مجله اینترنتی تناسب اندام بانوان و مردان تبلیغاتچرا نشستن در حین تمرین احمقانه است؟

همیشه در باشگاه دیده‌اید که بعضی‌ها روی دوچرخه‌های ثابت نشسته‌اند، بعضی‌ها هم در کنار دستگاه‌ها، و حتی بعضی‌ها هنگام تمرین با دمبل و در بسیاری از تمرینات، بصورت نشسته هستند. اما آیا می دانید که تمرینات نشسته، نسبت به تمریناتی که در حالت ایستاده انجام می گیرند، تاثیر کمتری دارند؟

اگر بدن انسان را بشناسید، خواهید دید که برای ساعت‌ها بی حرکت ماندن طراحی نشده است. بسیاری از ما کارهای پشت میزی داریم، که همین طوری ساعت‌ها باعث می شود نشسته باشیم. اگر به باشگاه بروید و باز آنجا هم به نشستن ادامه  دهید، احتمالش می رود که به بیماری‌های متفاوتی دچار شوید!

وقتی زمان زیادی را به نشستن اختصاص دهید چه خواهد شد؟

 • عضلات باسنتان کش خواهند آمد، و دیگر آنطور که باید، کار نخواهند کرد.
 • عضلات جلویی ران شما،سفت می‌شوند و حتی ممکن است کوتاه شوند.
 • قوس طبیعی کمر شما، دایره‌ای شکل یا صاف می شود که هر دو برای سلامتی‌تان مضر است.
 • شانه‌های شما به سمت جلو خم می‌شوند (قوز می کنند)، عضلات قفسه سینه‌تان کوتاه می‌شوند و بالای کمرتان به سمت جلو گرد می شود.

تمام این ها بر خلاف حالت بدنی طبیعی شما هستند، بهمین دلیل است که توصیه می‌شود اگر کار اداری دارید، بصورت منظم بایستید و راه بروید.

اما حالا که در باشگاه هستید، چرا به حالت نشسته که بر خلاف طبیعت بدن شماست ادامه دهید؟ هر چه زمان بیشتری را به نشستن بگذرانید، چه در باشگاه و چه در زمان کار، استهلاک بدنتان بیشتر خواهد بود.

بعلاوه وقتی نشسته‌اید، عضلات مرکزی بدنتان مجبور نخواهند شد تا کار کنند. مثلا پرس سرشانه را در نظر بگیرید:

 • هنگامی که این تمرین را در حالت ایستاده اجرا کنید، پاها و عضلات شکم شما بهمراه عضلات پایینی و بالایی کمرتان، سرشانه‌ها و بازوها، همگی با هم تعادل شما را حفظ می‌کنند.
 • هنگامی که این تمرین را در حالت نشسته اجرا می‌کنید، دیگر وزنی بر روی پاهایتان نیست، و فشاری که روی کمرتان هست با تکیه بر صندلی مهار خواهد شد، و تنها بازوان و سرشانه‌ی شماست که کار می‌کند.

دیدید وقتی بایستید چقدر تمریناتتان موثرتر خواهد بود؟

حتی اگر هدف تمرین مورد نظر، عضلات مرکزی و عضلات پایین کمرتان نباشد، تنها انجام تمرین به صورت ایستاده بطور طبیعی آن عضلات را هم پرورش خواهد داد.

وقتی نشسته‌اید، بدنتان احتیاجی به فعال کردن عضلات مرکزی، باسن یا پاهایتان نمی‌بیند. در حقیقت صندلی، تمام فشار را متحمل می‌شود. پس در مجموع، عضلات پایین تنه‌تان غیر فعال می‌مانند.

اگر این تمرینات را زیاد تکرار کنید، ممکن است بدنتان فراموش کند که چطور باید عضلات پایین تنه‌تان را به کار می‌گرفته و به کاتابولیسم عضلات دچار شوید! اگر دوست دارید آخر داستانتان شیرین باشد، این، یکی از بدترین اتفاقاتی است که می‌تواند بیفتد.

نکته ی منفی دیگری که در مورد نشستن در باشگاه وجود دارد این است که: تمرین باعث خواهد شد تا ستون فقرات شما بهم فشرده شود. اگر بنشینید، فشار بیشتری بر ستون فقراتتان وارد خواهد آمد. شاید بنظر برسد که کمرتان در حالت راحتی قرار دارد، اما تمام فشار بر ستون فقرات شماست. و این احتمال آسیب دیدن کمرتان را چندین برابر خواهد کرد.

پس تمرینات نشسته را با تمرینات ایستاده جایگزین کنید:

 • بجای پرس سرشانه نشسته، آنرا بصورت ایستاده انجام دهید.
 • بجای دوچرخه ثابت، به سراغ الپتیکال (اسکی فضایی) یا تردمیل بروید.
 • بجای اینکه بنشینید و جلو بازو بزنید، بصورت ایستاده این حرکت را اجرا کنید.

