مجله اینترنتی تناسب اندام بانوان و مردان تبلیغاتچگونه قد خود را افزایش دهیم؟

راههای طبیعی افزایش قد
(3 رای, میانگین: 4٫67 از 5)

چند نفر از ما دوست داریم که قد بلند باشیم؟ اگر جزو افرادی باشیم که قدی کوتاه یا متوسط دارند، در بعضی مواقع واقعا احساس می‌کنیم که «اگر کمی بلندتر می‌بودیم، چقدر خوب می‌شد»!!!

قد، نقش مهمی در تعیین ظاهر و شخصیت کلی فرد ایفا می‌کند. این بدان معنا نیست که ما توانایی‌های افراد کوتاه قد را زیر سوال می‌بریم، اما افراد کوتاه قامت، اغلب از کمبود اعتماد بنفس رنج می‌برند و همچنین به علت قدشان، در جنبه‌های خاصی از زندگی با مشکلاتی مواجه می‌شوند.

هیچ شکی در مورد این واقعیت وجود ندارد که بعضی از ما از کوتاهی قدمان مطلع هستیم. معمولا یک بچه‌ی کوتاه قد، اغلب قربانی قلدری افراد بزرگتر و دوستانش می‌شود، ممکن است او شانسی برای پیوستن به تیم بسکتبال مدرسه نداشته باشد، همچنین احتمالا بعنوان مبصر کلاس نیز منصوب نمی‌شود و غیره.

بنظر می‌رسد که حتی یک فرد بااستعداد یا خوش تیپ و زیبا نیز در صورتیکه قدش کوتاه‌تر از حد نرمال باشد، به احتمال زیاد نادیده گرفته می‌شود. ما نمی‌توانیم این واقعیت را انکار کنیم که افراد قد بلند، در بسیاری از موارد، توجهات را به خود جلب می‌کنند. درشغل‌های خاصی مانند مدلینگ و بازیگری، شما باید بلند قد باشید.

بسیار خب، در این مقاله ما در مورد عواملی که بر قد ما تاثیر می‌گذارند و اینکه چگونه می‌توانیم قدمان را بطور طبیعی افزایش دهیم، صحبت می‌کنیم.

عواملی که بر قد تاثیر می‌گذارند

همه‌ی ما احساس می‌کنیم که بلند قد شدن، تحت کنترل ما نیست. اما این تا حدی درست است. فاکتورهای زیادی مانند عوامل ژنتیکی و غیر ژنتیکی وجود دارند که نقش مهمی در تعیین قد ما ایفا می‌کنند. همچنین در بدن ما هورمونی به نام هورمون رشد انسانی (HGH) وجود دارد که قد ما را تنظیم می‌کند. HGH توسط غده‌ی هیپوفیز در بدن ما ترشح می‌شود و برای رشد استخوان‌های بلند و غضروف‌ها ضروری است.

عوامل ژنتیکی

ژن‌های مختلفی که در بدن انسان وجود دارند، بر قد تاثیر می‌گذارند. اگر هم پدر و هم مادر کوتاه قد باشند، ما فرض می‌کنیم که کودکان آنها نیز کوتاه قد خواهند شد. اما این همیشه درست نیست. والدین بلند قد می‌توانند کودکان کوتاه قد داشته باشند و بالعکس. در واقع، قد تمام اعضای خانواده‌ی هر دو طرف باید در نظر گرفته شود. اگر تمام آنها کوتاه قد باشند، این نشان می‌دهد که به احتمال زیاد نسل‌های بعدی نیز کوتاه قد خواهند شد. آنها از نظر ژنتیکی کوتاه قد خواهند بود و شما نمی‌توانید عامل ژنتیک را تغییر دهید.

عوامل غیر ژنتیکی

چندین عامل غیر ژنتیکی نیز بر قد ما تاثیر می‌گذارند. رژیم غذایی مناسب، تغذیه، سبک زندگی سالم و خواب مناسب نیز نقش مهمی در افزایش قد ما در مرحله‌ی رشد ایفا می‌کنند. کوتاه قد بودن می‌تواند با تغذیه‌ی نامناسب، عدم فعالیت فیزیکی، پوسچر نامناسب و غیره مرتبط باشد. عوامل غیر ژنتیکی می‌توانند با پیروی از یک سبک زندگی کاملا سالم از دوران کودکی، تا حد معینی کنترل شوند.

