مجله اینترنتی تناسب اندام بانوان و مردان تبلیغات


پاک مهر

آیا این خال‌ها عادی هستند؟

خال های گوشتی، زائده‌های پوستی رایجی هستند که بیشتر افراد دارند. خال های معمولی می‌توانند مسطح یا برآمده و نرم بوده و شکل طبیعی داشته باشند. آنها معمولا در سنین اولیه‌ی زندگی و یا در اثر تابش آفتاب در طول زندگی ایجاد می‌شوند. متاسفانه خال های گوشتی می‌توانند نشانه‌ی سرطان پوست باشند. تشخیص خال های معمولی از خال های غیر عادی ساده نیست. دانشمندان برای کمک به ما ویژگی های این خال ها را تعریف کرده‌اند.

این علائم به بیمار و پزشک کمک می‌کند تشخیص دهند آیا یک خال باعث نگرانی است یا خیر.

  • عدم تقارن: اگر روی خال یک خط رسم کنید، نیمه‌های آن نابرابرند.
  • لبه‌ها: لبه‌های خال نامنظم بوده و قابل تشخیص نیست، در حالی که خال های معمولی لبه‌های مشخصی دارند.
  • رنگ: خال های معمولی رنگ یکنواختی دارند. قهوه‌ای مایل به زرد، قهوه‌ای یا به رنگ گوشت هستند. خال های غیرعادی ممکن است مخلوطی از قهوه‌ای مایل به زرد، قهوه‌ای، قهوه‌ای تیره، قرمز، آبی یا سیاه باشند.
  • قطر: سایز بیشتر خال های معمولی کمتر از پاک‌کن ته مداد است. خال های غیر عادی معمولا بزرگترند.
  • تغییر: به معنای هر نوع تغییری که می‌تواند در یک خال اتفاق بیفتد، مثلا خالی که سال ها داشته‌اید، شروع به رشد کردن می‌کند یا ویژگی‌های جدید پیدا می‌کند. همچنین شامل هر خال جدیدی است که بعد از ۴۰ سالگی ایجاد می‌شود.

نشانه‌های دیگری نیز وجود دارد که نشان‌ دهنده‌ی خال گوشتی غیر عادی است. مرکز خال بالا آمده یا برجستگی زبر دارد. آنهایی که ظاهر خیلی متفاوتی دارند هم می‌توانند نشانه‌ی غیر عادی بودن یک خال باشند. با پیشروی ملانوم، علائم تغییر کرده، بدتر شده و ممکن است همراه با درد، خارش، خونریزی، برآمدگی، پوسته پوسته شدن، تورم، ترشح، زخم و رنگ آبی مایل به سیاه باشد. اینها علائم جدی ملانوم هستند و نشان می‌دهند سرطان در حال پیشرفت است. برای جلوگیری از پیشگیری ملانوم، خال های گوشتی خود را معاینه کنید و یک بار در سال به متخصص پوست مراجعه کنید تا تمام بدنتان را بررسی کند و مطمئن شوید که عادی هستند.

ارسال مطلب به دوستان در تلگرام
اشتراک:


نظر خود را بیان کنید