مجله اینترنتی تناسب اندام بانوان و مردان تبلیغاتدرمان‌های خانگی برای ترک پاشنه‌ی پا

ترک پاشنه‌ی پا یک مشکل خیلی متداول است و احتمال دارد برای هر شخصی اتفاق بیفتد. چنانچه اقدامات مورد نیاز در زمان مناسب انجام نشود، این ترک‌ها علاوه بر از بین بردن زیبایی پاهایتان، می‌توانند به خونریزی و درد نیز منتهی شوند. برخی از دلایل بوجود آمدن ترک پاشنه‌ی پا، خشکی آب و هوا، عدم رطوبت کافی پوست، مراقبت‌های نادرست از پا، رژیم غذایی ناسالم و پوشیدن انواع اشتباه کفش می‌باشند.

بسیار خب، باید بدانید که می‌توانید برای درمان این عارضه، در عوض مراجعه به پزشک، برخی از راه‌های درمانی ترک پاشنه‌ی پا که به راحتی در خانه ساخته می‌شوند را امتحان کنید. در این راهنما، ما ۱۰ درمان خانگی برای ترک پاشنه‌ی پا را برایتان فهرست کرده‌ایم.

۱. روغن‌های گیاهی

مالیدن انواع روغن نباتی بر روی ترک‌های پاشنه‌ی پا می‌تواند نتایج خوبی داشته باشد. همچنین کسانی که پاهای خشکی دارند باید از روغن نباتی استفاده کنند تا پاهایشان ترک نخورد. شما می‌توانید از روغن زیتون، روغن کنجد، روغن نارگیل یا هر نوع روغن گیاهی هیدروژنه‌ای برای بهبود ترک‌های پا استفاده نمایید.

ابتدا پایتان را با یک سنگ پا لایه برداری کنید و به خوبی بشویید، و سپس روغن نباتی را به پاشنه و کف پاهایتان بمالید. بعد از آن یک جفت جوراب تمیز به پا کنید و به رختخواب بروید، حالا روغن برای نفوذ به پوست پای شما زمان کافی دارد. در صبح متوجه خواهید شد که پاشنه‌های پایتان نرم تر شده است. این درمان را برای چندین روز متوالی ادامه دهید تا ترک‌های پاشنه‌ی پایتان به خوبی بهبود یابد.

۲. موم پارافین

اگر شرایط ترک پاهایتان واقعاً بد است، و باعث بوجود آمدن درد زیادی شده است، موم پارافین یکی از درمان‌هایی است که می‌تواند به سرعت به پاهایتان تسکین دهد. موم پارافین بخرید و آنرا با روغن خردل یا روغن نارگیل مخلوط کرده و سپس برای مدتی آنرا حرارت دهید تا موم به خوبی ذوب شود.

پیش از استفاده از موم، صبر کنید تا به دمای اتاق باز گردد. برای نتیجه‌ی بهتر، پیش از اینکه به رختخواب بروید موم را بر روی ترک پاشنه‌ی پایتان بمالید و صبح به خوبی آنرا بشویید. شما باید این درمان را برای یک تا دو هفته تکرار کنید تا نتایج مثبت آنرا ببینید.

۳. موز

شما می‌توانید ترک پاشنه‌ی پاهایتان را در خانه با موز رسیده نیز درمان کنید! یک موز رسیده را بکوبید تا خمیر یکنواختی از آن بدست بیاید. ابتدا پایتان را به خوبی تمیز کنید، سپس خمیر بدست آمده از موز را به پایتان بمالید و اجازه دهید به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه بر روی پایتان بماند تا پوست خشک پایتان به خوبی تغذیه شود. حالا پاهایتان را با آب گرم به خوبی بشویید و سپس داخل آب سرد غوطه ور کنید. این راه درمانی خانگی را هر روز برای چند هفته تکرار کنید و از پاشنه‌های نرم و صافی که به شما می‌بخشد لذت ببرید.

۴. لیمو ترش

خاصیت اسیدی لیمو ترش می‌تواند خیلی مفید باشد، اما باید اطمینان حاصل کنید که آب لیمو ترش تنها به پوست سخت پاشنه‌ی پایتان مالیده شود. بعلاوه می‌توانید پاهایتان را به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه در یک سطل آب گرم که به آن لیمو ترش افزوده اید غوطه ور سازید. یادتان باشد که از آب داغ استفاده نکنید، چرا که می‌تواند رطوبت پای شما را از بین ببرد. در آخر پایتان را با سنگ پا و صابون بشویید و با حوله خشک کنید.

۵. گلاب و گلیسیرین

گلیسیرین و گلاب راه دیگری برای درمان ترک پاشنه‌ی پا در خانه است. مخصوصاً زمانی که می‌خواهید از خانه خارج شوید نیاز دارید تا از پاهایتان بصورت ویژه مراقبت نمایید. مقدار مساوی از گلیسیرین و گلاب را باهم مخلوط نمایید. پیش از اینکه از خانه خارج شوید، مخلوط بدست آمده را به پایتان بمالید تا اینکه به خوبی جذب پوست پایتان شود. این مخلوط باعث خواهد شد تا پوست پایتان برای ساعات طولانی نرم بماند و شرایط ترک‌ها تحت کنترل باشند. این درمان را برای چند هفته تکرار کنید تا پاشنه‌ی پاهایتان نرم شوند.

