راتاثیربخش بدانم وهیچ ضرری هم نداردچون پودرلیموعمانی سرشارازویتامین سی هست وبخاطرزبری ش مخاط دستگاه گوارش رو تمیزمیکندبه امیداستفاده وسلامتی

 22. سلام من از زمانی که باردار شده ام مشکل رفلاکس دارم دارو هم پنتوپرازول مصرف میکردم خیلی بهتر شده بودم اما از وقتی که دارومو قطع کردم دوباره مشکل برام پیش اومده اونم در حد خیلی شدیدتر.حتی طوری شده که از غذا خوردن افتادم فقط اب میخورم که یکم بتونم نفس بکشم.تورو خدا منو راهنمایی کنید

  • سلام صبای عزیز،
   درمان‌های گیاهی و طبیعی عمدتا به مشکلات خفیف کمک می‌کنند. اما بهرحال ارزش امتحان کردن را دارند. بعنوان مثال شیرین بیان، و آب آلوئه ورا می‌تواند به حالت اسیدی معده التیام بخشد. همچنین باید از مصرف موادی که باعث تشدید این حالت می‌شوند هم پیشگیری کنید. چیزهایی مثل مکمل‌های روغن ماهی، یا نعناع.

 23. سلام دوستان
  من هم به گفته ی دکتر ریفلاکس معده دارم اما اصلا سوزش معده ندارم و ازخوردن چیزهایی که هم گفتن پرهیز نمیکنم با اینکه داروها رو مصرف میکنم اما باز دوباره احساس میکنم که غذا روی سینم گیر کرده لطفا راهنمایی کنیدکه با چه روش دیگری میتوان تشخیص داد که این ریفلاکس معده میتونه باشه ؟؟

 24. شاید بدنها با هم متفاوت باشد و هرکسی نتیجه متفاوتی نسبت به غذا خوردن داشته باشد، اما تجربه خودم؛با اینکه پروفسور بالا و آزمایشات اینگونه نشان داده است خود من بارها از بعضی مرکبات و میوه ها استفاده کرده ام از لیموترش گرفته تا پرتقال- انار- سیب و حتی کیوی که ph آنها در حالت عادی اسیدی است و جواب بسیار خوبی بمن داده چرا که وقتی وارد بدن میشود ضد اسید است ولی بالاترین تجربه ام برای بهبودی، استرس نداشتن-حساس نبودن-وسواس نداشتن و فکر نکردن به مشکل معده و مشکلات است که عالی عمل میکند بسیار بیشتر از تمامی غذاهای قلیایی و ضد اسیدی دنیا.

 25. به نظرمن که گرفتار رفلاکس هستم مطالبتون عالی اما من چند ماه اینا رو رعایت میکنم ولی خوب نمیشم وقتی طرف راست می خوابم بااینکه غذا خورده ام سوزشم کم میشه نمی دونم چطوری نفخ شکمم رو کم کنم.لطفا راهنمایی فرمایید . باتشکر وامتنان امراه جلیلی
  اجرکم عندالله

  • شما اول استرس را از خود دور کنید و بعد برای مشکلتون هنگام خواب دو بالش زیر سر و گردنتان بگذارید تا بالاتر بیاید و رفلکس از بین برود

 26. مطالب خوبي بود.من چهار سال پيش ازسمت چپ ناف تا چند انگشتي بالاتر يهوي سوزش گرفتم دکترم رفتم گفتند روده تحريک پذير.آمپروزل دادند خوب نشدم بعد سه سال رفلاکس شديدم به ان اضافه شد پنتوميد40 + دمپريدون هشت ماه خوردم خوب نشدم تمام ده موارد بالا را چهار ساله نمي خورم ،اندوسکوپيم اضافه بودن اسيده معده ،يا رفلاکس کيسه صفرا را نشونميده ،لطفا راهنمايي کنيد سي سالمه باتشکر

   • مطمئن باش پزشک متخصص هم نمیتونه کاری بکنه چون من همه این مشکلات رو دارم و متخصصها نتونستند کاری انجام بدن

  • اگر مشکل شما از روده نباشد که تشخیص داده نشده احتمال زیاد از استرس و فکر کردن و وسواسی شدن به این موضوع است، هرچقدر هم مشکل دارید حساس نشوید و توجه و تمرکز به حالت معده نداشته باشید کاملا خوب میشود بدون هیچ غذایی، مشکل در فکر شماست.