در زیر بعضی از عوامل غیر ژنتیکی که ممکن است برقد تاثیر بگذارند را بیان می‌کنیم:

 • سیگار کشیدن در دوران بارداری
 • مراقبت نامناسب در دوران قبل از زایمان و بعد از زایمان
 • بیماری در طول دوران کودکی و نوجوانی
 • وزن کم در هنگام تولد
 • وضعیت روحی و روانی در طول دوران کودکی و نوجوانی

چگونه قد را بطور طبیعی افزایش دهیم؟

خبر خوب این است که ما می‌توانیم قدمان را بطور طبیعی افزایش دهیم. لازم به ذکر است که حدود ۲۰٪ (یا بیشتر) از قد ما به عوامل خارجی مانند محیط زیست، فعالیت‌ها و رژیم غذایی ما بستگی دارد. اگر ما در زندگی روزمره‌مان از برخی قوانین اساسی پیروی کنیم، می‌توانیم قدمان را بطور طبیعی افزایش دهیم.

در ادامه با روش‌های طبیعی برای افزایش قد آشنا خواهید شد.

خواب مناسب

مطالعات نشان داده اند که وقتی ما خوابیم یا استراحت می‌کنیم، بدن ما رشد کرده و بافت‌ها را بازسازی می‌کند. خواب و استراحت مناسب برای یک بدن در حال رشد، بسیار ضروری هستند. اعتقاد بر این است که هورمون رشد انسانی یا HGH در طول زمانیکه ما یک خواب راحت و عمیق با موج آهسته داشته باشیم، بطور طبیعی تولید می‌شود.

بعنوان یک قانون، کودکان و نوجوانان در حال رشد باید هر شب حداقل ۸ تا ۱۱ ساعت خواب مناسب داشته باشند تا بتوانند به حداکثر قدشان دست یابند. توصیه می‌شود که قبل از رفتن به رختخواب، یک دوش آب گرم بگیرید تا خواب راحتی داشته باشید.

تمرینات یوگا برای افزایش قد

تمرینات یوگا برای افزایش قد

افزایش قد بیشتر با کمک ورزش

یک عامل دیگر برای افزایش قد بطور طبیعی، این است که از نظر فیزیکی متناسب بوده و مانند یک کودک فعال باشید. می‌توانید با تمرینات منظم و فعالیت‌های ورزشی به این مورد دست یابید. هنگامی که از نظر جسمی فعال هستید، بدن به مواد مغذی سالم بیشتری نیاز پیدا می‌کند.

مصرف منظم مواد مغذی، تغذیه‌ی شما را بهبود می‌بخشد و به تبع آن، منجر به رشد مناسب می‌شود. شنا، ایروبیک، فوتبال، بسکتبال، تنیس، کریکت یا تمرینات کششی، روش‌های خوبی هستند تا بدنمان را در حال رشد و از نظر فیزیکی فعال نگه داریم. مشارکت فعال عضلات ما، نه تنها رشد بلند مدت ما را بهتر می‌کند، بلکه از طریق عرق کردن به سم زدایی بدن ما نیز کمک می‌کند.

بعضی از تمرینات متداول برای افزایش قد شما به شرح زیر هستند:

آویزان شدن از میله

شما قسمت بیشتر روزتان را در یک وضعیت مستقیم و عمودی سپری می‌کنید. یکی از بزرگترین موانع در مسیر بلند قد شدن، جاذبه‌ی زمین است که ستون فقرات و مفاصل شما را فشرده می‌کند، غضروف‌ها را بهم می‌فشرد و باعث می‌شود کوتاه‌تر شوید.

با اینحال شما می‌توانید از طریق تمرین ساده‌ی آویزان شدن، از شر این مانع خلاص شوید. آویزان شدن به یک روش کاملا متداول برای افزایش قد تبدیل شده که قد فرد را ۲.۵ تا ۵ سانت افزایش می‌دهد. دلیلش این است که این تمرین به وزن نیم تنه‌ی پایین شما امکان می‌دهد که ستون فقراتتان را بکشد.

یک میله یا بارفیکس بردارید و آن را در ارتفاعی قرار دهید که بتوانید با گرفتن آن، آویزان شده و بدنتان را بطور کامل بکشید. اگر ارتفاع آنقدری نیست که بدنتان کاملا کشیده شود، زانوهایتان را کمی خم کنید تا بتوانید آزادانه از میله آویزان شوید. سعی کنید که حداقل بمدت ۲۰ ثاینه آویزان باشید و سپس کمی استراحت کنید. همچنین باید این تمرین را حداقل ۳ بار تکرار کنید.