۶. وازلین

برای جلوگیری از ترک پاشنه‌ی پاهایتان، باید پوست‌های مرده‌ی سخت اطراف پایتان را به صورت منظم لایه برداری کنید و سپس با مالیدن کمی وازلین، منطقه‌ی پاشنه‌ی پایتان را بپوشانید. پس از مالیدن وازلین باید جوراب به پا کنید تا اینکه وازلین بتواند به خوبی در پوست شما نفوذ کند. اینکار باعث خواهد شد تا از ایجاد ترک پا پیشگیری بعمل آید و البته پاشنه‌ی پاهایتان نرم و مرطوب شود. این درمان را روزانه پیش از اینکه به رختخواب بروید تکرار کنید.

۷. عسل

عسل هم از آنجایی که خواص مرطوب کنندگی و ضد باکتریایی دارد می‌تواند بعنوان درمانی برای ترک پاشنه‌ی پا مورد استفاده قرار گیرد. عسل هم می‌تواند جهت بهبود و درمان پوست خشک پا و هم ترک پاشنه‌ی پا مورد استفاده قرار گیرد. برای اینکه پاشنه‌هایی نرم داشته باشید یک فنجان عسل را در سطلی که تا نیمه با آب گرم پر شده است مخلوط نمایید و پاهایتان را برای ۱۵ تا ۲۰ دقیقه در این مخلوط غوطه ور کنید. در آخر پاهایتان را به آرامی لایه برداری کنید و از پاهایی نرم لذت ببرید. با این درمان خانگی دیگر هیچ خشکی‌ای بر پوستتان باقی نخواهد ماند.

۸. آب نمک گرم

در مورد ترک پاشنه‌ی پا، شما احتیاج دارید تا پاشنه‌ی پایتان را به خوبی تمیز و مرطوب نگاه دارید. پس پاهایتان را برای ۱۰ تا ۱۵ دقیقه در آب نمک گرم فرو ببرید و آنرا از آب نمک متنعم کنید. سپس پایتان را در آب سرد فرو کنید تا گردش خون در آن بهبود یابد. اینکار همچنین درد ناشی از ترک پاشنه‌ی پایتان را هم تسکین می‌دهد. حالا پاهایتان را خشک کنید و کمی کرم مرطوب کننده یا وازلین به آن بمالید تا رطوبت مورد نیازش تأمین شود. همچنین پیشنهاد می‌کنیم تا بلافاصله یک جفت جوراب هم به پا کنید.

۹. آرد برنج

برای لایه برداری از پاهایتان می‌توانید از یک اسکراب خانگی ساخته شده توسط عسل، سرکه سیب و آرد برنج استفاده کنید. برای ساخت این اسکراب، دو تا سه قاشق غذاخوری آرد برنج، چند قاشق عسل و کمی سرکه‌ی سیب را باهم مخلوط کنید تا خمیر سفتی بدست بیاید. اگر شرایط ترک پاشنه‌های پایتان خیلی خیلی بد است، یک قاشق روغن زیتون یا روغن بادام شیرین نیز به این خمیر بیفزایید.

ابتدا پاهایتان را به مدت ۱۰ دقیقه در آب گرم غوطه ور کنید سپس به آرامی با استفاده از این خمیر از پوست پاهایتان لایه برداری کنید تا پوست‌های مرده‌ی اطراف پایتان از بین بروند. با انجام این درمان به زودی شما صاحب پاشنه‌هایی نرم و بدون ترک خواهید بود.

بعنوان نتیجه‌گیری، با مشاهده‌ی اولین نتایج ترک پاشنه‌ی پا، درمان‌های خانگی بالا را شروع کنید تا همیشه پاشنه‌ی پاهایتان نرم، صاف و زیبا باشند. همچنین بصورت همزمان سعی کنید تا همیشه بدنتان را با مصرف مقدار زیاد آب، هیدراته نگاه دارید و برنامه‌ی غذایی ای را دنبال کنید که حاوی اسیدهای چرب امگا۳ هستند.

به اشتراک بگذارید: تلگرام گوگل پلاس لینکدین


41 دیدگاه

 1. سلام.من واسه ترک پاشنه پاهام راههاى زیادى رو امتحان کردم و فقط از یه کرم نتیجه عاااالى گرفتم،از دارىخونه ها کرمى رو تهیه کنید که اوره داشته باشه،مارکهاى مختلفى از ١٠ هزارتومن به بالا هست که من خودم از کردم مارک آردن که ایرانى هم هست استفاده کردم و واااقعا ترکهاى عمیق و خشکى پوستم رو درمان کرد خواستم با کسانى که این مشکل رو دارند این موضوع رو به اشتراک بزارم،

 2. به نظرتون استفاده از تترا سایکلین چطوره؟ شنیدم واسه پا معجزه میکنه؟
  و همچنین پماد AD ؟

