مجله اینترنتی تناسب اندام بانوان و مردان تبلیغاترژیم غذایی حذفی و نحوه عملکرد آن

آیا شما واقعا باید گلوتن،لبنیات،آجیل،شکر و الکل را حذف کنید؟
(امتیازی ثبت نشده است)

کنار گذاشتن بعضی از مواد غذایی خاص به بهانه کاهش وزن،چیز جدیدی نیست اما رژیم های غذایی حذفی،حتی اگر تاثیری بر کاهش وزن داشته باشند،بسیار جزئی است. در حال حاضر،گروه زیادی از افرادی که به سلامتی شان اهمیت می دهند،به رژیم غذایی حذفی روی آورده اند تا تمام بیماری هایشان را درمان کنند،از سردرد و خستگی گرفته تا ناراحتی پوستی و مشکلات گوارشی.

راینا باتاینه،متخصص تغذیه و کارشناس ارشد بهداشت عمومی و نویسنده “1” می گوید:در حالی که یک فرد معمولی احتمالا از عدم تحمل غذایی،رنج نمی برد اما یک رژیم غذایی حذفی،بهترین راه برای شناسایی مشکلات افرادی است که ممکن است دچار عدم تحمل غذایی باشند.

نحوه کار آن،به این صورت است: شما شایع ترین مواد غذایی که با عدم تحمل غذایی،مرتبط اند ــ لبنیات،سویا،آجیل،تخم مرغ،گلوتن،شکر و الکل ــ را به مدت 3 تا 4 هفته قطع می کنید.باتاینه می گوید:هدف از فاز حذف،این است که آنتی بادی های این مواد غذایی از بدن شما به طور کامل،حذف شوند که چندین هفته طول می کشد.سپس در هر زمان،یک ماده غذایی وارد رژیم غذایی می شود،به طوری که هیچ سردرگمی در مورد این که کدام ماده باعث یک واکنش بد شده است،وجود نداشته باشد.بعد از مصرف دوباره یک ماده غذایی،کاملا به بدنتان توجه کنید،نه فقط بلافاصله،بلکه تا 2 روز بعد از مصرف آن ماده نیزعلائم را در نظر بگیرید،به طوری که بتوانید علایم را به یک ماده غذایی خاص،ربط دهید.اگر مصرف دوباره یک ماده غذایی باعث هیچ عکس العمل نامطلوبی نشد،به سراغ ماده غذایی بعدی بروید و این کار را تا زمانی که بتوانید مواد غذایی مشکل زا را تشخیص دهید،ادامه دهید.

لبنیات

مشکل این است که علائم عدم تحمل غذایی می توانند هر چیزی باشند اما به راحتی قابل شناسایی هستند.به عنوان مثال،شایع ترین علائم ــ خستگی،نفخ،یبوست،اسهال،سر درد،بثورات،درد مفاصل و التهاب ــ همه می توانند به خاطر یک خواب شبانه بد یا تمرین بسیار سخت،باشند.

باتاینه می گوید:به جز در حالتی که شما واقعا دچار عدم تحمل یک ماده غذایی باشید،قطع گروه های سالم مواد غذایی مانند لبنیات و گلوتن،فایده ای برای سلامتی شما ندارد.به عنوان مثال اگر گلوتن را قطع کنید،نمی توانید از فواید سلامتی غلات سبوس دار بهره ببرید.

اگر واقعا تصمیم دارید که یک رژیم غذایی حذفی را امتحان کنید،برنامه ریزی،بسیار مهم است.باتاینه می گوید:یک لیست خرید تهیه کنید،به طوری که جایگزین های مناسب در آن،وجود داشته باشد.در این صورت مطمئن می شوید که تمام مواد مغذی مورد نیاز بدنتان را دریافت می کنید ــ اما هیچ یک از آنها،در فهرست مواد غذایی ممنوعه،وجود ندارند.در نهایت،کوچکترین خطا نیز می تواند در نتایج شما،تغییر ایجاد کند.

به اشتراک بگذارید: تلگرام گوگل پلاس لینکدین


نظر خود را بیان کنید