حالت شنا روی زمین

این تمرین که معمولا به «پا زدن متناوب» نیز معروف است، بر کمر شما تمرکز می‌کند. روی شکمتان بطور صاف دراز بکشید. بدن شما باید کاملا کشیده باشد. دست‌هایتان را بطور مستقیم در مقابلتان قرار دهید. کف دست‌های شما باید بطرف زمین باشد. دست چپتان را بالاتر از دست راستتان بالا ببرید، و پای راستتان را تا جایی که می‌توانید از زمین بلند کنید، در حالیکه پای دیگرتان بطور مستقیم روی زمین قرار دارد. بمدت ۴ تا ۵ ثانیه در این وضعیت باقی بمانید. سپس دست و پای دیگرتان را بلند کرده و این روند را تکرار کنید.

پلویک تیلت

این یک تمرین رایج است که بین مربیان باشگاه نیز محبوب می‌باشد. تمرین ساده‌ای است، و شما در زمان انجام این تمرین، کشش بسیار زیادی را در باسن و بالا و پایین ستون فقراتتان احساس می‌کنید. به پشت دراز بکشید، بطوری که شانه‌ها و دست‌هایتان محکم روی زمین قرار داشته باشند. زانوهایتان را کمی خم کنید و پاهایتان را تا جایی که ممکن است به باسنتان نزدیک کنید. سپس به کمرتان طوری قوس دهید که لگنتان به سمت بالا کشیده شود. حدود ۲۰ ثانیه در این وضعیت بمانید و سپس بتدریج این زمان را به ۳۰ ثانیه افزایش دهید.

یوگا برای افزایش قد شما

مطالعات تحقیقاتی همچنین نشان داده‌اند که یوگا و تکنیک‌های تنفسی صحیح می‌توانند نقش فوق‌العاده‌ای در افزایش قد شما بطور طبیعی ایفا کنند. گفته می‌شود هنگامیکه ما در طول تمرینات یوگا، هوا را عمیق استنشاق می‌کنیم، استرسی که باعث فشار در عضلات پشت‌مان می‌شود را آزاد می‌کنیم، که به نوبه‌ی خود این مانع را برطرف کرده و باعث افزایش رشد بدن می‌شود. همچنین تعدادی از وضعیت‌های یوگا وجود دارند که در افزایش قد شما بسیار موثر هستند. این وضعیت‌های یوگا برای راست نگه داشتن بدنتان و افزایش قد به شرح زیر می‌باشند:

 • سوریاناماسکار

این یک تمرین قدیمی یوگا با ۱۲ حالت مختلف است که پشت سر هم انجام می‌شوند.

 • تریکوناسانا

تریکوناسانا به بهتر کردن تعادل شما کمک می‌کند. این تمرین یوگا به شما یک پوسچر خوب می‌دهد. به وضعیت مثلث نیز معروف است.

 • تالاسانا

تالاسانا، دست‌ها، پاها و ستون فقرات شما را تقویت می‌کند، بدن شما را صاف نگه می‌دارد و برای افزایش قد مفید است.

 • سوکهاسانا

این حالت، یک وضعیت اصلی است که سایر وضعیت‌های یوگا از آن آغاز می‌شوند. شما با انجام این آسانا، تنفستان را کنترل کرده و کمر و باسنتان را تقویت می‌کنید.

 • ادهوموکها ساواسانا

به سگ سر پایین نیز معروف است! این آسانا، جریان خون به صورت و گردن شما را افزایش می‌دهد.

رژیم غذایی مخصوص افزایش قد طبیعی

رژیم غذایی مخصوص افزایش قد طبیعی

رژیم غذایی مخصوص افزایش وزن

شما می‌توانید تمام انواع تمرینات ورزشی و حرکات یوگا را امتحان کنید، اما تا زمانی که یک رژیم غذایی متعادل نداشته باشید که مواد مغذی ضروری مورد نیاز بدن برای رشد مناسب را به شما برساند، هیچ چیزی ممکن نیست. بعضی از مواد مغذی ضروری که برای رشد جسمی بدن شما مفید هستند، به شرح زیر می‌باشند:

 • ویتامین D و پروتئین‌ها: هورمون‌های رشد را افزایش دهید و به رشد مناسب دندان‌ها و استخوان‌ها کمک کنید. گوشت بدون چربی، پنیر، حبوبات، توفو و سفیده‌ی تخم مرغ بیشتری مصرف کنید.
 • روی: مصرف روی برای کودکان مفید است، زیرا از رشد ناکافی آنها جلوگیری می‌کند. مواد غذایی غنی از روی عبارتند از شکلات، تخم مرغ، صدف، مارچوبه، بادام زمینی و غیره.
 • کلسیم: محصولات لبنی و سبزیجات برگ سبز بیشتری مصرف کنید. این کار به رشد استخوان‌ها کمک می‌کند.
 • مواد معدنی، کربوهیدرات‌ها و ویتامین‌ها: برای یک رژیم غذایی متعادل، فراموش نکنید که شیر، تخم مرغ، سویا، جو دو سر، میوه‌ها و سبزیجات را در رژیم غذایی‌تان جای دهید.

