مجله اینترنتی تناسب اندام بانوان و مردان تبلیغاتکاردیو چیست و چرا باید آنرا انجام دهید؟

کاردیو چیست؟ به عبارت ساده، چیز مهمی‌ است تا شما را سالم و همانند تمرین با وزنه بدنتان را خوش اندام نگاه دارد. کاردیو چیزی فراتر از آنست که فقط به کاهش وزن شما کمک کند. در این نوشته تعریف کاردیو به علاوه‌ی ۱۰ دلیل برای اینکه چرا باید به کاردیو اهمیت بدهید برایتان جمع‌آوری کرده‌ایم.

کاردیو چیست؟

عبارت «cardio» مخفف کلمه‌ی «cardiovascular» است. این عبارت عموما برای سیستم گردش خون که شامل قلب و رگ‌های خونی بدن شماست به کار می‌رود. اما مردم معمولاً این عبارت را به تمرینات ورزشی که باعث تقویت شبکه‌ی گردش خون می‌شود اطلاق می‌کنند. این تمرینات در یک بازه‌ی زمانی طولانی انجام می‌شود که باعث افزایش ضربان قلب و پمپاژ خون بیشتر در رگ‌ها، و نهایتاً حمل مواد مغذی و اکسیژن به تمام سلول‌ها خواهد شد.

هر فعالیتی که ضربان قلب شما را تا ۵۰ الی ۷۵٪ ماکسیمم ضربان قلبتان افزایش دهد، می‌تواند بعنوان کاردیو شناخته شود. برای پیدا کردن ماکسیمم، تقریباً می‌توانید با کسر سنتان از ۲۲۰ (مثلاً اگر ۴۰ سالتان است، می‌شود ۲۲۰ – ۴۰ مساوی با ۱۸۰) آنرا محاسبه کنید. کافیست تا ضربان قلبتان در آن محدوده افزایش پیدا کند، اصلاً مهم نیست که این کار را با دویدن انجام دهید یا با دوچرخه‌سواری، رقص، تنیس، اسکیت برد یا هر فعالیت دیگری که ترجیح می‌دهید.

حالا سؤال این است که ما چرا باید عمداً ضربان قلبمان را زیاد کنیم، خسته شویم و عرق کنیم؟ برای این کار ۱۰ دلیل خوب وجود دارد:

۱. کاردیو به شما کمک می‌کند وزنتان را کاهش دهید

اینکه بدنتان را تکان دهید، در مقایسه با نشستن جلوی تلویزیون، کالری بیشتری خواهید سوزاند. هر چه سریع‌تر حرکت کنید، کالری بیشتری خواهید سوزاند. به این روش فکر کنید: اگر شما تصمیم دارید که وزن کم کنید، و در حال حاضر ۳۰۰۰ کیلوکالری غذا می‌خورید، خواهید توانست تا با کمتر خوردن، یا با سوزاندن کالری بیشتر، وزنتان را کاهش دهید. جالب است که کاردیو حتی از کار با وزنه که معمولاً شامل ۴۵ ثانیه حرکت دادن وزنه و ۱ دقیقه استراحت است هم بیشتر کالری می‌سوزاند.

۲. قلب شما یک عضله است

قلب شما هم بافت عضلانی دارد و نیازمند این است که آنرا نیز مانند دیگر عضلات بدنتان ورزش دهید. در غیر اینصورت ضعیف و ضعیف‌تر خواهد شد. قلب خود را همانند یک موتور ۶ سیلندر تصور کنید: وقتی که موتور نو است، تمام ۶ سیلندر آماده به کارند، فقط به اشاره‌ی شما احتیاج دارند تا غرش کنند. در ۲۰ سال آینده همان اتومبیل را خواهید راند اما اینبار با استفاده از ۲ سیلندرش، چرا که می‌خواهید در مصرف سوخت صرفه جویی کنید! ۴ تای دیگر، هیچ‌گاه کار نخواهند کرد. به همین منوال پیش می‌روید تا اینکه دوباره تصمیم می‌گیرید از آن ۴ سیلندر بی‌گناه استفاده کنید. فکر می‌کنید حالا آن ۴ سیلندری که سال‌ها نادیده گرفته شده‌اند چطور کار خواهند کرد؟

۳. گردش خون قوی‌تر، مواد مغذی بیشتر

زمانی که تمرینات کاردیو انجام می‌دهید سلول‌های بدن شما به اکسیژن و مواد مغذی بیشتیر احتیاج پیدا خواهند کرد. برای اینکه این نیاز پاسخ داده شود، سیستم تحویل، تقویت شده تا اکسیژن و مواد مغذی را به سلول‌ها برساند، ظرفیت ریه‌ها بیشتر شده، قلب قادر خواهد شد تا خون بیشتری پمپ کند و رگ‌های خونی مستحکم می‌شوند. این اتفاقات، برای سلول‌هایتان به این معناست که از این پس مواد مغذی بیشتری به آنها خواهد رسید. اگر قبلاً سیستم قلبی عروقی شما همانند خیابان‌های فرعی پیچ و خم‌دار بود، حالا یک بزرگراه پهن است که دیگر هیچ کامیونی در آن گیر نخواهد کرد!