اگر تمایل دارید تمرینتان تا اندازه‌ی ممکن موثرتر باشد، آنها را روی پاهایتان انجام دهید. هرچه زمان کمتری را به نشستن اختصاص دهید، بهتر خواهد بود، باور کنید!

به اشتراک بگذارید: تلگرام گوگل پلاس لینکدین


10 دیدگاه

 1. این نشون میده که شما تاحالا یکبار هم تمرینات بدنسازی نکردی. تمرینات اصولی بدنسازی که با وزنه انجام میشه برای درگیر کردن محدوده خاصی از عضلات طراحی میشه. نه اینکه با یه تمرین بخوای همه عضلاتت رو درگیر کنی. حتی زاویه ای که وزنه با عضله و اندام شما برقرار میکنه هم مهمه.
  فشاری که در تمرین با وزنه های سنگین به ستون فقرات وارد میشه خیلی بیشتر از اون حدی هست که شما تصور میکنی. اصولا کمربندهای بدنسازی هم برای کم کردن فشار بر روی کمر و ستون فقرات استفاده میشن. با این تفسیری که شما کردید از کمربند هم نباید استفاده کرد دیگه.
  چرا مطلبی چرتی میذاری که باعث مصدومیت بعضی از آدمهای زود باور بشه؟

  • میلاد عزیز،

   در چند کامنت قبل‌تر هم توضیح داده شد. تمریناتی که با وزنه انجام می‌شوند، به دو دسته‌ی تمرینات isolation و compound تقسیم می‌شوند. شما بهتر از ما می‌دانید که در تمرینات isolation، همانطور که توضیح دادید تنها یک مفصل حرکت کرده و تمرکز بر روی یک عضله خواهد بود. مانند تمرین جلو پا با ماشین.
   اما تمرینات compound، تمریناتی هستند که در آن بر روی چندین عضله بطور همزمان کار می‌شود، مانند تمرین پرس پا. بنابراین مسئله‌ای که شما مطرح کردید، هیچ منافاتی با موضوعی که در این مقاله مطرح شده ندارد.

 2. ميشه منبعشو بدين؟
  به نظرم درست نمياد
  شما وقتي يه حركت رو انجام ميديد
  هدفتون فشار خالص بر روي عضله بايد باشه ، نه درگير كردن تمام عضلات..
  در ضمن نشسته تمرين كردن براي فشار نيومدن ستون فقرات لازمه

  • عارف عزیز، لینک منبع در ابتدای صفحه موجود است.

   این دیدگاه کاملا صحیح نیست. تمرینات بدنسازی به دو دسته‌ی Compound و Isolation تقسیم می‌شوند. تمرینات Compound تمریناتی هستند که بیشتر از یک عضله را درگیر می‌کنند. اغلب تمرینات نیز همین طورند. مثلا پرس سینه، عضلات سینه، سرشانه و بازو را هدف قرار می‌دهد.
   یا مثلا تمرین ددلیفت، عضلات همسترینگ، پشت پا، و کمر.

   تمرینات Isolation هم تمریناتی هستند که بواسطه‌ی شکل و شمایل تمرین، بدن شما به ناچار تقریبا از یک عضله برای انجام حرکت استفاده می‌کند. مثلا جلوپا، یا ساق پا ایستاده، یا جلو بازو.
   بدنسازی، ترکیبی است از تمرینات مختلف و شکل و شمایل مختلف. نباید کل تمرینات را به تمرینات نشسته محدود کرد، یا برعکس، کلا نشستن را کنار گذاشت :)

  • در بدنسازی، در کل تمرینات، شما به هر عضله فشار وارد می‌کنید. اگر بنا باشد نگران فشار وارد شده بر کمر باشید، باید همان نگرانی را در مورد فشار وارد شده بر عضلات، تاندون‌ها و مفاصل بازوانتان هم داشته باشید.
   اما جای نگرانی نیست، در حقیقت همین فشارها باعث افزایش قدرت و رشد عضلانی خواهند شد، به شرطی که معقول و کنترل شده باشند.

   ولیکن اگر کمر شما دچار آسیب دیدگی است، حتما با مشورت و تحت نظر پزشک و طبق دستورات وی تمریناتتان را انتخاب کنید. در این مورد، فشار وارد کردن بر کمر صحیح نیست.

   علاوه بر این، در تمرینات نشسته نیز بر کمر فشار وارد می‌شود، تنها فشار بر عضلات و استخوان‌های تحتانی و پایین کمر کاهش می‌یابد. چه بسا دوستانی که در حالت نشسته، بخاطر فشاری که در تمرین سرشانه متحمل شده‌اند کمرشان گرفته است…!

نظر خود را بیان کنید