آشواگاندها یا جنسینگ هندی، قد را افزایش می‌دهد

آشواگاندها (جنسینگ هندی) (با نام علمی‌Withania somnifera)، یک گیاه دارویی است که معمولا در داروهای آیورودیک سنتی هندی بکار می‌رود. این گیاه در افزایش نشاط، انرژی، و قدرت بدن بسیار موثر است. بافت‌ها، عضلات و استخوان‌ها را تقویت کرده و احساس خستگی را کاهش می‌دهد. از آنجا که این گیاه، رشد عضله و استخوان را افزایش می‌دهد، به شما کمک می‌کند که اندام بهتری داشته باشید.

 • بخش‌های مساوی از پودر آشواگاندها و شکر را با هم مخلوط کنید.
 • ۲ قاشق غذاخوری از این مخلوط بردارید و آن را با یک لیوان شیر گرم مخلوط کنید و هر شب قبل از خواب میل کنید.
 • برای اینکه شاهد بهترین نتیجه در رشد قدتان باشید، این درمان را بطور مداوم حدود ۴۵ روز ادامه دهید.
 • بهتر است برای مخلوط کردن این پودر، از شیر گاو استفاده کنید.
 • از این درمان خانگی در دوران بارداری استفاده نکنید.
 • برای تاثیر بهتر و سریع‌تر، از مصرف غذاهای آماده اجتناب کنید.

شیر و محصولات لبنی

نوشیدن شیر در سال‌های رشد می‌تواند به افزایش قد کمک کند. شیر حاوی کلسیم معدنی ضروری است که برای بهبود استخوان‌ها لازم می‌باشد. معلوم شده که شیر و همچنین فراورده‌های لبنی در افزایش مواد معدنی استخوان و توده‌ی استخوانی موثر هستند.

در کودکانی که در سن بلوغ هستند، نوشیدن شیر گاو، مواد مغذی مختلف برای رشد و دستیابی به مقدار مناسبی از توده‌ی استخوانی را فراهم می‌کند، که از پوکی استخوان در زندگی آینده جلوگیری خواهد کرد. پروتئین موجود در شیر و محصولات شیر، سلامت کلی فرد را بهبود می‌بخشد.

 • روزانه ۲ تا ۳ لیوان شیر مصرف کنید.
 • محصولات لبنی بیشتری را وارد رژیم غذایی‌تان کنید، مانند پنیر، ماست و پنیر کاتیج.
 • این درمان در کودکانی که در دوران بلوغ قرار دارند موثرتر است.
نوشیدن آب کافی برای افزایش قد طبیعی

نوشیدن آب کافی برای افزایش قد طبیعی

مقدار زیادی آب بنوشید

برای داشتن بدنی سالم، یک فرد نیاز به نوشیدن مقدار زیادی آب گوارا در طول روز دارد. نوشیدن آب از تشکیل مواد سمی در بدن که ممکن است بر سوخت و ساز تاثیر بگذارند جلوگیری خواهد کرد. نوشیدن آب به بهبود هضم و پاکسازی بدن کمک می‌کند. هنگامی که بدن عاری از سموم باشد، سوخت و ساز افزایش خواهد یافت، و این مسئله به رشد مناسب استخوان‌ها کمک خواهد کرد.

 • برای پاکسازی دستگاه گوارش، صبح‌ها با معده خالی ۲ لیوان آب بنوشید.
 • برای دستیابی به بهترین نتیجه، در روز حداقل ۸ لیوان آب بنوشید.

اگر سعی دارید قدتان را افزایش دهید، بغیر از نوشیدن آب باید از مصرف نوشیدنی‌های کافئین دار و الکل نیز اجتناب کنید. پرهیز از نوشیدنی‌های گازدار و فست فودها نیز به رشد سریع‌تر استخوان‌ها کمک می‌کند. همچنین بهتر است بهمراه نوشیدن ۸ لیوان آب در روز، از میوه‌ها و سبزیجات آبدار مانند خیار و هندوانه نیز استفاده کنید.

مقاله مرتبط: رژیم آب چیست؟

از عواملی که مانع رشد می‌شوند اجتناب کنید

مصرف مواد مخدر و الکل در سنین جوانی، بسیار خطرناک است. مصرف این محصولات می‌تواند منجر به کاهش رشد و سوء تغذیه شود. همچنین مصرف کافئین را کاهش دهید و از مصرف استروئیدها اجتناب کنید. آنها مانع رشد استخوان در کودکان جوان می‌شوند، درنتیجه بر قد آنها تاثیر می‌گذارند.

