کالری مواد غذاییشاخص توده بدنی

درمان جوش و آکنه صورت با رژیم غذایی

5 ماده غذایی مجاز و 5 ماده غذایی ممنوع برای کاهش عود آکنه

در سال 2010، هنگامی که محققان گزارش دادند که رژیم غذایی در واقع می تواند بر عود آکنه تاثیر بگذارد، باعث تعجب برخی از مردم شدند. در آن سال یک مقاله در مجله علمی Skin Therapy Letter، نتایج آنالیز 27 مطالعه -21 مطالعه مشاهده ای و 6 آزمایش بالینی- را گزارش داد. دانشمندان دریافتند که مصرف شیر گاو، شیوع آکنه و شدت آن را افزایش داد و همچنین ارتباطی بین یک رژیم غذایی با شاخص قند خون بالا و خطر ابتلا به آکنه پیدا کردند.

مطالعه قبلی که در سال 2007 منتشر شده بود، نتایج مشابهی را نشان داد محققان استرالیایی دریافتند مردان جوان بین سنین 15 و 25 با آکنه خفیف تا متوسط، در هنگامی که رژیم غذایی شان را از یک رژیم معمول آمریکایی (با نان سفید و غلات صبحانه بشدت فراوری شده) به یک رژیم غذایی سالم تر از غلات کامل، گوشت بدون چربی، میوه ها و سبزیجات تغییر دادند، بهبود چشمگیری را تجربه کردند.

نویسنده ارشد، نیل من، دانشیار در Royal Melbourne Institute of Technology در استرالیا گفت: آکنه پسرانی که رژیم غذایی با پروتئین بالاتر و شاخص قند خون پایین تر داشتند، بطور چشمگیری بیش از 50 درصد بهبود یافت که بیشتر از چیزی است که معمولا از محلول های موضعی آکنه می بینیم.

برخی افراد برای مدت طولانی معتقد بوده اند که رژیم غذایی بر آکنه تاثیر می گذارد اما محققان تنها به تازگی شروع به پیدا کردن شواهدی مبنی بر درست بودن این مطلب کرده اند.

اگر دوست دارید تغییر عادات غذا خوردن تان را برای لذت بردن از پوستی صاف تر امتحان کنید، ما شما را به این کار تشویق می کنیم. شما چیزی برای از دست دادن ندارید!

همچنین بخوانید: چگونه آکنه را از بین ببریم؟

چیزهایی که نباید بخورید

مطالعات تاکنون غالبا روی مواد غذایی تمرکز کرده اند که آکنه را بدتر می کنند. در اینجا 5 مورد از مواد غذایی که بیشتر از بقیه به عنوان مقصر افزایش جوش مطرح می شوند را بیان می کنیم. برای حدود یک هفته از این مواد غذایی اجتناب کنید و ببینید که متوجه تفاوتی می شوید یا نه.


 1. شیر گاو:

مطالعه سال 2010، ارتباطی بین شیر گاو و آکنه پیدا کرد. دانشمندان هنوز مطمئن نیستند که چرا این ممکن است اما چندین نظریه وجود دارد.

شیرگاو، قند خون را بالا می برد که می تواند التهاب را افزایش دهد (و منجر به جوش شود). همچنین سطوح انسولین را افزایش می دهد که تولید چربی های پوست (سبوم) را بیشتر می کند.

بسیاری از شیرهای تجاری که ما می خریم، از گاوهای باردار گرفته می شوند و در نتیجه حاوی هورمون های دیگری هستند که می توانند باعث تولید سبوم شوند.

شیر همچنین دارای هورمون های رشد است که می توانند باعث رشد بیش از حد سلول های پوست شوند و بطور بالقوه منافذ پوست را مسدود کنند.

محققان در سال 2005، اطلاعات حاصل از مطالعه سلامت پرستاران 2 را بررسی کردند و دریافتند شرکت کنندگانی که به عنوان نوجوان، شیر بیشتری نوشیده بودند، نسبت به آنهایی که به عنوان نوجوان، شیر کم (یا اصلا شیر نخورده بودند) مصرف کرده بودند، میزان بسیار بالاتری از آکنه شدید را تجربه کردند.


 1. قند (شکر):

غذاهای مضر برای جوش صورت

ممکن است در حال حاضر مشکوک شده باشید که شکر با جوش مرتبط است. اکنون برخی پژوهش ها نشان می دهند که ممکن است ارتباطی بین آنها وجود داشته باشد. این بدان معنا نیست که اگر یک کوکی بخورید، دچار جوش خواهید شد. این،به مقدار قندی که شما در یک روز می خورید، بر می گردد؛ بخصوص در یک زمان معین.

