مجله اینترنتی تناسب اندام بانوان و مردان تبلیغاتدردهای رابطه جنسی و ارتباط آن با یائسگی

احتمالا تا به الان در مورد آسیب‌هایی که عشق بر انسان وارد می‌کند شنیده‌اید. بسیار خب، حالا این یکی را هم بشنوید که حتی نزدیکی هم می‌تواند آسیب برساند! بیش از ۵۰ درصد از خانم‌ها، قبل، در حین، و بعد از مقاربت، درد دارند! پس اگر قرار باشد که این درد همیشه وجود داشته باشد، ممکن است زندگی شما دچار مشکلاتی گردد.

چرا این درد اتفاق می‌افتد؟

تعییرات هورمونی

کاهش استروژن ناشی از یائسگی، علت اصلی نزدیکی دردناک پس از یائسگی است. این کاهش، سبب نازک و خشک شدن بافت واژن می‌شود. و این خشکی هم، سبب حساسیت و سایش در حین نزدیکی است. همچنین دیگر واژن کشسانی کمتری دارد، و این موضوع هم باعث ایجاد درد می‌گردد.

نگرانی از درد

همین که یکبار نزدیکی دردناک داشته باشید، دیگر می‌ترسید. ترس، خودش می‌تواند ماهیچه‌های شما را سفت کند و به خشکی محیط واژن بیفزاید. بنابراین درد ادامه دار خواهد شد.

مشکلات سلامتی

برخی مشکلات هم وجود دارند که به یائسگی ربطی ندارند، مثل سندروم درد مزمن ناحیه اطراف ورودی واژن، عفونت قارچی و مشکلات پوستی. مضطرب بودن و یا افسرده بودن، و یا داشتن مشکل با شریک جنسی هم می‌تواند درد رابطه جنسی را افزایش دهند.

چگونه از این درد خلاص شوید؟

  • قبل و بعد از نزدیکی، از چرب کننده‌ها استفاده کنید تا درد نزدیکی کاسته شود. به دنبال چرب کننده‌هایی بر پایه‌ی آب باشید.
  • مرطوب کننده‌های واژنی می‌توانند خشکی را کم کنند. آنها را دائما استفاده کنید، نه فقط در زمان رابطه جنسی.
  • پیش از نزدیکی، کمی وقت بگذارید تا بواسطه‌ی تحریک بیشتر، محیط واژن خیس شود. فقط روی کارهای بزرگ تمرکز نکنید. می‌توانید موقعیتتان را عوض کنید. به شریک جنسی خود بگویید که چه چیزهایی شما را آزار می‌دهد و چه چیزهایی به شما حس خوبی می‌دهند.
  • برای شستشوی واژن از ژل‌های حمام، روغن‌های حمام، و صابون‌ها استفاده نکنید. زیرا باعث خشک شدن واژن می‌شوند. لباس زیر خود را نیز با صابون‌های ملایم که بوی تند ندارند بشویید. سعی کنید لباس زیرتان ترجیحا سفید رنگ و از جنس کتان باشد.
  • داشتن رابطه جنسی، جریان خون را زیاد می‌کند و خشکی کم می‌گردد. پس هر چه بیشتر رابطه داشته باشید، خشکی واژن شما کم‌تر می‌شود!

چگونه پزشک شما می‌تواند کمک کند؟

درباره‌ی این موضوع خجالت نکشید و به پزشک مراجعه کنید، و همیشه فکر نکنید که دردهای رابطه‌ی جنسی، ناشی از یائسگی است. یادتان باشد که رابطه جنسی نباید دچار آسیب شود.

اگر دردها به علت یائسگی باشد:

  • دکتر ممکن است دوزهای پایین استروژن را تجویز کند: سه نوع دارند: کرم‌ها، قرص‌ها و حلقه‌های واژنی
  • قرص‌های شبه استروژن یک راه دیگر است. بر روی این قرص‌ها در سال ۲۰۱۳ مطالعه شده است. این قرص‌ها مثل استروژن عمل می‌کنند و درد نزدیکی را کاهش می‌دهند.

اگر درد به علت چیز دیگری به جز یائسگی باشد:

  • اگر علت، خارش واژن و یا عفونت قارچی و ادراری باشد، داروهایی برای درمان تجویز می‌شوند.
  • پزشک شما ممکن است برای قبل و بعد از نزدیکی، لیدوکایین تجویز کند.
  • ممکن است جراحی برای شما تجویز شود، تا در آن فرایند، یکسری ازبافت های واژنی برداشته شوند.
به اشتراک بگذارید: تلگرام گوگل پلاس لینکدین


نظر خود را بیان کنید