سیستم ایمنی قوی

بعضی از بیماری‌های دوران کودکی می‌توانند منجر به کاهش رشد شود. این بیماری‌ها با ایمن سازی در فواصل منظم و مصرف مقدار زیادی ویتامین C قابل پیشگیری هستند. مرکباتی مانند پرتقال، گریپ فروت و لیمو مصرف کنید. شما می‌توانید با خوردن مواد غذایی کامل و تازه، حبوبات، غلات سبوس دار، غذاهای غنی از آنتی اکسیدان و اسیدهای چرب امگا ۳، سیستم ایمنی تان را قوی نگه دارید. همچنین از مصرف غذاهای فراوری شده و هیدروژنه اجتناب کنید. اینکار به شما کمک خواهد کرد تا یک سیستم ایمنی سالم داشته باشید.

بسیار خب دوستان، دیدید که بلندتر شدن غیر ممکن نیست. از امروز، آن قسمت از کار که مربوط به خودتان می‌شود را آغاز کنید، یک رژیم غذایی سالم داشته باشید، خوب بخوابید، ورزش و یوگا انجام دهید و بدنتان را در حال رشد نگه دارید. امیدواریم که به قد دلخواهتان برسید.

به اشتراک بگذارید: تلگرام گوگل پلاس لینکدین


97 دیدگاه

 1. سلام خسته نباشيد من ٢٧سالمه جنسيگ استفاده كنم با ورزشهاى مخصوص قد قدم بلند تر ميشه الان ١٥٣سانت هستم

 2. سلام من ۱۴ سالمه و قدم ۱۵۰ سانتی متر است میتوام ۱۰ سانتی متر بلند تر بشم آیا واقعا جنسینگ بخورم قدم بلند میشه
  .لطفا جواب بدید. ممنون

 3. سلام.من ۱۶ سال سن دارم.آیا جنسینگ هندی برام خوبه یا نه؟!
  چون توی یک سایتی خوندم مصرف جنسینگ برای نوجوانان توصیه نمیشود
  لطفا پاسخ دهید ممنون❤

 4. سلام میخواستم بدونم چی بخورم تا قدم افزایش پیدا کنه میشه معرفی کنید مثل داروهای گیاهی یا قرص

 5. سلام من ۱۵سالمه و دوست دارم قدم زیاد شه چی بخورین تا قدم زیاد شه مرسی لطفا جواب بدید

 6. سلام
  سن من ۱۷ سالمه قدم ۱۷۹ هست و بابام هم قد من و برادر بزرگترم ۱۸۵قد دارد و دایی هام هم قد بالای ۱۸۷ دارند و دوتاشون ۱۹۲ و پسر خاله هام و عموم همه قد شون بلند تر از منه میخواستم بدونم قد منم بلند تر میشه بعدش انان چهار ساله بسکتبال بازی میکنم
  میخواستم بدونم چیکار کنم تا بخوام بلند قد تر بشم

 7. سلام منو داداشم 13/6است وزنم ۳۷است وقدم ۱۴۷ است وقد پدرم ۱۷۷وقدمادرم ۱۶۸ .است .فوتبالیستم .قدما چقدر رشت میکنه ..لطفا زود جواب بدید

 8. یه ناشناس در

  سلام من یه دخترم که 14سالمه و از کلاس پنجم با توجه به ارثم پریودمیشدم و قدم هم اندازه مادرم یعنی 156 سانتی متره و وزنم هم 55 کیلووه حالا یه موقعیتی پیش اومده که باید 4 یا 5 سانتی متر بلند شم ایا امکانش واشم وجود داره؟ لطفا اگه امکان داره جواب رو به ایمیلم بفرستید

 9. سلام من الان قدم ۱۷۱ سانتی متر هست وزنم هم ۷۸ کیلو هست ولی دوستانم میگویند اصلا بهم نمیخوره که وزنم ۷۸ باشه و سنم ۱۴/5پدرم ۱۸۰ و مادرم ۱۶۹ هستن میخواستم بدونم امکان داره تا ۱۸ سالگی قدم به ۱۸۶ برسه لطفا پاسخ بدین

 10. محمد حسين در

  سلام من ۱۴ سالمه قدم ۱۷۸ والیبال شنا و بارفیکس میزنم شب خیلى دیر بخوابم ساعت۱۱ هست نوشابه رو هم ترک کردم میخوام بدونم قدم به ۱۹۵ مى رسه ؟؟؟

  مرسى

  • سلام محمد حسین عزیز
   در کل، باید حواستان به استراحت کافی، تغذیه کامل، و ورزش مستمر باشد، تا شرایط رشد خوب فراهم باشد. متاسفانه نمی توان پیشبینی کرد که به چه قدی خواهید رسید. موفق باشید :)

 11. دختر تاجی در

  باعرض سلام وخسته نباشید و تشکر بابت مظالب عالیتون . من ۱۶ سال دارم وهم تکواندوکارم وهم بسکتبالیست. قدم ۱۶۸ و وزنم ۵۰٫ ژن قدبلندی هم “در خانواده ی پدریم و مادریم خیلی زیاد هست . به نظرتون قدم چقدر رشد میکنه؟ آیا جینسنگ هندی واقعا تاثیرداره؟
  لطفا جواب بدین.