   • دقیقن مشکل من و معده ام فقط اسیده و فقط از استرس! ک متاسفانه نمیشه زیاد کاری کرد

  • هیچ درمانی ندارد 10 ساله با این درد دارم زندگی میکنم 5 بار آندوسکوپی رفتم کلی دارو از خارجی تا ایرانی مصرف کردم کلی رو تغذیه کار کردم نشد که نشد آخرش گفتن فقط باید امپرازول درمانی کنی
   چند تاپزشک و دکترفوقو فوق وفوق تخصص که 100 تا نشان و درجه و تعریف و تمجید داشتن هم رفتم نشد که نشد

  • محمدحسین در

   سلام،دوست عزیزعرق شش گیاه معده وشیرین بیان مارک معجزه خیلی مفیده درروز سه بارنیم ساعت قبل ازغذا استفاده نماییدمعجزه میکنه

 27. محمدرضا در

  با سلام، من مدتي هست كه مشكل بلع دارم، يعني تقريبا هر غذايي بخورم توي گلوم گير ميكنه، دكترم گفته علتش ميتونه برگشت اسيد معده باشه و كپسول اوامپرازول بهم داده، ولي اولا من بعد دو ماه مصرف كپسول هنوز مشكل بلع دارم، ثانيا اصلا من سوزش سر معده نداشتم و ندارم. البته تقريبا از ليست غذايي بالا همشو زياد مصرف ميكنم. خواستم لطفا راهنماييم كنيد تا بفهمم مشكلم از كجاست و ايا اگر غذاهاي بالا رو مصرف نكنم خوب ميشم؟ خيلي مشكلم حاد هست، لطفا اگر بتونيد با جزييات بيشتري جوابم رو بديد ممنون ميشم.

  • تست خون بدید کم خونی رو چک کنید . کسانی که دچار کم خونی هستن موقع بلع احساس میکنن ی چیزی تو گلوشون گیر کرده

 28. باعرض سلام خدمت دوستان…دوستان عزیزخیلی ازبیماریهاومشکلات جسمی درمان کامل وصدرصدی ندارندبنابراین بارعایت غذایی میتوان شدت انراکاهش داد که یکی ازاین بیماریهامربوط به گوارش است دوستان پرخوری وبزرگ شدن حجم معده واسترس وغذاهای اسیدی وترش باعث افزایش مشکلات گوارشی میشود.

 29. اعصابتون رو آروم کنید و به پزشک طب سنتی مراجعه کنید دم نوش های با طبیعت گرم برای شما تجویز می کند.

 30. من ریفلاکس معده دارم و داروی لانسو پرازول و دومپریدون خوردم ولی خوب نشدم مشکل بلع و یرگشت اسید معده به مری و سرفه و کلی مشکل دیگه دارم توروخدا بگید چکار کنم

  • محمدحسین در

   سلام بعدازغذا ازشیرین بیان استفاده کنیدخیلی مثمرثمراست.خودم امتحان کردم

  • سلام علیکم همون قرص هارو ادامه بده قرص هاتو طوری بخور که حداقل 2ساعت قبل غذا یا سه ساعت بعد غذا باشه چون باید آب رو غذا نریزم وگرنه بد تر میشه بعد درضمن چای هم نخور قهوه وسیکارم نخورونکش ضمنا قرص هاتو با آب ولرم بخور سعی کن معدت سرد نشه یعنی آب سرد ویا آب کیوه سرد نخور البته نا گفته نماند هیچ گاه آب جوش هم نخور در کل آب ولرم باشه دماش طوری آب خوردن طوری باشه که بتونیم تو دهان چند قیقه نگه داریم بعد بلوط تازه بخر پوست محکمشو دور بریز بعدش روی خود بلوط یه پوست نارکی هست که قهوه ای است{پوست محکمو نمیگم} طوری که 250گرم از اون پوستو تو 5لیوان آب بریز وبزار بجوشه وغلیظ بشه طوری که 5لیوان بشه1 لیوان جدایی از اون 250گرم مقدار باقی مانده از اون ماده ای که بدست اومده یه لیوان خالصه وباید گفت رنگشم قرمز ومزشم تلخ است صبح ها یک قاشق غذا خوری ازش بخورو بعد از خوردنش نیم ساعت صبحانتو به تعویق بنداز اگرم امپرازول استفاده میکنی اونم باید صبح بخوریش یعنی ساعت 6صبح یک قاشق غذا خوری آب بلوط وساعت 6:20آمپرازول بخوربعدش ساعت 6:50صبحانتو بخور ودمپریدونتم سعی کن 2ساعت قبل غذا باشه بعدشم زیاد فکر نکن همیشه شاد باش تورژیم غذایی هم{کوجه شیر ماست وفلفل نعناع آب لیمو پرتقال وومرکبات نخور اما از میوه ها مثلا سیب اگه بتونی بجوشانیش بعد بخوربهتره دوباره میگم گمپوت سیپ اصلا سرد نباشه واصلا داغم وگرم نباشه بصورت ولرم غذاتم ولرم بخور نه سرد نه داغ بعدش اگه دختری میتونی رازیانه هم استفاده کنی اما برا پسر ها رازیانه خوب نیس نکته آخر :زیاده روی در خوردن آب بلوطی که درست کردی نکن فقط یه قاشق بخور نیم ساعتم روش آب نخور اگرم نتونستی خودت بلط تهیه کنی برو اعطاری بگو بست نازک بللوط میخوام اسمشم جفت است حتی تو اینترنتم بنویسی جفت درموردش توصیح میده

  • فک نکنم از سیب زمینی باشه چون منو اذیت نمی کنه احتمالا با سیب زمینی چیز دیگه هم تو اون روز خوردی اون اذیتت می کنه

نظر خود را بیان کنید