مجله اینترنتی تناسب اندام بانوان و مردان تبلیغاتعلت جوش صورت در بزرگسالان + راههای درمان

با آکنه‌ی بزرگسال، دلایل بوجود آمدن و راه درمانش آشنا شوید
(3 رای, میانگین: 5٫00 از 5)

جوش می‌تواند برای بزرگسالان بسیار نا امید کننده باشد. در دوره‌ی بزرگسالی، درمانی که در طول سال‌های نوجوانی ما بسیار موثر بود، ممکن است بی فایده شود یا حتی جوش را بدتر کند. اگر این اتفاق بیفتد، ممکن است تعجب کنید که آیا آن جوش‌ها واقعا جوش هستند؟ و آیا بزرگسالان نیز دچار جوش می‌شوند؟

دلایل جوش در بزرگسال

بله، بزرگسالان نیز دچار جوش می‌شوند. برخی از بزرگسالان با گذشت زمان قابل توجهی از ۳۰، ۴۰ و حتی ۵۰ سالگی، کماکان با جوش دست و پنجه نرم می‌کنند.

حتی ممکن است که در سنین بزرگسالی برای اولین بار دچار جوش شوید. متخصصین پوست به آن، «آکنه‌ی بزرگسال» می‌گویند. این جوش، بیشتر از همه در میان خانم‌هایی که دوره‌ی یائسگی را می‌گذرانند دیده می‌شود.

زنان معمولا بیشتر از مردان به آکنه‌ی بزرگسال مبتلا می‌شوند. اگر در بزرگسالی دچار اکنه شوید، به احتمال زیاد به دلیل یک یا چند مورد از دلایل زیر است:

نوسان سطح هورمونی

عدم تعادل می‌تواند باعث جوش شود. خانمها اغلب در موارد زیر، نوسان هورمون را تجربه می‌کنند:

  • نزدیک به دوره‌ی پریودشان
  • در طول دوران بارداری، نزدیک به یائسگی، و یائسگی
  • بعد از قطع یا شروع قرص‌های ضد بارداری

استرس

محققان بین استرس و عود جوش، ارتباطی پیدا کرده‌اند. بدن ما در پاسخ به استرس، آندروژن بیشتر (یک نوع هورمون) تولید می‌کند.

این هورمون‌ها، غدد چربی و فولیکول‌های مو در پوست را تحریک می‌کنند که می‌تواند منجر به جوش شود. به همین دلیل است که وقتی تحت استرس مداوم قرار داریم، دائما دچار جوش می‌شویم.

همچنین بخوانید: برای درمان استرس چه بخوریم؟

سابقه‌ی خانوادگی

آیا یکی از بستگان خونی نزدیکتان مانند یکی از والدین، برادر یا خواهر، جوش دارند؟ یافته‌های حاصل از تحقیقات نشان می‌دهد که ممکن است برخی افراد، یک زمینه‌ی ژنتیکی برای جوش داشته باشند. بنظر می‌رسد افرادی که این زمینه‌ی ژنتیکی را دارند، به احتمال بیشتری مبتلا به جوش‌ی بزرگسال می‌شوند.

پوست

دلیل جوش صورت در بزرگسالان

محصولات مراقبت از پوست و مو

اگر آکنه‌ی بزرگسال دارید، باید برچسب‌های روی محصولات مراقبت از پوست و مو را بخوانید. مطمئن شوید که روی هر بسته‌بندی یکی از اصطلاحات زیر را می‌بینید:

  • Non-comedogenic (یعنی باعث جوش زیر پوستی نمی‌شود)
  • Non-acnegenic (یعنی باعث جوش و تشدید آن نمی‌شود)
  • بدون چربی
  • منافذ را مسدود نخواهد کرد

شما باید مطمئن شوید که مرطوب کننده، پاک کننده، ضدآفتاب و تمام محصولات دیگرتان، یکی از این اصطلاحات را دارند. احتمال بسیار کمی دارد که محصولاتی با این شرایط، باعث جوش شوند.

عوارض جانبی دارو

ممکن است جوش، عارضه‌ی جانبی بعضی داروها باشد. اگر احساس می‌کنید که داروی خاصی باعث جوش شما شده یا آن را بدتر می‌کند، هنوز هم به مصرف دارو ادامه دهید، اما با دکتری که آن را برایتان تجویز کرده صحبت کنید.

بپرسید که آیا جوش، جزو عوارض جانبی آن دارو هست یا خیر! اگر اینطور است، بپرسید که آیا می‌توانید یک داروی جایگزین مصرف کنید؟ اگر نمی‌توانید یک داروی دیگر بخورید، شاید لازم باشد به یک متخصص پوست مراجعه کنید تا به شما کمک کند جوش‌تان را کنترل کنید.

مشکل پزشکی تشخیص داده نشده

گاهی اوقات، جوش نشانه‌ی یک بیماری ریشه‌ای است. هنگامیکه مشکل شما تشخیص داده شده و درمان شود، اغلب اوقات جوش برطرف می‌شود.

درمان موثر موجود برای جوش بزرگسال

اگر هیچ چیز جوش شما را برطرف نکرد، باید به یک متخصص پوست مراجعه کنید. درمان‌های موثری وجود دارد. یک متخصص پوست در اغلب اوقات از دو یا تعداد بیشتری درمان استفاده خواهد کرد. با کمک یک متخصص پوست و کمی صبر و حوصله، تقریبا در تمامی موارد می‌توان جوش را کنترل کرد.

به اشتراک بگذارید: تلگرام گوگل پلاس لینکدین


نظر خود را بیان کنید