مجله اینترنتی تناسب اندام بانوان و مردان تبلیغات


پاک مهر

آیا دوران ریش به پایان رسیده؟

دمای هوا در زمستان و پاییز، باعث ایجاد فرصت غیر قابل مقاومت پوشیدن چکمه و یقه‌های هفتی شکل و پارچه‌های پشمی و چرمی می‌شود، اما آیا تا به حال احساس کرده‌اید که زمان ژولیده بنظر رسیدن است؟! و این احساس را با توده‌های مو روی صورتتان شریک شده‌اید؟

همانطور که هر کسی می‌داند، روند ریش گذاشتن افراد، به بالاترین حد خود رسیده است. از قرار معلوم هر مردی که توانایی رویش مو روی صورتش را داشته باشد، این کار را انجام می‌دهد (و البته بدون احتساب کسانی را که ممکن است از کارشان اخراج شوند و یا کسانی که ریش‌هایشان به خوبی رشد نمی‌کند، ولی آرزو دارند بتوانند ریش بلندی داشته باشند!)

اما حالا که هوا رو به گرم شدن است، شاید لازم است ریش‌هایتان را مانند لباس‌های پشمی تا پاییز بعدی کنار بگذارید؟ اگر شما بخاطر روند رو به رشد ریش گذاشتن این کار را کرده‌اید، دو کلمه برایتان وجود دارد: «اصلاحش کنید!» و اگر ریش گذاشتن شما به دلیل علاقه و سبک زندگیتان است، دو کلمه برایتان وجود دارد: «نگهش دارید.»

ممکن است بنظر برسد که هیچ تفاوتی وجود ندارد، و یا دو جمله‌ی بالا تنها یک دستور کلی اینترنتی است. می‌توان گفت که هم اینطور هست، و هم نیست. دیوید برت، مدیر خلاق نیویورکی توضیح می‌دهد: «خیلی از مردها فقط برای این ریش گذاشته‌اند که پدرها و پدربزرگ‌هایشان ریش داشتند، و فکر می‌کنند که اینکار، نشانی از سنت و مردانگی آنهاست. بعضی دیگر برای این ریش گذاشته‌اند که شخصی به آنها گفته است بگذار بلند شوند!»

اگر شما بخاطر مد ریش گذاشته‌اید، پس احتمال این وجود دارد که انتخاب‌های مربوط به ظاهرتان، عمدتا توسط کسانی (یا چیزی) انتخاب شده‌اند که به شما گفته‌اند برای شما خوب بنظر می‌رسد. بنظر می‌رسد که شما تابع مد و فشن هستید، اما نه به طور کامل و نه در مسیر اصلی آن.

شما پس از دیدن جانی دپ در افتتاحیه‌ی فیلم دزدان دریایی کاراییب ۳، در سال ۲۰۰۷ دستمال سر به سرتان می‌بستید و سپس این کار را قبل از بقیه جمعیت گرفتار کنار گذاشتید (در همین حال جانی دپ در سال ۲۰۱۳ به یکی از نمادهای دستمال سر تبدیل شد.)

شما قبل از اینکه کسی ایده‌ی مشمئز کننده و البته اغوا کننده‌ی چاپ کردن جمله «مردان واقعی صورتی می‌پوشند» روی تیشرت را انجام دهد، رنگ صورتی روشن می‌پوشیدید تا مردانگیتان را نشان دهید. شما متوجه می‌شوید که هنگامی‌که همه یک رویه‌ی یکسان را دنبال می‌کنند، آن رویه اثر خود را از دست می‌دهد. علم همچنین این موضوع را برای ریش گذاشتن ثابت می‌کند. یک مطالعه‌ی زیست شناسی منتشر شده در آوریل ۲۰۱۴ این نتیجه را می‌رساند که:

میزان جذابیت برای استایل‌های متفاوت موی صورت، بستگی به فراوانی آنها دارد. وقتی ریش گذاشتن اندک بود، صورت پر مو بسیار جذاب‌تر از ریش داشتن در زمانی بود که ریش گذاشتن متداول است و ریش در این زمان به عنوان جذابیت متوسط دست یافت.

برعکس، در زمانی که صورت‌های تمیز و بدون ریش نادر بودند، صورت‌های کاملا اصلاح شده و یا ته ریش ملایم بزرگترین جذابیت بودند و ریش بلند، کمتر جذاب بود. یک وارونگی ترجیحات وجود دارد. صورت‌های اصلاح شده وقتی که در زمان کاهش رویه صورت‌های پاک و تراشیده هستیم، جذاب‌تر می‌شوند. با این حال معنای جذابیت در زمانی که ریش گذاشتن متداول است، مجموعه‌ای از چهره‌های متفاوت و منحصر بفرد است، و نه چهره‌های یکسان.

اما برای مردهایی که شادیشان در مویشان است: هیچ دلیلی ندارد که خودتان را از چیزی که برایتان خوب است محروم کنید. شما جزو کسانی هستید که ریش، جزو سبک زندگیشان است. یک نفر باید باشد که از جذابیت ریش هنگامی که همه صورت‌هایشان را اصلاح می‌کنند، حمایت کند. و این افراد، مردانی هستند که عمیقا فرهنگ ریش را درک کرده‌اند. نه فقط برای اینکه همه اینکار را انجام می‌دهند.

دیوید، که برای حدود یک سال و نیم ریش‌هایش را کوتاه نکرده است، یکی از این مردان است. دیوید می‌گوید: «برای من، ریش چیزی بیشتر از ظاهر است. ریش برای من یک سبک زندگیست. ریش اینطوری برای من کار می‌کند. من هیچ مشکلی برای قرار گذاشتن و یا با لباس پوشیدن ندارم. زیرا می‌دانم این چیزیست که برای من مناسب است.»

بین این که موی صورتتان بخشی از ظاهر اختصاصی شما باشد، با اینکه فقط بخشی از ظاهر باشد، تفاوت زیادی وجود دارد.

دیوید اضافه میکند: «شاید روزی ریشم را اصلاح کنم؟ ممکن است. اما این انتخاب متعلق به زمانسیت که از آن خسته شوم و یا بخواهم چیز جدیدی را انتخاب کنم و یا زمانی که ریش‌هایم سفید شود.» تا آن موقع، دیوید و بقیه‌ی مردان ریشو باید از مقدار زیادی روغن و شامپو استفاده کنند تا در تمام مدت تابستان، یک ریش عرق کرده و بدبو نداشته باشند!

داشتن ریش، باعث می‌شود پوست شما آزرده شود که نه جذاب است و نه باحال و نه مد روز. اما برای کسانی که با ریششان هویت پیدا کرده‌اند، ارزشش را دارد. اما چه شما جزو کسانی هستنید که برای پیروی از مد ریش گذاشته‌اید و چه جزو سبک زندگیتان است، دیوید توصیه می‌کند: «خودتان را بشناسید، خودتان را بپذیرید، خودتان را در آغوش بگیرید، و خودتان باشید.»

شما جزو کدام دسته از آقایان هستید؟ آیا اصلا تا بحال ریش‌هایتان را بلند کرده‌اید؟ تجربیات خودتان را در قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

ارسال مطلب به دوستان در تلگرام
اشتراک:


۱ دیدگاه

  1. من پسر ۲۴ ساله هستم و ریشم تنک و پراکنده هست اما خیلی دوست دارم که ریش بزارم. مثل عکس ابتدایی همین مطلب.
    راهی هست؟ اگه آره لطفا راهنمایی کنید.

نظر خود را بیان کنید