به عنوان مثال اگر شما یک نوشابه و آبنبات مصرف کنید، به احتمال زیاد سطوح قند خون تان را بالا خواهید برد و ممکن است چند ساعت بعد، جوش بزنید. اگر گمان می کنید که شکر ممکن است علت جوش های شما باشد، سعی کنید حداقل یک عدد از نوشیدنی های شیرین مصرفی تان را کم کنید تا متوجه تفاوت آن شوید.


 1. مواد غذایی با شاخص قند خون بالا:

این ها مواد غذایی هستند که به سرعت در بدن تجزیه می شوند، باعث افزایش ناگهانی انسولین و بالا رفتن سطوح قند خون می گردند. آنها باعث نوسانات هورمونی و التهاب می شوند که هر دوی آنها آکنه را تشدید می کند.

ما در مورد مواد غذایی مانند نان سفید، غلات صبحانه فراوری شده، برنج سفید، چوب شور، چیپس سیب زمینی، کلوچه، کیک و… صحبت می کنیم. به جای آنها مواد غذایی با شاخص قند خون پایین مانند سبزیجات، غلات کامل، سیب زمینی شیرین و اکثر میوه ها را انتخاب کنید.


 1. مواد غذایی بدرد نخور:

به همان دلایل ذکر شده در بالا (نوسانات هورمونی، سطوح قند خون) مواد غذایی بدرد نخور در لیست چیزهایی قرار می گیرند که اگر سعی دارید پوستتان را صاف کنید، باید از آنها اجتناب نمایید.


 1. فست فود:

فست فودهای چرب در بدن التهاب ایجاد می کنند. مطالعات در حال حاضر فست فودها را با وضعیت هایی مانند آسم دوران کودکی مرتبط دانسته اند؛ موکدا به دلیل توانایی آنها برای افزایش التهاب کلی در بدن. التهاب به جوش منجر می شود بنابراین اگر به یک رستوران فست فود می روید، سالاد یا ماست انتخاب کنید.


 1. بادام زمینی

این آجیل محبوب، یک محرک جوش است. لنینگ می‌گوید: ما از افراد مستعد به آکنه خواستیم تا از بادام زمینی و محصولات آن استفاده نکنند، زیرا آن‌ها حاوی نوعی هورمون به نام آندروژن هستند که می‌تواند با تولید سبوم، فولیکول‌های روی پوست را تحریک کند و پس از آن، جوش‌ها تشدید می‌شوند.

این، یعنی ساندویچ کره بادام زمینی (یا تخم مرغ سرخ شده در روغن) که می‌خورید، می‌تواند به سرعت باعث چرب شدن پوستتان شود. مراقب روغن بادام زمینی در چیپس‌های سیب زمینی نیز باشید زیرا معمولا باعث جوش‌های ناگهانی می‌شوند. لنینگ اشاره می‌کند که اولین قدم برای داشتن صورتی صاف‌تر، خواندن هوشمندانه‌ی برچسب مواد غذایی است.


شکلات چطور؟

شکلات برای مدت طولانی، مشکوک به تحریک آکنه بود و بتازگی مجوز مصرف دریافت کرده است.

یک مطالعه کوچک از هلند که در سال 2013 چاپ شد، ارتباطی بین شکلات و تغییرات پوستی منجر به آکنه کشف کرد. برای این مطالعه، دانشمندان خون 7 فرد سالم را قبل و بعد از اینکه آنها برای 4 روز هر روز 1.7 اونس شکلات خوردند، جمع آوری کردند. پس از آن، محققان سلول های خون را در معرض باکتری به نام پروپیونی باکتریوم آکنه – که وقتی در داخل منافذ مسدود شده رشد می کند، در آکنه نقش دارد- و استافیلوکوکوس اورئوس- یک باکتری دیگر پوست که می تواند آکنه را تشدید کند- قرار دادند.

بعد از خوردن شکلات، سلول های خون شرکت کنندگان، اینترلوکین B1 بیشتری تولید کرد که وقتی در معرض پروپیونی باکتریوم آکنه قرار می گیرد، یک نشانگر التهاب است.

خوردن شکلات همچنین تولید یک فاکتور سیستم ایمنی دیگر به نام اینترلوکین 10 را بعد از قرارگیری در معرض استافیلوکوکوس اورئوس افزایش داد. گمان می رود که اینترلوکین 10، دفاع بدن در برابر میکرو ارگانیسم ها را کاهش می دهد بنابراین سطوح بالاتر می تواند به باکتری ها اجازه دهد که جوش ها را آلوده کرده و آنها را بدتر کنند. این نشان می دهد که شکلات می تواند التهاب را افزایش دهد، عفوت باکتریایی را زیاد کند و آکنه را بدتر نماید. با این حال، این یک مطالعه بسیار کوچک بود و تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

شکلات تیره دارای آنتی اکسیدان های افزایش دهنده سلامتی است بنابریان بسته به آنکه چه مقداری در روز مصرف می کنید، ممکن است لازم باشد منتظر شواهد بیشتر باشید. در این میان، برای آنکه ببینید آیا به شکلات حساس هستید یا نه، آن را به تنهایی برای یک هفته حذف کنید و ببینید که آیا متوجه تغییری در پوستتان می شوید یا نه.