۴. فشار کاردیو به معنی فشار کمتر است

چیز جالب دیگر دراینباره این است که، به غیر از زمانی که شما تمرین کاردیو انجام می‌دهید، بدن شما در کل استهلاک کمتری خواهد داشت. ضربان قلب یک انسان عادی چیزی حدود ۸۰ الی ۹۰ تپش در دقیقه است، در حالیکه ضربان قلب یک دونده‌ی نسبتاً فعال، به حدود ۶۰ الی ۷۰ تپش در دقیقه کاهش پیدا می‌کند. این اتفاق چیزی شبیه به یک لوله‌ی باریک نفت است، که باید تحت فشار کامل کار کند تا بتواند در هر ساعت ۵۰۰ گالن را جابجا کند. اما یک لوله‌ی بزرگ‌تر، می‌تواند همان مقدار را تحویل دهد، اما خیلی کمتر از ظرفیتش تحت فشار خواهد بود، در نتیجه کمتر ساییده خواهد شد.

۵. کاردیو مغز شما را جوان نگاه می‌دارد

مطالعاتی در دانشگاه بوستون انجام شده است تا بررسی کند مغز افرادی که تناسب اندام دارند، با قلبشان چطور در ارتباط است! نتیجه چه بود؟ مردمی که قلب ضعیفی دارند به نسبت آن‌هایی که قلبی قوی دارند ، حجم کمتری از مغزشان را مصرف می‌کنند! پس هرچقدر قلبتان ضعیف‌تر باشد، قادر خواهد بود خون کمتری حمل کند، بنابراین اکسیژن و مواد مغذی کمتری به مغز شما می‌رسد، در نتیجه مغزتان زودتر پیر می‌شود.

۶. کاردیو باعث خواهد شد بهتر فکر کنید

مغز ما به این شکل از کاردیو سود می‌برد: زمانی که حرکت می‌کنید، مغز شما در یک زمان، اطلاعات بیشتری را پردازش می‌کند. دارید به کجا می‌روید؟ چه موانعی بر سر راهتان است؟ مردم اطراف شما در حال چه کاری هستند؟ و… زمانی که کودکان چاق، ورزش می‌کنند، بدون هیچگونه آموزش خاصی، ریاضیات و توانایی‌های فکری‌شان بهبود پیدا می‌کند! فقط بخاطر اینکه مغزشان یاد می‌گیرد اطلاعات بیشتری را بصورت همزمان پردازش کند.

۷. کاردیو باعث کاهش افسردگی می‌شود

بسیاری از اشخاصی که از افسردگی شدید رنج می‌برند، ناچارند تا داروهای سنگینی مصرف کنند تا تحت کنترل باشند، در صورتی که در‌واقع بدن شما خودش آن داروها را فراهم می‌کند، زمانی که به آن اجازه بدهید! دویدن موجب آزاد شدن اندروفین‌ها خواهد شد، هورمونی که خلق و خو را دگرگون کرده و شما را سرحال خواهد آورد. بنابراین، کاردیو خواهد توانست مقدار داروهای شما را کاهش دهد، و البته عوارض جانبی این داروها نیز به نوبه‌ی خود محدود خواهند شد.

۸. کاردیو می‌تواند خواب شما را بهتر کند

حدود نیمی از جمعیت جهان از مشکلات مرتبط با خواب رنج می‌برند، یا خواب عمیق ندارند یا اینکه کیفیت خوابشان خوب نیست. در این مورد هم برای بهبود این مشکلات بصورت روز افزون از داروهای پزشکی استفاده می‌شود، در حالیکه تحقیقات نشان داده افرادی که دارای اضافه وزن هستند و از قرص‌های خواب آور نیز استفاده می‌کنند، ریسک بالاتری از مرگ را پذیرفته‌اند!

یک بار دیگر نیز، بدن ما خودش قادر است تا داروی این مشکل را تولید کند، البته اگر انگیزه‌اش را فراهم کنید: تمرینات کاردیوی منظم، به ما کمک خواهند کرد تا خواب بهتری داشته باشیم، خوابی طولانی‌تر و عمیق‌تر، آن هم به سادگی. حتی آن‌هایی که از بی خوابی مزمن رنج می‌برند، اما عصرها کمی تمرین کاردیوی سبک انجام می‌دهند، به نسبت دیگر گروه‌ها، ۵۴٪ سریع‌تر به خواب عمیق می‌روند، و ۳۷٪ طولانی‌تر می‌خوابند.