  • سلام دوست عزیز
   متاسفانه امکان پیشبینی وجود ندارد، در مورد جینسنگ نیز نمی‌توان نظر قطعی داد. تنها راه پیشنهاد و قطعا موثر ما برای بهبود فرایند رشد، ورزش مستمر، تغذیه کامل و استراحت کافی است. موفق باشید :)

 12. سلام خیلی ممنونم ازشما
  من ۱ ماه دیگه میشه ۱۹ سالم و قدم ۱۷۴ است وزنمم ۷۷ است می خواستم بدونم قدم بلند تر میشه؟! احتمالش هست قبل از توقف رشد ، قدم حداقل به ۱۸۰ برسه؟!
  ممنون میشم جواب بدید

 13. سلام.من ۱۵سال دارم،قد‌م۱۶۵سانته.تا۱۹سالگی به ۱۸۰میرسم؟لطفا کمکم کنید.

 14. سلام یه سوال داشتم. من طی ۵ سال فقط ۳ سانتی متر رشد داشتم و بیشتر از این نمیشه. ۱۰ سالگی ۱۶۴ بودم و الان ۱۵ سالگی ۱۶۷٫ راه چاره چیه؟ ممنون

 15. محمد حسين در

  سلام من ۱۴سال دارم شنا. بدنسازى والیبال و والیبال کار مى کنم قدم ۱۷۸هستش مى خواستم بدونم قدم به ۱۹۵ میرسه؟؟؟

 16. باسلام من 17 سالمه و قدم 180 امکان داره قدم به 190 برسه ممنون میشم اگه جواب بدین

  • سلام عباس جان.ببین در وحله اول باید میانگین قد پدر و مادرت رو در نظر بگیری و بدون تا همان میانگینی که بدست میاری قدت رشد میکنه…اما استثنا هم داره.یعنی میتونی از میانگین قدی والدینت بالا تر هم بری….ببین اول باید خواب کافی داشته باشی…دوم شیر و لبنیات رو باید به مقدار زیادی مصرف کنی….سوم تا میتونی حرکات کششی انجام بده…موفق باشی.

 17. سلام
  از کجا میتونم آشواگاندها تهیه کنم ؟ ممنون میشم راهنماییم کنید تو اینترنت که چیزی پیدا نکردم

 18. سلام من 16سالمه و تو سن چهارده تا پونزده سالگی قدم تا 180رسید ولی از پونزده سالگی تا الان یعنی تو یکسال فقط دو تا سه سانت رشد داشتم من هم بدنسازی هم والیبال کار میکنم قد مادرم 165و قد پدرم 178و یه برادر با قد197دارم ولی خواهرم قدش کوتاست 158هست میخواستم بدونم با این شرایط من بازم رشد میکنم تا به دو متر و پنج برسم؟من 74کیلو هستم.

 19. من قدم 164 است پدرم 167ومادرم162است وزن خودمم 48 كيلو مي باشد من خيلي نگران قدم هستم چون خيلي ادم رو جذاب تر نشان ميده من خانواده ي پدري ام قد بلندي ندارند ولي خانواده ي مادري ام(دايي ) قدي حدود180 دارند سن خودم 13/5 است تصميم گرفتم كه برم واليبال يا بسكتبال به نظر شما من تاچه حدي رشد ميكنم ؟و واليبال وبسكتبال باعث ميشه كه من قدي182 داشته باشم؟واين درست است كه ميگن حلالزاده سر داييش ميره؟ ايا نسبت به سنم قدم خوب است يا خير؟

  • سلام من بعضي دوست هايم هستند كه حداقل 3سال است كه بسكتبالو واليبال را انجام ميدهد ولي قدش خيلي بلند نيست به خاطر همين است كه برايم سوال پيش امده كه چرا انها با انجام اين ورزش ها قدشان بلند نيست ايا اين مورد در همه ي افراد است كه با انجام ورزش قدشان رشد نمي كند؟

  • سلام رضای عزیز، طبق محاسبه‌گرها، با توجه به اطلاعاتی که دادید، احتمالا تا ۱۷۸ سانتی‌متر رشد خواهید کرد. اما این عدد، قطعی نیست و حتی ممکن است بیشتر از این مقدار رشد کنید. تمام ورزش‌ها بصورت غیر مستقیم به شما کمک می‌کنند، و ورزش‌هایی که حاوی حرکات کششی هستند، مانند آنهایی که نام بردید، برای این منظور مفیدترند. قدتان مناسب است، با ورزش مستمر، تغذیه کامل و استراحت کافی به پروسه رشدتان کمک کنید.