چیزهایی که باید بخورید

فقط حذف مواد غذایی مخرب ذکر شده در بالا به احتمال زیاد به پوستی صاف تر منجر خواهد شد؛ بخصوص اگر قبلا آنها را به طور مرتب مصرف می کردید. اما اگر در حال حاضر سالم غذا بخورید چطور؟ آیا مواد غذایی خاصی وجود دارند که بتوانند شما را در مقابل آکنه، قوی تر سازند؟

تحقیقات در مراحل ابتدایی شان هستند اما ما در مورد مواد غذایی خاصی که ممکن است به شما کمک کنند، اطلاعاتی داریم.

در اینجا 5 مورد از آنها را بیان می کنیم:

 1. ماهی یا دانه کتان:

رژیم غذایی معمول غربی حاوی مقدار بسیار زیادی اسیدهای چرب امگا 6 است که با التهاب مرتبط اند. خوردن اسیدهای چرب امگا 3 بیشتر، مانند آنهایی که در ماهی های چرب، گردو، بذر کتان و امثال آنها وجود دارند، می تواند به کاهش التهاب و بهبود جوش های آکنه ای کمک کند.

 1. چای سبز:

چای سبز، سرشار از آنتی اکسیدانهاست که می توانند در برابر عوامل استرس زای محیطی از شما محافظت کنند. در طول روز، چای سبز بیشتری بنوشید.

 1. صدف:

مطالعات متعدد نشان داده اند که ماده معدنی روی ممکن است اثرات آکنه را کاهش دهد. با این حال بهتر است زینک را از غذایتان دریافت کنید، چون زینک بیش از حد در مکمل ها (بیشتر از 100 میلی گرم در روز) می تواند عوارض جانبی به دنبال داشته باشد. مقدار بیشتری صدف، جوانه گندم برشته (روی سالاد و سبزیجات بخارپز بپاشید)، جگر گوساله، رست بیف، کدوی کبابی و دانه های کدو و دانه های هندوانه خشک شده مصرف کنید.

 1. میوه ها و سبزیجات:

خوردن میوه ها و سبزیجات بیشتر می تواند بطور طبیعی به رفع آکنه کمک کند. بسیاری از آنها حاوی بتاکاروتن ها هستند که بطور طبیعی به کاهش چربی های پوست کمک می کنند و همگی بطور طبیعی ضدالتهاب هستند. سبزیجات برگ دار تیره نیز به زدودن ناخالصی ها از بدن که می تواند آکنه را تشدید کند، کمک می کنند. توت های تیره رنگ حاوی مواد مغذی گیاهی مفید برای پوست هستند.

 1. پروبیوتیک ها:

مشخص شده که این ها، التهاب در روده را کاهش می دهند که ممکن است به کاهش آکنه کمک کند. با توجه به مطالعه سال 2011، میکروفلورای روده ای ممکن است بر التهاب در سراسر بدن تاثیر بگذارد که به نوبه خود می تواند آکنه را تحت تاثیر قرار دهد. از آنجا که پریبیوتیک ها و پروبیوتیک ها می توانند التهاب و استرس اکسیداتیو را کاهش دهند، دانشمندان معتقدند که آنها ممکن است به کاهش آکنه کمک کنند. این دانشمندان نوشتند: بنظر می رسد شواهد حمایت کننده بسیاری وجود دارند که نشان می دهند میکروب های روده و یکپارچگی دستگاه گوارش، عوامل موثر در فرایند آکنه هستند.

برای دریافت پروبیوتیک بیشتر در رژیم غذایی تان، ماست، کفیر، کلم ترش، شکلات تیره، ریز جلبک، سوپ میسو، خیار شور، تمپه، کیمچی و چای کومبوجا را امتحان کنید.

همچنین بخوانید: بهترین درمان طبیعی جوش صورت

مسلما عوامل بسیاری در بروز آکنه نقش دارند و رژیم غذایی فقط یکی از آنهاست. به همراه غذا خوردن پاک و اجتناب از محرک های آکنه، عوامل بسیار دیگری نیز وجود دارند که می توانند در وضعیت شما نقش داشته باشند.

آیا شما آکنه تان را با تغییرات رژیم غذایی رفع کرده اید؟ لطفا داستان تان را با ما به اشتراک بگذارید.


به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام لینکدین ایمیل

یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *