مجله اینترنتی تناسب اندام بانوان و مردان تبلیغاتآیا هوای سرد باعث می شود سرما بخورید؟

سرچشمه های داستان مادربزرگ ها

آیا هوای سرد شما را مریض می کند؟ تا قرن ها، این افسانه باعث می شد مادربزرگ ها اصرار کنند که کودکان از جایی که باد می وزد دور باشند، در هوای سرد کلاه بپوشند، و از بیرون رفتن با موهای خیس اجتناب کنند. اما اگر این یک افسانه است، چرا سرماخوردگی ها و آنفلوانزا در زمستان به اوج خود می رسند؟ پاسخ ها پیچیده و مبهوت کننده هستند.

ادامه ی مطلب را بخوانید تا یاد بگیرید چرا در ماه های زمستان مریض می شوید.

عوامل اصلی

در مورد بیماری های عفونی، میکروب ها شما را بیمار می کنند، نه هوای سرد به تنهایی. شما باید با ویروس های سرماخوردگی تماس داشته باشید تا سرما بخورید. و شما باید به ویروس های آنفلوانزا آلوده بگردید تا به آنفلوانزا مبتلا شوید. ویروس های سرماخوردگی در بهار و پاییز، و ویروس های آنفلوانزا در زمستان به اوج خود می رسند. در حالی که ارتباطی میان سرد شدن و بیمار شدن وجود ندارد، هوای سرد ممکن است باعث ایجاد شرایطی شود که منجر به بیماری می گردد.

گرمایش مرکزی

هوای سرد شما را مجبور می کند داخل جایی بمانید که گرم است. هوای خشک مربوط به گرمایش مرکزی، ورود ویروس های سرماخوردگی و آنفلوانزا به مجاری خشک بینی شما را ساده می کند. اما عقاید در مورد صحیح بودن این نظریه متفاوت است.

رطوبت و تهویه ی داخل خانه

هوای خشک داخل خانه شما را بیمار نمی کند. اما ممکن است در زنده ماندن و پخش شدن ذرات ایروسل در اثر یک عطسه، نقش داشته باشد. پژوهشگران دانشگاه تیانجین در چین دریافتند که دانشجویان در اتاق های خوابگاه با تهویه ی ضعیف، بیشتر دچار سرماخوردگی می شوند. علاوه بر این، پژوهشگران ویرجینیا تک پی بردند که تهویه ی مناسب، و همچنین رطوبت نسبی داخل اتاق، ویروس آنفلوانزای A را غیر فعال می سازد.

هوای عالی بیرون از خانه

هوای خشک بیرون، که با رطوبت مطلق سنجیده می شود، نیز ممکن است با شیوع آنفلوانزا مرتبط باشد. طبق گفته ی مؤسسه ی ملی سلامت (NIH)، هوای خشک زمستان به ویروس آنفلوانزا اجازه می دهد زنده مانده و خود را منتقل کند.

شواهد بیشتر در مورد اینکه چرا سرما می خورید؟

به احتمال زیاد بیرون بودن از خانه در هوای سرد، مانع توانایی مخاط و پرزهای بینی برای بیرون راندن عوامل بیماری از بینی تان می شوند. همچنین احتمال آن وجود دارد که وقتی به داخل خانه بر می گردید، در اتاقی با پنجره های بسته و افرادی که سرما خورده اند، احتمال مواجهه با میکروب ها بیشتر باشد. وقتی هنگام پاییز افراد به کالج، مدرسه، کار و مهدکودک برمی گردند، ویروس ها پس از اینکه حتی هوا سرد شود، شرایطی ایده آل برای جهش از یک میزبان به میزبان دیگر پیدا می کنند.

خطرات هیپوترمی

هیپوترمی (کمبود ناهنجار گرمای بدن) زمانی رخ می دهد که بدنتان گرمای بسیار زیادی را از دست بدهد. این می تواند ناشی از مواجهه با هوا و محیط سرد باشد. این یک شرایط اضطراری است که نیاز به مراقبت پزشکی فوری دارد. قرار گرفتن در دماهای سرد می تواند باعث شود افراد پیاده، بی خانمان ها، و افراد بسیار جوان و بسیار پیر شروع به لرزیدن، گیج شدن، و حتی از دست دادن هشیاری کنند.

اگر در هوای سرد باشید و با شرایط زیر برخورد کنید، فوراً با یک وضعیت اورژانسی مواجه خواهید شد:

  • قرار گرفتن در معرض باد یا باران زیاد
  • خیس عرق شدن
  • رفتن زیر آب

اگر بدنتان گرمای زیادی از دست می دهد، گرم شوید و درخواست کمک کنید.

هوای سرد و آسم

اگر دوست دارید بدوید اما سابقه ی آسم یا مجاری تنفسی فوقانی دارید، هوای سرد می تواند مشکلاتی را ایجاد نماید. پیش از آنکه بیرون بروید، به تدریج گرم شوید و یک شال به دور دهانتان بپچید تا کمک کنید که هوای ورودی به ریه هایتان گرم شود. همچنین مسیرتان را طوری برنامه ریزی کنید که از احتمال وجود تحریک کننده های آسم، مثل دود سوختن برگ یا دودکش، اجتناب نمایید.

پیامدهای این افسانه

ممکن است افرادی که واقعاً معتقدند هوای سرد باعث بیماری های عفونی می شود، درک نکنند که میکروب ها چگونه بر بدن اثر می گذارند. پژوهش در دانشگاه جورج واشنگتن نشان داد احتمال اینکه کودکان کم سن و سال باور کنند که هوای سرد باعث بیماری می شود بیشتر است. این یعنی ممکن است کودکان بهترین راه برای پیشگیری از بیمار شدن با سرماخوردگی و آنفلوانزا را درک نکنند. دانستن اینکه میکروب ها چگونه عمل می کنند، می تواند به آموزگاران حوزه ی سلامت کمک کند تا پیشگیری مؤثر از سرماخوردگی و آنفلوانزا، مثل ارتقاء بهداشت مناسب دست ها، را آموزش دهند.

به اشتراک بگذارید: تلگرام گوگل پلاس لینکدین


نظر خود را بیان کنید