 20. با سلام 18 سال سن دارم قدم 184 وزنم 76مادرم 164 پدرم 167 و ورزش رزمی کار میکنم می خاستم ببینم قدم به 188 میرسه

 21. باسلام و خسته نباشید من 18 سال دارم و قدم 170 سانته من می خوام قدم 178 بشه.من تصمیم گرفته برای افزایش قد خود از تمریناتی از قبیل بارفیکس و تردمیل استفاده کنم به نظر شما این تمرینات تاثیری در من خواهد داشت؟؟؟؟؟(فقط خواهش میکنم زود جواب دهید)متشکرم.

 22. سلام من دقیقا 14 سال دارم و قدم حدودا175 ایا به 190 هم میرسم وایا این حرف درسته که میگن اگه کسی تو سن کم قدش زیاد شه در سن بالا قدش رشد نمیکنه

   • سلام من با توجه به اطلاعاتي كه داديد همه ي ورزش ها وكارها را انجام دادم وبه مدت يك ماه حدود4سانت بلندتر شدم وزنم 48وقدم 164وقدمادرم 162وقد پدرم 167 است ميخواستم ببينم قدم تا چه حد رشد ميكنه؟………باتشكر

 23. علي هلالي در

  سلام ببخشيد كه هر دقيقه مزاحم ميشم ميخواستم ببينم كه قد من در بزرگ سالي به184ميرسه؟………..باتشكراز زحمات شما

 24. علي هلالي در

  با سللام من در سن 13 سالگي به سر مي برم ومادر م162وپدرم167است وقد خودم 161است ميخواستم ببينم كه قدم در بزرگ سالي به چه اندازه اي ميرسد

  • سلام احسان عزیز، از نظر تئوری رشد تا ۲۱ سالگی ادامه دارد. برای پاسخ دقیق‌تر باید به پزشک متخصص مراجعه نمایید تا با انجام آزمایش‌های مربوطه نتیجه را به شما اعلام کند :)

 25. با سلام من متولد 81/6/24هستم وقدم در سال94به اندازه ي161 رسيد ميخواستم ببينم قدمن در بزرگ سالي بلند ميشود يا خير؟

  • سلام رضای عزیز، البته :)
   رشد قدی شما از نظر تئوری تا ۲۱ سالگی ادامه دارد. با ورزش مستمر، تغذیه‌ی صحیح و کامل و استراحت کافی به فرایند رشدتان کمک کنید.

 26. سلام. با تشکر از مطالب خوب شما.من سیزده سال دارم و قدم ۱۷۷ هست .میخاستم بدونم قد من تا چقدر دیگه رشد میکنه,والیبال هم میرم و تقریبا حرفه ای کار میکنم و میخام از این به بعد رژیم غذایی مناسب برای خودم در نظر بگیرم و خواب به وقت و خوبی دارم.توی مدرسه هم قدم از همه دوستای هم کلاسیم بلند تره.خاستم بدونم که قد من تا چه حدود های میرسه.ممنون

 27. سلام من 13ساله قدمم 157.5سانتی متر می خواستم بدانم که من قدم 190میشه درضمن من والیبال هم میروم

  • سلام علی عزیز، متاسفانه امکان پیشبینی وجود ندارد. پیشهاد می‌کنیم که با ورزش مستمر، تغذیه‌ی کامل و استراحت کافی، به فرایند رشدتان کمک کنید تا به حداکثر قدتان برسید :)

 28. اره درست انجام میدم اما من از وقت که تمرین بدنسازی را شروع کردم یه جوری احساس قد پخشی می کنم دوست عزیز

 29. سلام دوست عزیز یه سوال وقتی مخایی باشگاه بدنسازی بروی وزن بلند کنی آیا این برای قد ضرر دارد

 30. سلام من الان قدم170هست و19بهمن 17 سالم میشه.بعد سوالی که داشتم اینه که من ب قد 190 میرسم؟؟

 31. با سلام من پسرم سنم 15/50 هست قدم هم 162 میخواستم ببینم با ورزش و تغذیه مناسب میتونم به 175 برسم؟؟؟؟ با تشکر