 3. سلام دوست عزیز من پای راستم ترک زیاد دارد و یکی از این ترکها خونریزی دارد رو راست من دیابتی هستم آیا این ترک مربوط به قند است ضمنا قند من کنترل میباشد . راهنمایی کنید متشکرم

  • دیابت به دلیل آسیب به دیواره عروق سبب کاهش خونرسانی به بافت ها میشود. در نتیجه در صورت آسیب بافتی روند ترمیم خیلی کند میشود. از طرفی به دلیل آسیب به اعصاب گاهی افراد دیابتی پای خودرا محکم روی زمین میکوبند و راه می روند که بازهم سبب آسیب به بافت اندام تحتانی میشود

 4. من جواب سوالمو نگرفتم.من در طول روز 12ساعت تو استخر کارمیکنم و کف پام خیلی داغونه.وازلین رو زدم ولی بازم خوب نشده.پی بهتره؟؟؟؟

 5. دوستان پای خاله من هم همینطور بود حتی پاش خون می افتاد یکی بهش گفت پی بز به پاش بماله خیلی خوب بود جواب داد. گاهی هم می مالید و کیسه با جوراب پاش می کرد.

 6. روشهایتان معجزه بود.مادربزرگ من صدودو سالش خیلی ازترک پا رنج میب رد ولی الن میتونه راحت توپارک طناب بازی کنه.دستتون درد نکنه

  • متمعنم توام مثل مامان بزرگت حتا 200 سالتم بشه میتونی 180 درجه باز کنی مگه نه نازیلا

  • مادر بزرگ ۱۰۲ سالشه طناب بازی میکنه؟؟؟؟؟ لامصب من طناب میگیرم دستم کمر درد میگیرم

  • سلام نازیلا
   پدربزرگ من ۱۱۷ سالشه الان تنهاست غمگینه هی خودشو به الکی به مریضی میزنه که جلب توجه کنه . میخواستم ببینم مادر بزرگت حاضره با جوان ۱۱۷ ساله ازداوج کنه؟ ادرس بده بیایم خواستگاری راستی ترک پا هم نداره!!

 7. ممنونم از پیشنهادهای خوبتون.خیلی دکتر رفتم ولی هیچ فایده ای نداشت .امیدوارم گفته های شما تاثیر داشته باشه.

 8. دریا 12 ساله در

  سلام
  خیلی ممنون بابت مطالب خوبتون. یه سوال، من توی استخر پاهام خیلی اذیتم میکنن با وجود اینکه پاهام خیلی ترک نمیخورن چون یه هفته بدون فرش بودیم پاهام اونم فقط شست پام بد جور ترک خوردن به نظرتون باید چی کار باید بکنم که یکم سریع تر خوب بشه حتی فقط برای یه روز یا یه ساعت تا بتونم شنا کنم؟آیا راهی هست؟

  • سلام خسته نباشى.فک کنم شما پات رو باالکل بشورى خوب ميشه .پنبه رو به الکل اغشته کن و محکم روترک ها بکش و بعدش باوازليل چرب کن

 9. فوزیه شکوری در

  سلام من افغانستان هستم امیوارم که در پناه خداند باشید نکات مهم شما را که پاشنه پای بود گرفتم و تطبیق میکنم سپاس تز شما و دست تان درد نکد نتیجه آن را برای شما باز گو می کنم وقت خوش ممنون شما

 10. با سلام و خسته نباشید
  منم نتنها پاشنه ی پاهام بلکه سینه پاهایم ،هم هم به شدت پوست کلفتی دارند و هم ترک هایی میزند که دردناک هم هستند چند باری هم پیش دکتر رفتم کرم های مرطوب کننده و قرص روی (zn) برام نوشتن و یکسال هم مصرف میکردم ولی تاثیری نداشتند از ترک لب و خشکی بیش از حدش هم رنج میبرم ، پوست کل بدنم هم بسیار نازک است بطوری که با کوچکترین ضربه کنده میشود و ضخم های به جا مانده تا حداقل یک تا دو هفته خوب نمیشوند
  خیلی به کمک نیاز دارم کمکم کنید

  • سلام من تازه این مطلب رو دیدم،مشکل ترک لب و خشکی پوستتون یه راه ساده داره که خودمم انجام دادم و نتیجه اش عالی بود اونم اینه : هر شب قبل از خواب انگشتتون رو با روغن های گیاهی ،حالا هر چی باشه، چرب کنین باهاش توی نافتون رو چرب کنین و باقیمانده اش رو روی فرق سرتون مثل حالت مسح کشیدن ، بکشید.هرچه قدر مشکلتون حادتر باشه مدت استفاده تون طولانی تر میشه ولی دیگه تا دو ماه جواب میده.برای من که مدام لبم ترک ترک بود و خون میومد یه ماه و نیم کشید و درمان شد

  • سلام اقا محسن
   تو تمام بدنت خشک میشه
   دختر همسایه امون هم اینطوری بود بحاطر همین هر وقت میرفت شمال تمام پوستش نرم میشد تا تهران میومد خشک میشد
   تنها راهش اینه که تو محیط هایی با دمای مربوط مثل شمال بری تا پوستتان نرم بمونه

نظر خود را بیان کنید