۹. کاردیو تراکم استخوان را افزایش می‌دهد

اختصاصا خانم‌ها وقتی پا به سن می‌گذارند، از بیماری‌ای به نام پوکی استخوان رنج می‌برند، نازک شدن بافت استخوان یا از دست دادن تراکم استخوان. اگر خانم مسنی را دیدید که پشتش خمیده، احتمالاً شما یک نسخه‌ی ابتدایی از پوکی استخوان را مشاهده کرده‌اید. کاردیو همراه با تمرینات قدرتی، بسیار شانس شما را برای جلوگیری از این بیماری افزایش خواهد داد.

۱۰. اعتماد به نفستان را افزایش خواهد داد

بسیاری از اشخاصی که زندگی بی تحرکی دارند، احساس می‌کنند که بدنشان بجای اینکه بخشی از خودشان باشد، یک وسیله‌ی نقلیه است و به آن اهمیتی نمی‌دهند. بر روی بدن خود کار کنید، آنرا احساس کنید و تغییرات آنرا ببینید، این اتفاق کاملاً دیدگاه شما را به نسبت بدنتان تغییر خواهد داد. بخصوص اگر از تمرینات کاردیو سود ببرید، وزنتان کم می‌شود، خواب بهتری خواهید داشت و افسردگی‌تان کاهش پیدا خواهد کرد. این تغییرات باعث خواهد شد تا اعتماد بنفس شما به طرز شگفت انگیزی رشد کند.

به اشتراک بگذارید: تلگرام گوگل پلاس لینکدین


39 دیدگاه

 1. سلام خسته نباشید
  کسانی که دیسک کمر دارن چه حرکاتی رو باید انجام بدن تا ضربان قلبشان بالا برودو برایشان مشکل ساز نشود .با تشکر

  • سلام دوست عزیز
   بسته به شدت دیسک کمر متفاوت هستش، بهتره با یک پزشک متخصص مشورت کنید اما در حالت کلی دویدن آهسته در یک پیست استاندارد (باکفش استاندارد) برای دیسک کمر ضرر نداره.
   البته دقت کنید که هنگام ورزش به دلایل مختلف ممکن دردتون به صورت موقت تسکین داشته باشه و این به معنی شرایط ایده آل نیست، بهترین کار همون مشاوره گرفتن از یک متخصص بر اساس شرایط خودتونه.

 2. سلام وخسته نباشید یه سوال داشتم میگم من میخوام عضله سازی کنم اما نه حجیم یعنی هم میخوام بدنم یه کم بزرگ باشه هم کات شده نمیخوام فقط الکی بزرگ بشم عین غول حالا باید چجوری وزنه بزنم؟ممنونم

  • شما راحت وزنه دلخواهتو بزن. اینطوری نیست که اگه یه کم اشتباه بکنی و وزنه سنگین بزنی مثل غول بشی. اون غول شدن علم و هزینه و تمرینات سنگین و پشتکار رو همشو یکجا میخواد. به این راحتی ها بدست نمیاد. شما هرچقدر میخوای وزنه بزن. بزرگ نمیشی در اندازه غول

 3. سلام وخسته نباشید یه سوال داشتم میگم من میخوام عضله سازی کنم اما نه حجیم یعنی هم میخوام بدنم یه کم بزرگ باشه هم کات شده نمیخوام فقط الکی بزرگ بشم عین غول حالا باید چجوری وزنه بزنم؟ممنون

  • نیلوفر قلی زاده در

   سلام شما باید رشته ی فیزیک رو کاربکنید که نه هیکلی غول آساداشته باشید ودرعین حال عضلانی وکات شده باشید بامربی خود درمیان بگذارید تا برنامه مختص فیزیک کاران روبه شما ارائه دهد

 4. باسلام و عرض خسته نباشید
  خواستم بدونم که آیا ورزش کاردیو برای افراد لاغر و بطورکلی افرادی که وزنشان پایین است مناسبه؟

 5. سلام

  متاسفانه مطلب شما مخصوصا اولش که اشاره شده وزن کم کردن یعنی فعالیت بیشتر و کالری سوزاندن بیشتر!!! کاملا اشتباه و مسخره ست
  علم جدید ثابت کرده کاهش وزن هیچ ارتباطی با میازن کالری دریافتی و کالری مصرفی نداره…
  با صد ها مثال میشه ثابت کرد که خیلی افراد تحرک بسیار کمی دارن ولی وزنشون زیاد نیست ولی افرادی چاق با فعالیت خیلی شدید داریم.
  لطفا کتاب افسانه کالری ها دیگر زمین صاف نیست گرد آوری شده توسط عانگع اصلانیان رو مطالعه کنید

 6. سلام وقتتون بخیر.میخواستم بپرسم باشگاه ورزشی تو منطقه ۸ تهران میشناسید که این رشته ورزشی و داشته باشه؟

  • کاردیو رشته ی ورزشی نیست هر فعالیتی که بتونه ضربان قلب رو زیاد کنه و به مدت طولانی انجام بشه کاردیوئه. حالا میتونه دوچرخه سواری، دویدن یا هر ورزش پر تحرک دیگه ای باشه

  • سلام. خیر، کاردیو شمال خیییلی از حرکات متنوع میشه، بایک برنامه و زمان مشخص. حرکات کاردیو همزمان با چربی سوزی، باعث عضله سازی و خوش فرم کردنشون و همچنین باعث افزایش استقامت بدنتون میشه

 7. سلام امید وارم بهتر باشید من با عرض پوزش یه سوال داشتم ورزش کاردیو چیست و چگونه انجام میشود؟؟
  اگه جوابمو بدین خیلی متشکرم

 8. سلام خسته نباشین من خیلی دوس دارم لاغرشم یکی ازدوستانم میگفت کاردیوباعث چربی سوزی میشه ولی اصلانمیدونم چیه وچطوری میشه انجامش دادمیشه راهنماییم کنین

  • سلام سعیده‌ی عزیز،
   تمرینات کاردیو، همان تمرینات هوازی هستند. تمریناتی همچون دویدن و دوچرخه سواری. باید یک تمرین ورزشی را همراه با کنترل غذایی توام کنید تا در نتیجه چربی سوزی اتفاق بیفتد. مقالات سایت را مطالعه بفرمایید، بسیار کمکتان خواهند کرد :)

   • ممنونم ازراهنماییتون خب اگه کسی مث من که خیلی ازاضافه وزن رنج میبره ویک بارم تا20کیلووزن کم کرده ولی دوباره برگشته بخوادهمچین ورزشی روبرای چربی سوزی ولاغری انجام بده چیکاربایدبکنه؟؟البته اینم بگم من کارشناس تربیت بدنی هستم ولی متاسفانه راهی برای خودم پیدانمیکنم

    • سلام سعیده‌ی عزیز،
     پیشنهاد می‌کنیم که برای ایجاد انگیزه و زنده نگه داشتنش در خودتان وقت بگذارید. انگیزه که باشد، راهش پیدا می‌شود و خودتان هم که کاملا وارد هستید :)

 9. سلام
  مرسي از متن مشوقتون!!
  يه سوال دارم ،يكي از برنامه هاي هوازي من واسه بعد از كار با وزنه،دويدن با سرعت زياد روي تردميل ه! يهني چيزي در حدود ١٧ دقيقه با سرعت ١٠يا١١ مي دوم و بعدش ٣دقيقه سرد مي كنم.يه بار حين دويدن ضربانم رو چك كردم ٢١٠ بوود!!! با توجه به اينكه ٢١سالمه مشكلي واسه قلبم الان يا در اينده پيش نمياد؟؟ مرسي

 10. سلام.من فوتبال بازی میکنم،17 سالمه و قدم 182 و وزنم 60
  1.فوتبال هم جزو کاردیو حساب میشه؟
  2.چند دقیقه دو برای کاردیو خوبه؟
  3.و یه سوال دیگه چجوری ضربان قلب رو افزایش بدم؟

 11. سلام خوبین ؟
  ممنون بابت مقاله ی مفیدتون ، جسارت نباشه ولی گفته بودین قلب یک عضله ست خواستم اصلاح کنید که قلب عضله نیست یک ماهیچه ست درواقع یک رگ گشاد شده ست .
  متشکرم.

 12. توضيحات فوق العاده عالي و مفيد بودند . كلي به اطلاعاتم اضافه و عزمم براي انجام ورزشهاي كارديو و تناسب اندام بسيار بيشتر شد. ممنووووووووووووووووووووووون…

 13. من موقع شروع تمرین 10 دقیقه میدوم و بعد دوچرخه میرم با سرعت 114تا120در مدت زمان نیم ساعت .اولش ضربانم 75 ولی بعد به 157 میرسه.اینم میدونم که به اعداد دستگاه دیجیتال نمیشه اعتماد کنم ولی تکلیف من این وسط چیه؟چجوری ضربانمو چک کنم.مرسی

  • سلام خسته نباشيد من به تازگي كارديو ثبت نام كردم رژيمم دارم ولي دكترم مخالفه ميگه چربيات با كارديو سفت ميشه به نظر شما درست ميگه ممنونم.

   • اصلا پایه تمرینات کاردیواساسکاردیو از بین بردن چربی و نشان دادن عضلات مخصوصا عضلات شکم به فرم اصتلاحا خشک و برجسته و زیبا میباشد و این قضیه هیچ ربطی به سفت شدن چربی ندارد.
    با تشکر

نظر خود را بیان کنید