 32. سلام ببخشید من 19سالمه و153قدمه میشه بگید چیکار کنم ممنون میشم چون دکتر به من گفته دیگه رشد نمی کنم کاملا ناامید شدم

  • سلام دوست عزیز،
   رشد، چیزی نیست که به آن امید ببنیدید یا از آن نا امید شوید، چون عمده‌اش تحت کنترل ما نیست. شما سعیتان را می‌کنید، اما هر چه شد، بهتر است آنرا بپذیرید و با آن کنار بیایید. مقدار رشد انسان‌ها چیزی مانند رنگ پوست است. بعضی‌ها سیاهند، بعضی‌ها سفید.
   پیشنهاد ما این است که بصورت مستمر و جدی ورزش کنید، تغذیه‌ی مقوی و کامل داشته باشید، و به خوبی استراحت کنید. و این کارها را هم نه به خاطر رشد بیشتر، بلکه بخاطر سلامتی و اندام زیبا انجام دهید. حداقل مزایای این کارها برای شما، این است که با خوش اندام شدن، ناخوداگاه کشیده‌تر بنظر می‌رسید، اگر هم ورزش باعث ادامه‌ی رشد قدی‌تان شد که چه بهتر. چرا که از نظر تئوری رشد تا ۲۱ سالگی ادامه دارد :)

 33. ضمن عرض سلام و خسته نباشيد ميخواستم بدونم اين تمرينات تا چه سني تاثير داره ؟ من 28 سال دارم آيا براي من هم موثر هست ؟

 34. سلام.من 14 سال دارم و قدم 152 هست چه کار کنم قدم بلند شه؟اعتماد به نفسم رو از دست دادم همه دوستام قدشون بلنده?

  • سلام گلاره‌ی عزیز،
   اول اینکه شما برای کسب، یا برای از دست دادن اعتماد بنفستان باید به خیلی از خصوصیات مهم دیگر خودتون توجه کنید، نه به چیزی که اصلا دست شما نیست :)
   قد هم مانند رنگ پوست، بین آدم‌ها فراوانی زیادی دارد. و باید یاد بگیریم که قد کوتاه یا قد بلند عامل قیاس صحیحی نیست. البته هیچکس از قد بلند بدش نمی‌آید و ما هم اینرا می‌دانیم. شما هم تا پایان سن رشدتان کلی مانده، بنابراین نگرانی و عدم اعتماد بنفس را کنار بگذارید، و با جدیت بصورت مستمر ورزش کنید، تغذیه‌ی مناسب و مقوی داشته باشید، و به خوبی استراحت کنید تا به فرایند رشدتان کمک کنید. از طرفی اگر احساس کوتاهی بیش از اندازه می‌کنید و خیلی نگرانید، پیشنهاد می‌کنیم تا به یک متخصص زبده مراجعه کنید تا در صورت نیاز راه‌های درمانی را پیش بگیرد. موفق باشید :)

 35. ایول
  من دوران دبیرستان بطور انفجاری رشد کردمو به 1.82 رسیدم.
  ولی چون مدتیه که باشگاه میرم دوس دارم خودمو تا 1.90 برسونم.
  فک کنم “آویزون شدن از میله” حرکت جالبی باشه. حنما امتحانش میکنم D:

  • من 18 ساله هستم قد من 165 است آیا من هم بلند میشوم که این تجارب را انجام بدهم میخواهم تا 178 بلند شوم .
   لطفا مشوره بدهید که سریع تر بلند شوم .

   • سلام دوست عزیز،
    بله از نظر تئوری هنوز امکان افزایش قدتان هست. بهرحال با انجام ورزش مستمر، و داشتن تغذیه‌ی کامل و استراحت کافی، اگر قدتان هم افزایش نیابد، با بهبود پوسچر بدنتان، قد بلند تر بنظر خواهید آمد. موفق باشید :)

    • با سلام خدمت شما ميخواستم بدونم قد168 براي نوجواني كه در سن 13.8 است مناسب است ؟
     ايا طناب زدن بعث بلند شدن قد ميشود يا خير در باره ي اين موضوع لطفا توضيح دهيد با تشكر

    • سلام رضای عزیز،
     بله قدتان مناسب است :)
     تمام ورزش‌ها بصورت غیر مستقمی، بر رشد شما تاثیر دارند. اما ورزش‌هایی که حرکات کششی در آنها انجام می‌شود، تاثیر بیشتری دارند.

    • محمد حسين در

     سلام من 13.9 سال دارم قدم 178 هست شنا مى كنم واليبال كار مى كنم و يكم هم بدنسازى كار مى كنم آيا قدم به 195 ميرسه؟؟؟

نظر خود را بیان کنید